x-Trail motor sorunu

(T30) (T31) X-TRAIL
Kullanıcı avatarı
CemKolak
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: X-Trail
Meslek: BT uzmanı

x-Trail motor sorunu

Mesajgönderen CemKolak » 20 Tem 2017, 23:42

Tekrar selamlar, 11 nisan da aldığım aracıma tekrar kavuştum, içimi dökeyim dedim :W
Aracımı aldığımda 205000 km de idi, aldığım arkadaş uzun süre (sebebini pahalı öğrendim) yeni araç aldığından binmemiş (!) Neyse genel kondisyonu iyi lastikler falan bitikti. Yeni AT lastikler tüm sıvı değişimlerini ve bakımlarını yaptırdım malum artık bineceğim sorun istemiyordum. Motor ilk çalışmada bir şırlama sesi yapıyor du ve çekişi 2000cc motora göre düşük geldi (arkadaş 52 jeep ten sonra normaldir dedi), Kartal oto sanayi ve kadosanda 2 ayrı ustaya gösterdim bu ses normal çekiş normal ilk çalışmada sübaplara yağ basıyor ondan dediler, ehhhh nissancı değiliz eywallah dedik. :DM
19 mayısta izmire gittim 24 mayısta döndüm, yolda az sıkıştırınca eski araçlardaki avansvurma gibi ses yapmaya başladı sıkıştırmadan gittim ancak dönüşte susurlukta ses sürekli hale geldi. :OU Yağ su herşey yerinde. Bende de inat var, araca helal olsunbeni yolda bırakmadı, kibar kibar sıkıştırmadan istanbula kadar geldi. Ve sabah ilk iş ustaya götürdüm. Tepkisi "bu araç buraya nasıl geldi" :) -Tabi ki yürüyerek.
Efendim sonrasında araştırdım ki, LPG olunca 35 binde sübap değişimi gerekiyor çelik sübap takarsan 60 bini görüyorsun. Usta açtı motoru ve yatak dökmüş dedi ( ne demekse? ), döküleni toplamak lazım....
Ona deydi buna deymedi derken krank, yataklar, egzantirik, sübaplar, piston kolu, segman, zincir ve rayları, yağ pompası, piston ve silindirler, gaz kelebeği değişti. araç aldıktan sonra beni 2000 km yol götürdü ve 11.500 tl masraf çıkardı. sanırım hayatımdaki en pahalı yolu katettim :)
Motoru sıfırladık, açıkçası araç kendini soğuttu ama bu masraftan sonrada az binelim diyor insan :)
Benzini doldurdum, gaz düğmesini kapattım, bakalım ne olacak.
Bu arada gaz lovato takılı idi ve bizim usta sübap yağlama sistemini araçtan sökmüş, manifolt deliklerini tıkamış. Vardır bir bildiği :D Zaten benzinle devam ediyorum. Ve aldığımdaki motor çekiş sorunu ve şırıltılı ilk çalışma ilginç ki yok? :DD

Kullanıcı avatarı
murdem
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: X-Trail
Meslek: Biyolog

Re: x-Trail motor sorunu

Mesajgönderen murdem » 22 Tem 2017, 23:47

Kardeş çok geçmiş olsun sübapları çelik taktırsaydın bari

SOLDIER OF MUSTAPHA KEMAL'S

“Nissan X-Trail Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi