96 model vanetta cargo 2.3d hakkında

(C23) Serena ve (HC23) Vanetta (LCV - HAFİF TİCARİ - LIGHT COMMERCIAL VEHICLE)
Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Diğer
Meslek: yay segman sanayii

Re: 96 model vanetta cargo 2.3d hakkında

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Ara 2014, 21:21

aradım ama müsait değildin herhalde bugün yine baktım çakmaklık falanda çalışmıyor neden olabilir sigortalara baktım iyice sağlamlar.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe
Nıssan Vanetta cargo 2,3d

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Patrol
Meslek: otomotiv

Mesajgönderen etap nissan » 14 Ara 2014, 22:20

Pazar günleri telefon taşımam yanımda

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Ara 2014, 22:50

ok. anladım peki nedendir sigortalar tamam başka nereye bakmam lazım röle falanmıdır.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 24 Ara 2014, 01:10

ustam selam yarın seni arayıp rahatsız edicem :) şu silecek konusuna tam el atmadım daha şu an kaliperler ve kampanalarla uğraşıyorum :) balataları değişicem yanlız arka kampanaları sökemedim deli etti beni ön kaliperleri söktüm balataları takıcam ama önce boyıycam hazır sökmüşken güzelleşsin barii :) kaliperlerden birinde pim sıkışmış ona uğraşıyorum kış ayları olduğu için hava erken kararıyor uğraşamıyorum garajım olsa ben napıcamı biliyorum ama malesef bahçede devam etmek zorundayım arka kampanalarda lastik çıktıkran sonra bir teneke halka var onu aldıktan sonra kampananın gelmesi lazım herkalde çekiçle yokladım ama gelmedi yani yerinden ayrılmadı bir bağlantıda göremedim baya bir uğraştım sonra pes edip ön disklere saldırdım :) hala devam ediyorum yarı sökük vaziyetteler kaliper pimleini ve körüklerini yenisini alcam yarın amörtüsörleri sökücem bu arada ve rotları falan filan baya iş var hepsini fotoraflıcam buraya eklicem millet görsün bilgi olur yanlız amörtisör yaylarını sökmeyi gözük kestirmiyo gerdirme meselesi biraz sakat onu yaycıda taktırıcam malesef aparat olmadığı için yapamam ama diğerlerini yapabilirim alet edevatta bir yerde sınırlı oluyo :) neyse seni ararım güçlü ustam kendine iyi bak hayırlı geceler ALLAH 'a emanet ol.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen etap nissan » 25 Ara 2014, 00:16

İnternetimde bu gün sorun var zor paylaşıyorum yarıl tel ile görüşürüz.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 25 Ara 2014, 00:58

gene telefon açamadım hararetli bir biçimde ön takımı sökmeye giriştim yeni eve girdim :) komple söktüm ön takımı ne var ne yok çıkardım taaa salıncağa kadar sadece şase kaldı :) yeni amörtüsörleri takıcam yarın buarada amörtüsörleride sökmek için aklıma inşaat teli geldi krikoyla ilk olarak disk bölümünden yukarı son nooktaya kadar kaldırdım sonra yayı orta kısmından 2 yerinden inşaat teliyle 7-8 kat olacak şekilde sardım ve düğümledim sökünce gerilip kopmadı amörtüsöer boşa çıktı :) bende hemen söktüm baya rhat oldu aparata gerek kalmadı. çıkan parçaları telledim yarın boyıycam fıstık yeşili renkle bi kaç parçasını boyadım çoook güzel oldu yanlız arka kampanalara kafam takıldı tekeri söktüm kampanayı tutan teneke halkayı sökyüm çekiçle yokladım ayrılmadı :( çözemedim başka bir yerinden tutuyormu diye baktım ama göremedim herhangi bir bağlantı yeri varmı bilmediğim?

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 25 Ara 2014, 01:18

bu arada fren kaliperleri sanki 2. dünya savaşından çıkmış gibiydi temizlemem daha devam edecek yanlız kaliper pistonlarını nasıl sökebilirim güçlü ustam arada onuda bana yazarmısın tamir takımı alıcam kaliper mili v.s. hepsini değişicem bu kaliper pistonlarını nasıl sökerim?

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 25 Ara 2014, 01:58

tamam kaliper pistonu nasıl sökülür buldum video vardı izledim basitmiş :) bendeki kaliperler baya kötü belki pistonlarıda değişebilirim.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 25 Ara 2014, 02:13

kaliper tamir takımı bulamadım nette std oem parça bildiğin varmı? yada buna uyan bildiğin marka varmı?

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen etap nissan » 25 Ara 2014, 23:18

Kaliper tamir takımı yok.kromdan yenisini yaptır pistonların tornacıda.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 26 Ara 2014, 02:43

canım çıktı bugün :) amörtisörleri takana kadar akla karayı seçtim :) rot,rotil ,zrot,körükler,felan ne varsa monte ettim onlar kolay oldu ama amörtisörleri yayları yüzünden bi oyana bi buyana bi krikoyla kaldırarak yerleştirdim,hallettim sonunda :) kaliper pistonlarınada baktım iyi durumdalar kaçırma yok ama körükler mefta körüklerden inşallah bulurum kaliperleri,yayları,kule takozlarını falan fıstık yeşiline boyadım güzel oldu kaliper pimleri ölmüş onlardanda alıcam malesef, bitince güzel olucak herhalde ama küçük krikoyla oyana buyana gidip arabayı kaldırmak fena mahvetti beni motoru sökerken bile bu kadar zorlanmadım açıkcası :) seni gene arıyamadım :) amörtisörler sağolsun,arka yarın yağmur yağmazsa arka kampana papuçları,kaliperleri,arka amörtisörleri v.s. halledicem inşallah hava yağmurlu olmaz,silecek olayı için seni arıycam çözemedim bir türlü çalışan silecekler çalışmıyo telde yardımcı olursan çook sevinirim kendine iyi bak güçlü ustam.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 29 Ara 2014, 05:11

soğukta arabayla uğraşmak fenaaaa :) ama zevkli seviyorum, ön takımı söktüm değiştim amörtüsörleri v.s. bazı resimlerini ekliyorum.
ilk olarak aracı krikoladım sonra lastiği çıkardım,ve emniyet açısından altına şaseye gelecek şekilde kütük yerleştirdim.
ve diski sökmeden önce amörtisörle bağını kesmek ve amörtisörüde kolay sökmek için yayı tel ile bağladım bununiçin krikoyla en üst seviyeye kadat amörtisöri taşıyıcıyla kaldırdım.

Resim

Resim

sonra helezon yayını inşaat teliyle bağladım bu biraz riskli çünkü helezonu direk sökmeye kalkarsanız sizi fizana yollama ihtimali %100 ama siz yapamam derseniz garanti olarak kovan ile söküp amörtisörcüde taktırabilir ve yerine monte edebilirsiniz.

Resim

sonra disk ve taşıcı bağlantılarını amörtisörden söktüm

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

kuletakozunu ve amörtisörün vidalarını açarak komple çıkardım.

Resim
Resim

kovan,kafes ve diğer parçaları temizleyip boyadım.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

bu arada balataları sökünce gördümki kaliper pimleri hareketlerinde sorun olduğu için balatalar yamuk erimiş.

Resim
Resim

kaliper kafesi ve kaliperide boyadım.

Resim
Resim

parçalarda eksik olduğu için arka kampanalara geçtim kampana balatalarını değiştim.

Resim

bunlar yeni balatalar,
Resim

kampanayı söktüm, içi çarşamba pazarı gibi :) temizlerken pas sökücüm olmadığı için yağ sökücü ile temizlemek zorunda kaldım yinede iyi temizledi,
ilk olarak kampananın üzerindeki onu sabit tutan teneke halkayı alıyoruz kolay çıkıyor zaten tornavida yeterli,bu arada kampanayı boyamıştım yazık oldu tekrar boyıycam :)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

üstteli yayı çıkarıyoruz,

Resim
Resim

hemen altındaki balata ayar çübüğünün tırnak mekanizmasını çıkarıyoruz,

Resim

attaki yayı söküyoruz,

Resim

ve yaylar çıkınca balatalar boşa çıkıyor ama sökerken balataların tam ortalarında tırnaklı yaylar var yaparsanız görürsünü onları çevirdinizmi kendileri atıyor.nette nasıl söküldüğü gerçi bolca mevcut,

Resim

sonbir fırçalamadan sonra balataları takmadan önce balata altındaki tablada sürtündükleri bölgeler var oralara gres sürüyoruz.

Resim
Resim
Resim

ve sırasıla söktüğümüz parçaları aynı sırayı tersine takip ederik yeni balatalarla takıyoruz sökerken zaten balataları nasıl takacağınızı rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Resim

devamı gelecek işleribitirirken gene resim yüklicem hem söktak yaparken çekmek zor oluyor yanımda kimse olmadığı için tek başına yapmak sorunda kalıyorum :)

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

“Serena - Vanetta Forum (Hafif Ticari)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir

oto anahtarı