Nissan_Vanette Vites geçişi sorunu

(C23) Serena ve (HC23) Vanetta (LCV - HAFİF TİCARİ - LIGHT COMMERCIAL VEHICLE)
nicky
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Diğer
Meslek: Emekli

Nissan_Vanette Vites geçişi sorunu

Mesajgönderen nicky » 13 Mar 2015, 13:43

Nissan_Vanette Vitesi konusunda görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

Mesajgönderen nicky » 09 Mar 2015, 18:33
Motor soğukken vites geçişleri biraz zor gibi ama buna alıştım. Arabayı düşük devirde kaldırıyorum, hemen 2. vitese ve ardından hemen 3. vitese takıyorum. O zaman zor olmuyor. Özellikle 2. vitesde biraz zorlanır gibi oluyorum. Ustaya gösterdim, vites halatını kontrol et dedim. Usta kontrol ettikten sonra" halat sağlam, bir şey yok" dedi. Bazen sürücülerin şanzımana kalın yağ koyduklarını, bu yüzden özellikle kış aylarında vites geçişlerinde sorunlar olabileceğini, daha ince bir yağ konulması gerektiğini söyledi.

gönderen nissan_vanette » 09 Mar 2015, 18:51
Kalın yağ engelleyebilir mantıklı. Motor soğukken biraz sıkıntı çıkarıyor 2. vites fakat motor iyice ısındığında vites geçişini farketmiyorum bile. Ben düz yolda ve hafif rampa aşağı ise direkt 2. vitesle kalkıyorum ki motor hiç zorlanmıyor, hatta gaz vermeme bile gerek kalmıyor bazen toparlayıp alıp gidiyor kendi kendine. Motorlarımız çok kuvvetli maşaallahı var.

Mesajgönderen delipoyraz75 » 11 Mar 2015, 00:52
varya vanetta cı bi kişi daha gördüm ya ne kadar sevindim anlatamam :) sonunda vanetta tutkunları çıkmaya başladı :) yazdıklarınızı okudumşanzımanda kalın yağ çok fark ettiriyor standart 80-90 ekliyor çoğu usta ben kendim eklmeişsitm güçlü usta daha ince koysaydın iyi olurdu demişti gerçi sıkıntı yok ama bir problem var ki tahminim sizdekilerde aynıdır her halde vites takılmaları veya zor geçişlerinde bundan yaklaşım 7 ay falan olmuştur sanırım altta tamiratlara devam ederken bişeyin farkına vardım vites halatının takılı olduğum demirdeki segman çıkmış veya gevşemişse veya düşmüş hiç yoksa halat orda duruyor ama tam olarak 1ve 2 . viteslerde sıkıntı yaratıyor ve şanzıman kolunun harekeninede çok etki ediyor ve birde telin en uç kısmı geçmeli delikli pim var gevşek olmamalı ve dik burgulu segman ve onunda sıkı olması gerekiyor çünkü kolu tam tutup dengeli ileri geri itebilmesi için ben detaylı hafta sonu kısmetse yeniden bakıcam ama şanzıman yağı baya bir fark ettiriyor bu bir gerçek diğer anlattığım konu içinse bakıp size yazıcam

Mesajgönderen nicky » 11 Mar 2015, 02:01
Vites halatı konusuna gelince...Bence söktürüp iyice bir kontrol ettirmek, sağlamsa temizletmek ve yağlatmak lazımdır. Eğer sağlam değilse yenisini takmak gerekir. Benim Usta çok iyi bir Usta ama, ısrar etmezsen yapılacak işi savsaklıyor. O yüzden bu hafta tekrar gideceğim ve başında durarak ikili Vites Halatı' nı söktürüp Segman, Pim vs. ne varsa halatı kontrol ettireceğim. Ayrıca Şanzımana daha ince bir yağ (75/90) koymasını söyleyeceğim.

gönderen delipoyraz75 » 12 Mar 2015, 21:59
halat konusunda iyi düşünmüşsün baştan aşşa kontrol en iyisi , ben kendim yaptığım için sizinde yapabileceğinizi düşünerek yazmıştım vites faal se bence şu segman işine bakmak gerekli hafta sonu fırsat olur sa bende söküp kontrol edicem ama eminim 100 de 100 o segmandan ve pimlerden kaynaklanıyor.

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: yay segman sanayii

Re: Nissan_Vanette Vites geçişi sorunu

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Mar 2015, 14:41

bugün bakıcam bakalım şu vites halatı ne durumda :)

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe
Nıssan Vanetta cargo 2,3d

nicky
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen nicky » 14 Mar 2015, 15:47

25 yıldır gittiğim ustama dün Vites halatını söyledim. Açtı baktı, kontrol etti ve anormal bir durum olmadığını, Nissan Vanette arabaların motor soğukken özellikle 1. ve 2. viteste zor geçtiğini, motor ısındıktan sonra sorun kalmadığını söyledi. Vites teli kopana kadar kullanmamı ve daha sonra yenilememi söyledi. " Şimdi yepyeni bir Vites Teli taksam üzerinde olandan en fazla % 20 farkeder dedi". Vites Teli' nin fiyatı ise en az 90 TL. Bu yüzden değiştirmeme gerek kalmadı.

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Mar 2015, 16:23

doğru söylemiş fazla fark etmez,sağdece bağlantılardaki gevşeklik konusunda hala ısrarcıyım şu an eve girip çıkıyorum hava soğuk o segmen bende olmadığı için sacdan kendim yapıyorum şimdi halat ucunde pim var onun içinde iş yerimden bir yay getirdim onu takıcam wd40 lada yağladımmı sonuç çıkar.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Mar 2015, 16:25

sabahları soğukken 1.ve 2. viteslere geçiş zor olur zaten ama şu şanzımandaki yağı bende en ince ne varsa değişicem.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Mar 2015, 19:01

şansa bak :) yağmur başladı girişemedim şu halat bağlantısına :)

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

nicky
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen nicky » 14 Mar 2015, 19:35

Yaz geliyor, şanzıman yağı kalınsa yaz için iyi olur. Bence Kışa doğru ince yağ koy. O dediğin pimi ve segmanı bende merak ettim. Cep telefonu ile fotograflarını çekip buraya koyabilirmisin ? Halatın tam neresinde bulunuyorlar ?

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Mar 2015, 19:47

altta halat sonunda vites kollarına bağlı

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

nicky
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen nicky » 14 Mar 2015, 20:22

Tamam, bende bir kontrol ettiririm.

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Mar 2015, 20:47

vites kolundaki pimde boşluk varmı halat segman yuvası gevşekmi baktırt sen vitesi yukardan hareket ettirt o alttan baksın boşluk varmı.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

nicky
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen nicky » 15 Mar 2015, 16:12

Delipoyraz sen gerçekten bilgili ve akıllı birisin. O yüzden görüşünü almak için aklıma yeni bir düşünce geldi. Benim usta dediki ;" Bütün Nissan-Vanette arabalar 1. ve 2. viteste zor geçerler. Çünkü vites halatı önden başlıyor ta arkaya gidiyor, yani halatı uzun tutmuşlar, o yüzden oluyor, motor ısınınca 1. ve 2. vites kolay geçer " dedi. Gerçektende öyle oluyor. Ben buradan şu sonuca ulaşıyorum ; Demekki kış aylarında veya daima şanzımana ince yağ koymak gerekir.

Gelelim aklıma gelen fikire...Bu ikili tel halat yerine demir çubuklar konulsa ve dizaynına göre uydurulsa daha iyi olmazmı ? Bu konuyu bir düşün ve araştır. Çünkü sende bunu yapacak kapasite var.

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 15 Mar 2015, 17:22

sağolasın ama dediğin için alt tarafı düzenlemek gerekir yani kollar,bağlantlar yapmak gerekir ki aracın altı bu işlem için müsait değil çok kısıtlı bölümleri var kolları ve bağlantıları sabitlemek için yer yok o sebepten olamıyo ama halat iyi işliyor o dediğim bağlantıları sıkılaştırıp gemanlarda oynamayapıcam resim atarım zaten yapınca detaylı görmüş olursunuz ustanızın dediği gibi ısınınca iyi hareket ediyor peki neden ? işte sorun burda halatlar ısıdan genleşince 1-2mm ileri itincemi oluyor? ben bi ara halatla oynadım dediğim gibi segmen gidikti plastik kelepçe ile tutturdum bi müddet gitt o esnalarda halat ileri gelmişti kelepçe sayesinde ve motor soğukken bile vites iyi geçiyordu yani sıkıntı bu son çıkışta hava bi açmadıki şunu mıncıkliyim :) neyse dediğim gibi yaparken resim çekerim eklerim buraya görürsünüz ok.

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

“Serena - Vanetta Forum (Hafif Ticari)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

oto anahtarı