İzmir - Vanette

(C23) Serena ve (HC23) Vanetta (LCV - HAFİF TİCARİ - LIGHT COMMERCIAL VEHICLE)
Kullanıcı avatarı
Oktay
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Diğer
Meslek: Köpek Eğitmeni

İzmir - Vanette

Mesajgönderen Oktay » 10 Oca 2013, 13:32

Arkadaşlar merhaba,

3-4 ay önce 1998 model bir Vanette aldım. İzmir'de yaşıyorum, 4 köpek, 2 insanlık geniş bir aile olduğumuzdan fiyat-performans oranını da düşününce bu aracı tercih ettim. Araca yönelik ilk izlenimlerim gayet pozitif. Şehir içinde biraz fazla yakıyor. Şu an 30-35 kr civarında şehir içinde yakarken uzun yolda bu rakam 25 kr civarına iniyor.

Piyasada çok bulunan bir araç olmadığından aracı kullananlarla iletişim içinde olmak istediğimden foruma üye oldum. Şimdilik bir sorunum ya da sorum yok, aracımdan memnunum. Her eski araç gibi ufak tefek sıkıntıları oldu, gerçekten kayda değmez sıkıntılardı ama ustalar genelde aracı tanımadığından uzaylıya yaklaşır gibi yaklaşıyorlar. Asıl sorun sanırım bu. Bu nedenle aracı tanıyan, bilen, kullanan kişilerle iletişim içinde olmak sanırım en mantıklısı.

mastertech
Administrator
Administrator
Otomobil: Navara
Meslek: Nissan Servis

Re: İzmir - Vanette

Mesajgönderen mastertech » 11 Oca 2013, 23:58

Kardeş bende izmirdeyim bendede aynı aracın 2001 modeli var uzun süre yetkili serviste calıştıktan sonra 1 yıldır kendi özel servisimi actım,Yardımcı olabilecegim bir konu olursa seve seve yardımcı olurum...

Kullanıcı avatarı
Oktay
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Köpek Eğitmeni

Mesajgönderen Oktay » 25 Şub 2013, 18:54

Mastertech, bana bir iletişim numarası verirsen sevinirim.

Aracın vites seçicisiyle ve şanzımanıyla, elektrik tesisatıyla ilgili, biraz da makyajıyla ilgili taleplerim olacak.

Vites seçici de olmaması gereken bir boşluk var, henüz şanzıman açılıp bakılmadı belki arkakapakla birlikte değişebilir belki de tornada düzelebilirmiş. Ancak fiyat yüksek çıkacağından usta "böyle idare et ciddi bir sıkıntı olmaz" dedi.

Şanzımanla ilgili ise tam devirde kullanmazsan araç çok titreme yapıyor. Önceden böyle bir sıkıntı yoktu. Bu neden oldu ve önemli bir problem midir bilmiyorum.

Elektrik tesisatına gelince, 3 ustanın elinden geçti, bir dünya paralar kaçırdım, sorunları bitmedi. Ana sorunu tespit edemiyorlar herhalde ki sürekli yenileri çıkıyor. Sigortalar atıyor zaman zaman gereksiz yere. Bir de araç yeni çalışmışken ilk 10 dk içinde düşük devirde giderken "çıt çıt çıt" diye ses geliyor sanki bir şey devreye girecekmiş de giremiyormuş gibi, sebebini anlamıyorum.

Son olarak tamponlar falan vuruktu aldığımda, telle bağlanmış vs. Bi adam gibi yapıştırıp, gerekirse değiştirip vs arabayı adama benzetmek istiyorum. Ustalar hep yürüyene bak, yürüyen iyi durumdaysa dışına masraf yapma diyor ama ben arabamı seviyorum ve en 4-5 sene kullanmadan satmak gibi bir planım yok. Dolayısıyla geçici değil kalıcı çözümler arıyorum. Elbette her şeyde parça değişikliğine gitme taraftarı değilim, aracı sıfırdan da yapmayacağım ancak bazen geçiştirme işler 4-5 ay sonra daha büyük masraflar açıyor, bundan da hoşlanmıyorum. Ucuzluktan değil kaliteli işten yanayım. Usta gördükten sonra aynı ya da benzer sorun tekrarlanınca ustanın kapısına dayanıyorum. Yapılan her iş titiz yapılmalı. Sonuçta 98 model de olsa araç araçtır, can taşıyoruz, ailemizi bindiriyoruz, uzun yola çıkıyoruz. Stop lambası yanmayınca son modele de bana da aynı cezayı kesiyor polis :) "senin aracın eski olur ya öyle" demiyorsa usta da dememeli.

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: yay segman sanayii

Mesajgönderen delipoyraz75 » 27 Nis 2014, 23:58

sen de benim gibi vanetta hastasısın anlaşılan gerçek ten güzel araç ama masrafsızda olmuyor inan ben hala uğraşıyorum

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe
Nıssan Vanetta cargo 2,3d

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 04 Ara 2014, 01:12

aracınız hala duruyormu üsdatım yoksa sattınızmı?

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

nicky
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Emekli

Mesajgönderen nicky » 08 Mar 2015, 17:23

Merhaba,
Benim de 1998 model Nissan Vanette Cargo Bus 2.3 D camlı Van arabam var. İki ay önce aldım. Hiç bir sıkıntım olmadı daha. Kafama takılan konu ise yakıt sarfiyatı. Ölçmedim ama tecrübeme dayanarak yakıt sarfiyatı bayağı fazla gibi geldi bana. Elbette bir çok etken var ama teknik anlamda parça ve ayarlarla ilgili olarak öncelikle ne yapmalı ki, yakıt sarfiyatını düşürmeli, bilemiyorum. Bu konuda tecrübeli olan arkadaşlardan destek bekliyorum.

Şimdiden Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Mar 2015, 14:53

hocam bu arkadaş en son 2013 de yazmış cevap gelemez sanırım :)

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

nicky
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen nicky » 14 Mar 2015, 15:34

Haklısın galiba. Yapacak bir şey yok. Belki bir gün foruma tekrar katılır.

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Mar 2015, 16:32

:) satmadıysa :)

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

nicky
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen nicky » 14 Mar 2015, 20:09

Bir özel mesaj yollayayım bakalım ne durumda ?

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen delipoyraz75 » 14 Mar 2015, 20:13

valla özelde yollasan genelde yollasan adam yok :)

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe

nicky
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen nicky » 14 Mar 2015, 20:19

Yolladım bile. Eğer Yoksa, Yok' a çare yok.

“Serena - Vanetta Forum (Hafif Ticari)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

oto anahtarı