MOTOR ARIZALANMASI

Nissan Club Türkiye tarafından yapılan duyuru ve bilgilendirmeler
Kullanıcı avatarı
osman ersan
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Primera
Meslek: fotografcı

MOTOR ARIZALANMASI

Mesajgönderen osman ersan » 30 May 2016, 17:31

Bende Nissan Primera Tekna 2006 model 1.6 motor bulunmaktadır. Arabam LPGlidir. Uzun mesafeli gittiğimde motor arıza lambası yanmaktadır. Bilgisayara bağlatıp arıza lambasını söndürüyoruz, tekrar uzun mesafeli yola gittiğimizde yanıyor. Bunun yanmaması için ne yapmamız lazım? Bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Re: MOTOR ARIZALANMASI

Mesajgönderen FelixCrail » 30 May 2016, 20:50

Sildiginiz ariza neye ait. Ne arizasi veriyor cihazda.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 31 May 2016, 00:42

%99 oksijen sensörü, katalitik konvertör tam emilim yapmadığı için oksijen sensörü yüksek oranda çiğ gaz olduğunu zannediyor onun için arıza lambasını yakıyor. özelliklede devrin çok düştüğü rampalı veya sıkışık trafiğin olduğu yerlerde az gaz vererek arabayı bayıltarak kullanmaktan kaynaklıdır.motor devri 2000 in altına düşünce toparlaması için gaz verilince araba toparlamaz ve vites düşürülür bu esnada araç normal olarak çiğ gaz salgılar. katalitik konvertör de bunu engelleyemediği için oksijen sensörü yüksek oranda gaz algılaması yapar lamba yakar. iki adet alternatif var bir 10 -11 usd ye arıza tespit okuyucusu alacaksınız ışşık yanınca android veya Iphone telefondan kendiniz sileceksiniz yada katalitik konvertörü boşaltacaksınız. k.konvertörü boşaltırsanız aracınızın sesi biraz yükselir başka bir şey olmaz.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
ibrahimucan
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Almera
Meslek: makina muhendisi
İletişim:

Mesajgönderen ibrahimucan » 31 May 2016, 08:59

spoilerci yazdı:%99 oksijen sensörü, katalitik konvertör tam emilim yapmadığı için oksijen sensörü yüksek oranda çiğ gaz olduğunu zannediyor onun için arıza lambasını yakıyor. özelliklede devrin çok düştüğü rampalı veya sıkışık trafiğin olduğu yerlerde az gaz vererek arabayı bayıltarak kullanmaktan kaynaklıdır.motor devri 2000 in altına düşünce toparlaması için gaz verilince araba toparlamaz ve vites düşürülür bu esnada araç normal olarak çiğ gaz salgılar. katalitik konvertör de bunu engelleyemediği için oksijen sensörü yüksek oranda gaz algılaması yapar lamba yakar. iki adet alternatif var bir 10 -11 usd ye arıza tespit okuyucusu alacaksınız ışşık yanınca android veya Iphone telefondan kendiniz sileceksiniz yada katalitik konvertörü boşaltacaksınız. k.konvertörü boşaltırsanız aracınızın sesi biraz yükselir başka bir şey olmaz.

seste çok fazla fark etmiyor aslında. en uygun çözüm bu.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 31 May 2016, 09:10

ben geçen sene lpg taktırdım, lpgden sonra motor şaştı, ben de k.konvertörü boşalttım, daha önce motor sesi hiç duymuyordum, şimdi devir 3 bine çıkınca 1-2- ve 3. viteslerde motor sesi geliyor ama çok değil rahatsız edici de değil ama ses var. yazın konvertör yerine bir deneme yapacağım işe yararsa paylaşırım.

Kullanıcı avatarı
ibrahimucan
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Almera
Meslek: makina muhendisi
İletişim:

Mesajgönderen ibrahimucan » 31 May 2016, 12:01

spoilerci yazdı:ben geçen sene lpg taktırdım, lpgden sonra motor şaştı, ben de k.konvertörü boşalttım, daha önce motor sesi hiç duymuyordum, şimdi devir 3 bine çıkınca 1-2- ve 3. viteslerde motor sesi geliyor ama çok değil rahatsız edici de değil ama ses var. yazın konvertör yerine bir deneme yapacağım işe yararsa paylaşırım.

hocam siz süpersiniz. denemeleriniz şuana kadar hep etkileyici. deneyip hemen paylaşın. herkes konvertör derdinden kurtulsun. çünkü pahalı ve maliyetli.

Kullanıcı avatarı
osman ersan
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: fotografcı

Mesajgönderen osman ersan » 04 Haz 2016, 19:34

spoilerci yazdı:%99 oksijen sensörü, katalitik konvertör tam emilim yapmadığı için oksijen sensörü yüksek oranda çiğ gaz olduğunu zannediyor onun için arıza lambasını yakıyor. özelliklede devrin çok düştüğü rampalı veya sıkışık trafiğin olduğu yerlerde az gaz vererek arabayı bayıltarak kullanmaktan kaynaklıdır.motor devri 2000 in altına düşünce toparlaması için gaz verilince araba toparlamaz ve vites düşürülür bu esnada araç normal olarak çiğ gaz salgılar. katalitik konvertör de bunu engelleyemediği için oksijen sensörü yüksek oranda gaz algılaması yapar lamba yakar. iki adet alternatif var bir 10 -11 usd ye arıza tespit okuyucusu alacaksınız ışşık yanınca android veya Iphone telefondan kendiniz sileceksiniz yada katalitik konvertörü boşaltacaksınız. k.konvertörü boşaltırsanız aracınızın sesi biraz yükselir başka bir şey olmaz.

hocam peki katalitik konvertörü nasıl boşaltabilirim ve boşalttığımda motor arıza lambası söner mi ? genellikle uzun yolda yanıyor şehir içinde sıkıntı olmuyor.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 04 Haz 2016, 22:11

egzost manifoltunu ve alt boğazı sökeceksiniz. manifoltun altında üst boğaz var onu da sökünce boşaltabilirsiniz.

“Forum Kuralları, Duyurular ve İletişim Bilgiler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

oto anahtarı