%50-80 arası yakıt tasarrufu

Kendi Yaptığınız Çalışmalar
Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

%50-80 arası yakıt tasarrufu

Mesajgönderen spoilerci » 13 Eki 2014, 11:47

Arkadaşlar aşağıda linkini verdiğim videoda böyle bir iddia var ne dersiniz
https://www.facebook.com/video.php?v=888060264559034

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Re: %50-80 arası yakıt tasarrufu

Mesajgönderen FelixCrail » 13 Eki 2014, 12:12

Böyle birşey olsa bunu ilk önce markalar kendi üretip kullanmaz mı? Maddi olarak en yüksek tasarruf lideri hala LPG.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 13 Eki 2014, 20:18

Ömer bey, bu tür projeler 90 lı yıllarda da çok konuşulmuştu, LPG dönüşümlerinin icadından önce. biz o yıllarda 15-20 li yaşlarımızda idik iyi hatırlıyorum. Bu adamın projesi de bana mantıklı geldi onun için paylaştım. olur mu olur.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 13 Eki 2014, 21:55

Ben bu tip şeylere inanmıyorum. İşe yarıyor olsaydı şuan en az %50 miz bunu kullanıyor olurduk.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
MÜNÜRB
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Almera
Meslek: memur
İletişim:

Mesajgönderen MÜNÜRB » 14 Eki 2014, 09:26

videoadaki sistem bildiğim kadarıyla yardımcı bir sistem % 15-20 arası tasarruf ettiği söylenen o bile tam kanıtlanamamış ve uzun vadede +-leri nedir herhangi bir araştırma görmedim ayrıca %50-80 biraz abartı kaçmış :T asıl su kaynaklı çalışma hidrojen yakıt hücreleridir bir çok büyük otomotiv devi arge çalışması yapmaktadır bu konuda fakat güvenlik,depolama,maliyet gibi unsurlar şimdilik istenen düzeye gelemediği için yaygınlaşamamıştır sistem,fuarlarda boy göstersede bu tür araçlar maliyet yüksekliğinden yaygınlaşamamıştır.aşağıda yaptığım alıntı bi nebze fikir verecektir sanırım, :D
Hidrojen Teknolojisini Engelleyen Faktörler

Bazı bilim adamları evlerin garajlarında minyatür hidrojen santralleri kurulabileceğini söylüyor. Böylece en yakındaki dolum istasyonuna gitmeye gerek kalmadan insanlar evlerinden hidrojen depolarını doldurabilirler.

Bazı bilimadamları da hidrojen üretmek için elektroliz işleminin arabada yapılmasını öngörüyor. Fakat elektroliz için gerekli olan elektriğin yine arabada bulunan akülerden sağlanması lazım. Bu da araba için ekstra ağırlık oluşturur ve akülerin düzenli olarak şarj edilmesi gerekir.

Hidrojen ile çalışan arabalar için engeller sadece yukarıda saydıklarımız değil. Maliyet de önemli bir faktör. Yakıt hücrelerinde katalizör olarak kullanılan platinyum çok pahaldır ve tek bir yakıt hücresinin maliyeti $100.000 üzerindedir.

Depolama da ayrı bir problemdir. Hidrojen devamlı yayılmak isteyen bir gazdır. Hafif olduğu için devamlı sızmalar yapar. Yüksek basınçlı tüpler içinde iyi yalıtılmış tüpler içinde saklanması gerekir. Hidrojen ile çalışan arabayı birkaç gün park edin. Tüm yakıt buhar olup gidecektir. Hidrojen ayrıca güneş altında ısınır ve patlamaya yol açabilir.

münür bingöl
34ZPT24
silivri/istanbul
almera tekna
1.5 2008

“Do it YourSelf (D.I.Y)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı