P12 ye Ön Kamera

Kendi Yaptığınız Çalışmalar
Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

P12 ye Ön Kamera

Mesajgönderen spoilerci » 04 Tem 2015, 03:21

Arkadaşlar, araçlarımızda standart olarak (Tekna modelleri için) geri vites kamerası var ve geri manevra ve yanaşmalarda büyük yardımcı. iki aracın arasına girerken geriyi görüp 3 cm ye kadar yaklaşabiliyoruz ama ön için yaklaşma gözümüze ve yeteneğimize bağlı, bunu ortadan kaldırmak için arabanın geri vitesi ile çalışan arka kamerası ile birlikte 1. viteste çalışan ön kamera yapmak istiyorum ama kamera sistemini incelemedim. bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
1-öne nasıl bir kamera bağlanmalı
2-kamera bağlantılarını mevcut kamera kablosundan paralel bağlayıp birinci vitese göre konumlanmış düğmeden elektrik + veya - versek çalışırmı,
3- veya neler yapılabilir

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: P12 ye Ön Kamera

Mesajgönderen Ally_07 » 06 Tem 2015, 14:03

1. vitesle çalışma yerine bir switch ile de devreye alma da iş görmez mi? Aklıma piyasada satılan geri görüş kameralarından alıp direkt öne bağlatmak ve devreye giriş çıkışı için de konsolda bir yere bir güzel bir switch koymak geliyor benim.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 06 Tem 2015, 20:27

zaten bildiğim konularda yapıyorum bunu yaptım diye ortaya koyuyorum. arabanın kamera sistemi hakkında bilgim yok, ve benim istediğim bunu bilen bir arkadaştan şu kamerayı kullan şu kabloyu kes bu kabloyu bağla elektroniği hakkında biraz bilgim olsa açar bakar gerekeni yaparım sonrada bunu yaptım şu şekilde oluyor derim. eski arkadaşlar beni tanır. yukarıdaki metinde ben sağa sola nasıl yanaşabilirim önümü nasıl görebilirim derdim yok öyle de bir şey yazmadım. 1 vites ten tetiklemeli (vites kolunun altından) bir kamera öne koyacağım, benim ihtiyacım yok yapmak isteyen çıkar bu forumun amacı bu, bir çok şeyi ihtiyacım olduğundan yapmadım, farkındalık olsun. ben daha önce de yazmıştım, bisikletim motosikletim arabam silahım, telefonum PC m herşeyimi kişiselleştiririm. bana uygun olur istediğim bu kkonuda yardımı olacak bir kaç cevaptı onu bulamadığım için tam sayfa metninizde konu ile alakalı olmadığından kaldırdım.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 06 Tem 2015, 21:41

Kişiselleştirme olayını ben de çok seviyorum gerçekten. Özellikle görsel değil de fonksiyonel bazı oynamalar çok hoşuma gidiyor. Bu konu ile ilgili teknik bir bilgim yok ama yukarıda yazdığım gibi en pratik yol olarak bu geldi aklıma. Bildiğim kadarıyla Mercedes gibi araçlarda da bir düğme ile ön kamera görüntüsü alınıyor (yanlış biliyor olabilirim de tabi) Eğer çözümleyebilirseniz sonucu ben de merakla bekliyor olacağım.

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 06 Tem 2015, 23:25

kimi marka ve modellerde ön kamera ve ön park sensörleri bir düğme ile iptal edilebiliyor. vites kolundan tetikleme ile çalıştırma işi üzerinde ısrarcıyım, kamera devreye girdiği zaman göz kaymasından dolayı güvenli sürüş olmaz kanısındayım birinci neden bu ikincisi ise mesela 60-80 km gibi hızla seyrederken kameranın açık olması neye yarar diye düşünüyorum bunun anında radyo klima kamera açıkken kullanılamayacağından onları kullanmak için düğmeden iptal edip geri çalıştırmak sürüşü yine tehlikeye atacak oyalayacaktır. zaten seyir esnasında ön camdan renkli ve yüksek çözünürlüklü görüntü standart donanımımızda var iken kameradan bakmak ihtiyaç olmayacaktır. geri vites kamerasına yardımcı ön kamera yanaşmalarda kullanılmalıdır.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: P12 ye Ön Kamera

Mesajgönderen Ally_07 » 07 Tem 2015, 00:02

spoilerci yazdı:kimi marka ve modellerde ön kamera ve ön park sensörleri bir düğme ile iptal edilebiliyor. vites kolundan tetikleme ile çalıştırma işi üzerinde ısrarcıyım, kamera devreye girdiği zaman göz kaymasından dolayı güvenli sürüş olmaz kanısındayım birinci neden bu ikincisi ise mesela 60-80 km gibi hızla seyrederken kameranın açık olması neye yarar diye düşünüyorum bunun anında radyo klima kamera açıkken kullanılamayacağından onları kullanmak için düğmeden iptal edip geri çalıştırmak sürüşü yine tehlikeye atacak oyalayacaktır. zaten seyir esnasında ön camdan renkli ve yüksek çözünürlüklü görüntü standart donanımımızda var iken kameradan bakmak ihtiyaç olmayacaktır. geri vites kamerasına yardımcı ön kamera yanaşmalarda kullanılmalıdır.

Üstad ben anlatamadım sanırım. Elbette sürüş anında kullanılacak bir donanım değil, tehlikesi bir tarafa gerçekten saçma olur. Ben sadece ihtiyaç duyduğunuz önden yanaşma durumunda kullanılacağı için bir düğme ile gerektiğinde devreye alıp gerekmediğinde devreye hiç girmemesi şeklinde çalışabilir demek istiyorum. Vites ile tetiklenmesi; aslında ihtiyaç duymadığınız durumlarda da, örneğin belli bir mesafeyi birinci viteste geçmeniz gerektiği durumlarda (çok dik yokuş veya ne bileyim çok kaygan zemin gibi), istemeseniz de devreye girmesi söz konusu olmaz mı? Tabi sizin kararınız sonuçta, benimki sadece farklı bir düşünce olabilir.

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 07 Tem 2015, 00:32

özür dilerim anlamadım, ikisi birlikte olabilir konuştukça + lar - ler dökülüyor. benim bulamadığım cevaplar var onları arıyorum, hangi kamera nasıl bağlantı. mantık olarak düşündüğümde ikinci kamerayı mevcut kameraya paralel bağladığımızda hangisi çalışırsa oradan görüntü sağlayacaktır. biz sadece birini çalıştırdığımızda işimizi görecektir. benim öğrenmek istediğim bunların dışında Arabanın ECM si ile bağlantısı ne aşamada, geri viteste değilken ekran görüntü vermeye devam edecek mi? ve hep sorduğum kablo bağlantıları. işletme sırasında dışarıdan bir buton ve buton açıkken vites kolundan tetikleme sizin dediğiniz özel durumlarda iptal için kullanılır.

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Amatör Telsizci

Mesajgönderen Tekna17 » 07 Tem 2015, 00:45

Spoilerci; kameranın yerleşim yerine göre pratik kullanımı için şu ürünü inceler misiniz?
http://www.aliexpress.com/item/SONY-CCD-360-Car-Front-Side-Rear-View-Reverse-Camera-Universal-Fit-for-ALL/1860377925.html
Video PAL sinyali bilindik ismiyle TOS fiş ile aktarılmış. Klasik kamera sistemlerinde malumunuz 3 uç bulunur bunlardan siyah olan GND (Şase/-) kırmızı (PWR/+) ve genelde sarı veya beyaz renkli olan video sinyalidir.

Konsoldaki kameranın bağlantılarını ve ekran çözünürlük desteğini incelemedim. Ancak şu var. Bir şekilde ayrım yapan buton ya da switch kullansanız bile geri vitese taktığınızda arka kamera sinyalini kesmediğiniz sürece iki video sinyali üst üste binecektir. Ya da tam tersi bir kamera aktif iken diğer sinyal kesilmeli. Video sinyal işlemede doğrudan paralel yapılar tercih edilmez, bunun yerine harici devre üzerinde birleştiriciler ve tetikleme durumuna göre yol veren yönlendiriciler kullanılır.

Selam ve hürmetlerimle...
[Araç: 2006 Model Nissan Primera Tekna 1.6] [Yakıt Tüketim: Motor çalışırken ihtiyacı kadar yakıyor, durunca yakmıyor.]

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 07 Tem 2015, 00:51

aracı geri vitesten çıkardığımızda kamera bağlantısı kesiliyor 1. vitese alınca da ön kamera devreye girecek planlamam o şekilde. linkteki kamerayı daha uyguna bulabilirim bulamazsamda bu fiyat zaten iyi alıp denemekte fayda var teşekkür ederim. hatta bir kaç tane getirteyim, kendim denemeleri ve çalışmaları yapayım olumlu sonuç çıkarsa, isteyen olursa veya isterseniz veririm, teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Tekna17 » 07 Tem 2015, 00:55

Dediğiniz şekilde olur ancak tereddütüm, geri vitesten çıktığında kameranın kendini korumaya alıp almadığı ya da bağlantıyı nasıl bir elektronik devre ile kestiği. Yani sadece sinyali mi kesiyor, çünkü LCD'nin beslemesi bir şekilde devam ediyor ya da kamera modu stand-by'da bekliyor da olabilir. Çünkü LCD kameradan çıktığı anda sensörlerden gelen ekran bilgilerine geçmekte.

[Araç: 2006 Model Nissan Primera Tekna 1.6] [Yakıt Tüketim: Motor çalışırken ihtiyacı kadar yakıyor, durunca yakmıyor.]

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 07 Tem 2015, 01:17

benimde tereddüt ettiğim ve öğrenmeye çalıştığım konular bunlar, ancak çalışmasına baktığımızda dışarıdan geri vites ile birlikte devreye girdiği için geri vites lambalarının elektriği ile tetikliyor. bu arada ECM ile bir bağlantı kuruyor mu kurmuyor mu; yani ECM geri vitese geçti görüntü ver vitesten çıktı görüntüyü kes diyor mu demiyorsa bu iş bitti yaparım.

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Tekna17 » 07 Tem 2015, 01:34

Resim

Genel anlamda bağlantı bu şekilde kafidir. Tetikleme uçları resimde görülüyor.
Muhtemelen sistem şu şekilde. Geri vitese taktığınızda mini anahtar milivoltluk bir bilgi sinyali gönderir ve bilgi verilerini elektrnik kesme ile durdurur, grafik ekran doğrudan PAL moda geçer. İkinci bir tetikleme ile tersi işlem gerçekleştirilir. Asıl problem siz birinci viteste tetikleme sinyali gönderdiğinizde varsayılan olarak o anda ekranda olan veri ekranı gösterimde iken sinyal göndermeniz.

Bu durumda doğrudan bağlantı yaparsanız nasıl bir tepki vereceğini bilmiyorum. Güçlü gelen sinyal diğerini bastırsa da net bir görüntü elde edilemeyebilir. Ayrıca kablonun geçeceği yerdeki parazitik etkiler istenmeyen enterferansa sebep olup görüş kalitesini bozabilir. İsterseniz mevcut düdene hiç dokunmayın, 10*10 luk mini bir monitöre doğrudan yukarıdaki şekilde bağlayın solda boş kalan bir buton yerine takacağınız düğme ile istemsiz çalışmasını da engellemiş olursunuz.

Böyle bir durumda tetikleme için ister buton isterseniz farklı bir ultrasonik sensör ile yakınlaşmalarda otomatik olarak devreye girecek bir sistem de oluşturulabilir. Sensör açısı ve mesafesi iyi ayarlanmaz ise ve anahtar açık ise araç sollarken de istem dışı çalışmaya başlayabilir. En iyisi harici ve aracın asıl donanımından bağımsız bir sistem takdir sizin yine de. Park sensörlerine alışkın olduğunu düşünerek kullanımı kolay olacaktır. Hatta dediğim ölçülerde bir monitör ve kamera birlikte 39-40 dolarlık bir fiyat görmüştüm.

“Do it YourSelf (D.I.Y)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

oto anahtarı