Ücretsiz Araç Takip Sistemi Hakkında.

Kendi Yaptığınız Çalışmalar
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Ücretsiz Araç Takip Sistemi Hakkında.

Mesajgönderen Ally_07 » 09 Tem 2015, 23:26

Benim kuzemimin de 90'lı yılların ortalarında bi telsiz merakı vardı, hatırlıyorum [WHITE SMILING FACE] "Arkadaş arıyorum arkadaş" "alınamadı, tekrar gel (anlayamadım, bir daha söyle demekti sanırım) daha bir sürü, şimdi hatırlayamadığım kalıp cümleler... Şimdilerde nostalji oldu tabi.. İnternet ve akıllı telefonlarda telsizin o romantizmi yok bence de. Yine radyo frekanslı iletişim her zaman ihtiyaç olacaktır tabi.

Note Edge cihazımdan tapatalk ile gönderdim, hatalar affola

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
NISTEC
Administrator
Administrator
Otomobil: Diğer
Meslek: Reklam
İletişim:

Mesajgönderen NISTEC » 10 Tem 2015, 00:33

Ally_07 yazdı:Benim kuzemimin de 90'lı yılların ortalarında bi telsiz merakı vardı, hatırlıyorum [WHITE SMILING FACE] "Arkadaş arıyorum arkadaş" "alınamadı, tekrar gel (anlayamadım, bir daha söyle demekti sanırım) daha bir sürü, şimdi hatırlayamadığım kalıp cümleler... Şimdilerde nostalji oldu tabi.. İnternet ve akıllı telefonlarda telsizin o romantizmi yok bence de. Yine radyo frekanslı iletişim her zaman ihtiyaç olacaktır tabi.

Üstat amatör değil belki bilmiyorum ama profesyonel telsizcilerin arasındaki dayanışma gerçekten bambaşka. Bunu da bir ay dinleyerek öğrendim.

Nissan Club Türkiye

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Primera
Meslek: Amatör Telsizci

Mesajgönderen Tekna17 » 10 Tem 2015, 01:42

NISTEC; paylaşım için teşekkürler. Keşke devam etseydiniz bu hobiye. Eğer yine de düşünürseniz her türlü yardıma hazırım bilesiniz.

Ally_07; Yanlış anlaşılmanın önüne geçmek için bir kaç husu ekleyeyim. Amatör telsizcilik tanımında geçen "amatör" kelimesi sadece bu işin hiç bir ücret karşılığı beklemeden ve tamamen gönüllülük esaslarına göre yapıldığını ifade eden bir tanımdır. Bu gönüllülük esası sadece kendinize bir hobi edinmek ile değil, başka insanlara gerek normal yaşamda ve gerekse afet ya da acil durumlarda da haberleşme desteği sağlamak üzere geçerlidir. 1999 depreminde en pahalı sistemler dahi çalışmamış, tüm haberleşme amatör sistemler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Lisanslı telsizciler belirttiğim gibi tanım olarak amatör olarak adlandırılsa da kendi alanlarında profesyoneldir.

İfade buyurduğunuz konularda geçen tanımlamalar ise amatör telsizcileri değil, herhangi bir ruhsata gerek olmadan kullanılan, lisans gerektirmeyen halk bandı ya da genel terimi ile CB bandında görüşmeler yapan kişileri tanımlamaktadır ve bizimle ilgisi yoktur. Bu şekilde aleni, argo ya da kural dışı konuşmalar lisans iptaline kadar gider. Konu gerek uluslararası ve gerekse Türk kanun ve yönetmeliklerinde yazılı olan kurallara göre yürütülmekte olup, ayrıca kendi içinde oto kontrol sistemine haizdir. Görüşmeler selamlaşmadan ziyade bireysel olarak kendini geliştirme ve yardımlaşma üzerinedir.

İlk videoda yer alan bayanlardan biri kızımdır ve 13 yaşında "B" sınıfı amatör lisansını almış, bilahare yeniden sınava girip "A" lisansına yükseltmiştir. Videoya konu olan husus Türkiye'nin ilk amatör haberleşme uydusunu Dünyada 2'nci, Türkiye'de ilk dinleyen amatör olması vesilesi ile uyduyu üreten İTÜ'nün izni ile çekilen tanıtım videolarından sadece biridir. Kızım ve ben daha çok amatör uydu uzay haberleşmesi üzerinde çalışmaktayız. İlginizi çekmeyebilir ancak çocuklarınızın sanal dünya dışında neler yapabileceğini merak ediyorsanız ya da zararı olmayan ancak ufuklarını genişleteceğine inandığım bağlantıdaki yazıyı okutmanızı öneririm. İkinci videodaki kişi ise bir doktor olup Türkiye'de önemli bir şirkette çalışmakta şuan yurt dışında faaliyet yürütmektedir. Basit bir merakın insanlarınyaşamını nasıl etkileyeceğini göstermesi adına ekliyorum.

http://www.tamsat.org.tr/tr/itu-usttl-z ... -yerdeyim/

Konuyu açmamdaki maksat, belki doğrudan Nissan ile bağlantılı olmasa da gerek başka insanlar için ve gerekse kendiniz için bir gün ihtiyaç duyabileceğiniz konu olmasındandır. Kaldı ki araçlar ile bütünleştirildiğinde modifiye kadar zevkli bir uğraş ve ikilidir.

Nostalji konusuna gelince, hayır. Bulunduğunuz ilde bile cep telefonu çekemezken oturduğunuz yerden 150 ülke ile görüşebilme imkanı, resim, ses ve data haberleşmesi yapabilmeniz nedeniyle eskimeyecektir. Evinizden el telsizi ile Avustralya'daki bir arkadaşınızla dahi görüşmek mümkündür. Bugün hala dahi (USA, Rusya ya da Japonya vb.) Dünyanın en büyük üniversiteleri ya da uzay kurumları yeni bir uydu atıldığında onca gelişmiş sistemleri olmasına rağmen ilk yardım talep ettikleri radyo amatörleridir. 1900'lü yılların başından kullanılmaya başlayan "Mors" dahi halen uzay haberleşmesinde ilk sıralardadır. Günümüzde bir çok sistem de Android uygulamalar ile bütünleşik olarak kullanılmaktadır. Kolay gelsin.

Selam ve hürmetlerimle...
[Araç: 2006 Model Nissan Primera Tekna 1.6] [Yakıt Tüketim: Motor çalışırken ihtiyacı kadar yakıyor, durunca yakmıyor.]

Kullanıcı avatarı
NISTEC
Administrator
Administrator
Otomobil: Diğer
Meslek: Reklam
İletişim:

Mesajgönderen NISTEC » 10 Tem 2015, 01:57

Bilgiler için teşekkürler. Bulunduğum bölgede Amerikancı var. Amerikan araçlarının servis hizmetini veriyorlar. Aracında antenleri olan içeride bir sürü telsiz ekipmanı olan bir kaç kişiyle konuşma fırsatım olmuştu. Gerçekten yardımsever ve hoşsohbet kişiler. Saygı duyuyorum. Şu anda değil ama belki ileride böyle mini bir ekipman kurmak istersem sizden yardım isterim.

Nissan Club Türkiye

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Tekna17 » 10 Tem 2015, 02:38

Her zaman yardıma hazırım, yeter ki isteyin. Görüşmek üzere.

[Araç: 2006 Model Nissan Primera Tekna 1.6] [Yakıt Tüketim: Motor çalışırken ihtiyacı kadar yakıyor, durunca yakmıyor.]

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Tem 2015, 10:21

@Tekna17 tabi ki ben bu alana siz (ve gördüğüm kadarıyla aileniz) kadar ilgili değilim, takdir ve tebrik ediyorum. Etrafımda da böyle bir hobisi olan kimsem de yok açıkçası. Sadece telsiz konusu açılınca benim de değerli @NISTEC 'in askerlik anılarındaki gibi "ilk gençlik" yıllarımdan hoş hatırlarım aklıma geldi paylaşayım dedim, nostalji tanımım bunun içindi aslında. Yoksa bu konunun astronomi, kuş gözlemciliği vs. gibi aslında çok ciddi bilgi, tecrübe ve ciddiyet gerektiren bir ve amatör olarak anılsa da aslında profesyonelce yürütülen bir hobi olduğunun kesinlikle farkındayım. Ayrıca acil durumlarda kesinlikle çok çok önemli bir iletişim sistemi olduğunun da tabi.

Kendi adıma pek de ilgi alanlarıma girmediğini söyleyebilirim ancak genel kültür açısından bana yarayacak verdiğiniz bu bilgiler için teşekkür ediyorum. Kızınızı da ayrıca tebrik ediyorum, umarım bu merak amatörlükle kalmaz ve ileride ülkemiz adına göğsümüzü kabartacak başarıları ile bir bilim kadını olduğunu da öğreniriz.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Tekna17 » 10 Tem 2015, 20:48

Güzel dilekleriniz için teşekkürler değerli hocam, alınmadım zira sadece genelde de böyle bilindiği için yeri gelmişken açıklamak istedim. Görüşmek üzere.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Ücretsiz Araç Takip Sistemi Hakkında.

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Tem 2015, 21:43

Tekna17 yazdı:Güzel dilekleriniz için teşekkürler değerli hocam, alınmadım zira sadece genelde de böyle bilindiği için yeri gelmişken açıklamak istedim. Görüşmek üzere.

İsabet oldu, hepimiz bilgilendik bir forumda (otomobil ana temalı da olsa) her türlü bilgiyi paylaşmak faydalı oluyor; zaten bizim ülke literatüründe pek bilinmese de forum bilgi paylaşmak için kullanılan bir ortam sonuçta. Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 21 Tem 2015, 14:49

en sağlam ATS sim kart ile çalışandır. bu yöntem hakkında yorum yapamayacağım anlamış değilim. çok isteyen varsa 20 tllik cep tel ile de olur ve istediğin anda aracın motorunu bloke edersin. araç park edildikten sonra tekrar çalışmaz. :)

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Tekna17 » 23 Tem 2015, 12:23

SIM ile çalışanlar sağlam değil demedim. SIM sadece telefonda yetkili iletişim anahtarıdır. Telefonun ana baz ve yardımcı bazlarla iletişime geçmesine izin veren bir kilittir sadece. SIM de tek başına değil, bir GSM bloğu ya da ucuz sistemlerde telefonlarla birlikte kullanılır. Telli/Telsiz tamamlaması yoktur. Kullanıldığı sistemde de GPS'in iki türü mevcuttur. Her iki sistemden de en güvenlisi normal GPS olandır, sanal GPS olan değildir. Kaldı ki halen GSM bazlarının ulaşamadığı ölü bölgeler çoktur.

Bu nedenle GSM ve RF sistemler birlikte kullanılabilir. Kullandığımız Android sistemler hiç telsiz çekmeyen bölgelerde GSM şebekesini kullanarak kesintisiz iz sağlayabilmektedir. En iyisi iki sistemin birlikte kullanılmasıdır. Acil yer bildirimde çok daha iyi bir sistem ise COSPAS-SARSAT uydularını kullanan sistemdir ancak bunlar sadece arama kurtarmada kullanılır. Kısacası ihtiyaçlar amaca göre şekillenir.

“Do it YourSelf (D.I.Y)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

oto anahtarı