Ücretsiz Araç Takip Sistemi Hakkında.

Kendi Yaptığınız Çalışmalar
Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Primera
Meslek: Amatör Telsizci

Ücretsiz Araç Takip Sistemi Hakkında.

Mesajgönderen Tekna17 » 07 Tem 2015, 01:44

Merhabalar. Eğer amatör telsizci olursanız bu tür sistemleri kendiniz de kolay ve ekonomik bir şekilde kullanabilirsiniz. Üstelik herhangi bir ücret yok, harita üzerinde cepten veya bilgisayardan bir başka arkadaşınız kendi konumunuzu (hız, yön, yükseklik vb) görebilirsiniz, diğer bir arkadaşınızın size göre konum ve mesafesini de izleyebilirsiniz, başkaları sizin konumunuzu Google Map üzerinden görebilir. Ülke sınırı yok. ABD'deki arkadaşınızın aracını da izleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak kısa mesaj gönderilebilir. İlgisini çeken arkadaşlarım ile konuyu devam ettirebiliriz.

Örnek;
http://aprs.fi/#!mt=roadmap&z=11&call=a ... &tail=3600

Selam ve hürmetlerimle...
[Araç: 2006 Model Nissan Primera Tekna 1.6] [Yakıt Tüketim: Motor çalışırken ihtiyacı kadar yakıyor, durunca yakmıyor.]

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: Ücretsiz Araç Takip Sistemi Hakkında.

Mesajgönderen spoilerci » 07 Tem 2015, 03:02

tam aradığım konu :) başka bir şey için bunu araştırıyordum, androidden çocuklarıizlemek için benim buna ihtiyacım var, malum ortam her geçen gün bozuluyor ve 8-9 yaşlarında iki çocuğum var onları android üzerinden takip edebilmek adına böyle bir şey arıyorum bende bilginiz varmı

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
NeXuS
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek: Makina Teknisyeni

Mesajgönderen NeXuS » 07 Tem 2015, 08:52

aynen benimde çocuklar konusunda böyle birşeye ihtiyacım var. telefonlarının baz istasyonlarından bile takip etsem yeter. max 5 mt yanılma payı ile nerde olduğunu bilirim en azından :)

o haritada aracı veya cep telefonunu takip etmek için neye ihtiyacım var ? oraya nasıl bir veri gireceğim ?

QQ 1.5 dCi Tekna+Sky+i.key

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Tekna17 » 07 Tem 2015, 09:21

Günaydın arkadaşlar,

Spoilerci ve NeXuS Allah bağışlasın, çocuklar her şeyimiz. Radyo amatörlüğü (amatör telsizcilik) çok geniş bir konu ve sadece bu maksatla ele alınmamalı. Öncelikle radyo amatörlüğü ya da amatör telsizciliği klasik bilinen "Brek brek arkadaş arıyorum" mantığı ile bağdaştırmayın. Tamamen iç kontrol ve disipline sahip, sınavlarına girerek belge aldığınız ve yasal kurallara göre hareket ettiğimiz bir konu. Eğer farklı bir dünyayı hobi tadında devam ettirmek isterseniz, bu konuda da yardımcı olurum, sizi sınavlara hazırlarım, lisansınızı alır evinizde, aracınızda sabit ya da mobil telsiz sistemleri kullanabilirsiniz. Aslında burada anlattığım konu radyo amatörlüğünün sadece bir ilgi alanı. Sistemin kullanılabilmesi için kişinin 12 yaşını doldurmuş ve belgesini almış radyo amatörü olması gerekli,

Ben sadece çocuklarımı takip etmek istiyorum diyorsanız http://www.kuzzum.com/%C3%A7ocuk-takip- ... lang=tr_TR bu tür GPS+GSM çözümler işinizi daha pratikleştirecektir.

Sadece telefonlu bir sistem ve daha da düşük maliyet istiyorsanız Turkcell'in +Tam Nerede" hizmeti de uygun olabilir.

- Ücretsiz üyelik.
- Her başarılı lokasyon sorgusu 1 TL olarak ücretlendirilir (tüm vergiler dâhil)
- Abone Paketi, aylık takip edilmek istenen kişi başına 150 sorgu hakkı - 5 TL (tüm vergiler dâhil) haftalık 1,25 kuruş olarak ücretlendirilir.
- Ailem Paketi, aylık takip edilmek istenen kişi başına günde 09:00-19:00 saatleri arasında her 2 saatte bir otomatik 6 sorgu ve raporlama hizmeti - 5 TL (tüm vergiler dâhil) haftalık 1,25 kuruş

Ama apayrı bir Dünyaya da adım atmak istiyorum diyorsanız o konuda da yardımcı olabilirim. Uluslararası Uzay İstasyonundaki astronot ve kozmonotların da birer amatör telsizci olduğunu hatırlatmak isterim. Yani Nissancı için uzay da uzak değil.

[Araç: 2006 Model Nissan Primera Tekna 1.6] [Yakıt Tüketim: Motor çalışırken ihtiyacı kadar yakıyor, durunca yakmıyor.]

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 07 Tem 2015, 14:26

Hizmeti kiralama usulu ile değilde satın alma yoluyla yapma imkanı yokmu. Yani bir kere ödeyelim bitsin maddi kısım. Pronet aboneliği sonrasında kiralama usulü hizmet almaktan nefret eder oldum da

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Tekna17 » 07 Tem 2015, 20:00

Haklısınız ancak iki ayrı istem olması sorun oluyor. Birincisi GPS ikincisi aktaracak olan sistem. Bunu da ya radyo frekans (RF) üzerinden telsizlerle ya da GSM üzerinden aktarabilirsiniz. Cep telefonlarının kendi üzerindeki A-GPS vs ile tam anlamıyla doğruluk bazı nedenlerle mümkün değil. Sadece Android'i baz alırsanız çocuklarınızdaki telefonların Android yazılımı sürekli konum bilgisini atacak şekilde programlanabilir. GSM'lerdeki GPS sistemlerinin güzel yanı şu. Normal GPS ler gibi gökyüzünü görmenize gerek yoktur. Diferansiyel D-GPS sistemleri gibi de çalışabilir ancak doğruluk o kadar keskin değildir. Tabi bu durum GPS'in ve GSM vericisinin belli periyotlarda gönderme yapması demektir ki batarya tüketimi hususu devreye girer.

"Amber Alert" durumları yurt dışında önemlidir. Bu nedenle daha çok çocukları sürekli kontrol yerine anlık veya ihtiyaç durumunda kullanabilecekleri bilerek, saat veya özel dizayn edilmiş konumadan belli tuşlara basarak arama kurtarma işlemini başlatabilecek sistemler kullanılmakta. Hatta yıllık ciddi miktarda ödenen paralarla uydu SAR sistemi üzerinden bile bir takım çalışmalar yapılabilmekte. Özetle Türkiye de ne yapacaksanız para harcamak zorundasınız, üzgünüm.

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Tekna17 » 07 Tem 2015, 21:00

Bizlerin kullandığı sistem şöyle çalışıyor. GPS, uydulardan aldığı konum bilgisini, kullanıcının kendisine özel tanımlanan çağrı adını varsa sistemindeki sensör bilgilerini alıyor ve bir arabirim ile birlikte telsize aktarıyor. Bulunduğumuz illerdeki APRS alıcıları dediğimiz sistemler de bu sinyali alıyor ve İnternet omurgasına iletiyor. Daha sonra merkez sunucular da aprs.fi adresinde bulunan sisteme aktarıyor.

En son bir Android yazılımı ile telsiz kullanmadan da konum ve intikal bilgimizi aynı sisteme aktarmamız da mümkündür.

Diyelim ki tamamen ölü bölgedesiniz. Bu durumda yine de bir konum bilgisi aktarma şansımız var. Bu durumda Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)'deki sistemler devreye giriyor. Üzerimizden geçerken bizim aktarım sinyalimizi 340 Km yukarıda özel yörüngesinde iken alıyor ve kendi üzerindeki otomatik tekrarlayıcılar vasıtası ile en yakın da bulunan bir istasyona oradan da İnternet omurgasına aktarıyor.

Astronotların konuşmalarını ayrı bir sistemden izleme yetkimiz de var. Sadece mekik inişleri, kalkışlar ve kritik manevralarda bu sistem kapatılıyor onun dışında sohbetlerini de izlemek mümkün.

Ayrıca amatör telsizci olmanız durumunda dünyanın dört bir yanından ve Türkiye'den dostlar edinmeniz de mümkün. Yüz yüze tanışmanıza gerek yok. Mesela ben Edirne'ye taşınacağım ve şimdiden onlarca dostum oldu oradan. Ya da diyelim ki bir ilden geçerken aracım arızalandı. Çağrı yaptığımda asla yalnız kalmam gerek telsiz üzerinden gerekse evinden kalıp aracıyla bana yardıma gelmeleri çok doğaldır bizde. 12 yaşında da olsanız bile her daim saygı ön plandadır, bey/hanımefendi olarak hitap edilirsiniz. Yabancı bir ülkedeki bir radyo amatörünün yaptığı çalışma için ona mail yazsanız işini gücünü bırakır size anlatmak için didinir. Öyle ki bulamadığınız parçaları dahi ücretsiz yollamayı göze alacak kadar. Uluslararası kurallarla belirlenmiş kod kısaltmalarımız ile bir Japon ya da bir Arnavut ile görüşmek anlaşmak bizim için çocuk oyuncağıdır. Üzerinizde, evinizde ya da aracınızda telsiz kullanabilme yetkisine sahipsinizdir. En önemlisi de herhangi bir afet durumunda cihazlarımız GSM sistemleri gibi asla susmaz.

İki tanıtım videosunu ekliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=c4ZcwX68Ib0

https://www.youtube.com/watch?v=mXkgx4MgekM

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 07 Tem 2015, 21:33

Konunun ozeti su o zaman: konu basligi ile icerik birbiri ile celisiyor. Bu sistem ucretsiz degil yani

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Tekna17 » 08 Tem 2015, 00:53

FelixCrail; amatör lisansınız olduğu sürece süresiz ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Lisansı bir kere alıp ömür boyu o lisansla çalışmalarınızı yürütebiliyorsunuz. Radyo amatörlüğünde her şey açık (kriptosuz-şifresiz) ve ücretsizdir. Konuyu açmamdaki sebep araç kullanıcıları için beraber kullanımda hoş ve zevkli bir dünyadan da haberdar etmekti.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 08 Tem 2015, 12:13

Tekna17 yazdı:FelixCrail; amatör lisansınız olduğu sürece süresiz ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Lisansı bir kere alıp ömür boyu o lisansla çalışmalarınızı yürütebiliyorsunuz. Radyo amatörlüğünde her şey açık (kriptosuz-şifresiz) ve ücretsizdir. Konuyu açmamdaki sebep araç kullanıcıları için beraber kullanımda hoş ve zevkli bir dünyadan da haberdar etmekti.

Bence faydalı bilgiler vermişsiniz, ilgi duyanların işine yarayacaktır. Teşekkürler..

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Tekna17
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Tekna17 » 08 Tem 2015, 22:27

Ben tesekkur ederim Ally_07.

Kullanıcı avatarı
NISTEC
Administrator
Administrator
Otomobil: Diğer
Meslek: Reklam
İletişim:

Mesajgönderen NISTEC » 09 Tem 2015, 22:38

Tekna17 yazdı:Merhabalar. Eğer amatör telsizci olursanız bu tür sistemleri kendiniz de kolay ve ekonomik bir şekilde kullanabilirsiniz. Üstelik herhangi bir ücret yok, harita üzerinde cepten veya bilgisayardan bir başka arkadaşınız kendi konumunuzu (hız, yön, yükseklik vb) görebilirsiniz, diğer bir arkadaşınızın size göre konum ve mesafesini de izleyebilirsiniz, başkaları sizin konumunuzu Google Map üzerinden görebilir. Ülke sınırı yok. ABD'deki arkadaşınızın aracını da izleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak kısa mesaj gönderilebilir. İlgisini çeken arkadaşlarım ile konuyu devam ettirebiliriz.

Örnek;
http://aprs.fi/#!mt=roadmap&z=11&call=a ... &tail=3600

Öncelikle hoş geldiniz. Bir kaç gündür işlerden foruma giremedim. Ben telsizle Edirne'de 4. MKNZ tugayında tanıştım. Mobil telsiz aracım vardı. Altımda alt birliklerle çevrim yapıyordum. Benim de çevrim yaptığım üst birlikler vardı. Bir adet telsize bağlı semaç ım, 1 adet Marconi 2 adette Aselsan 9600 telsizim vardı. Eskişehir e kadar dinlerdim ancak kendi rölelerimiz içerisinde muhabere kurardık. Marconi hava üssü içindi. Günde bir veya iki kere çevrim alınırdı eski ama çok güçlü bir cihazdı. Ağaçlar arasında 50 metrelik bir ip anteni vardı. Benim telsiz aracı kontrollü bölgeydi. Biraz birliğin ana binalarına uzak ağaçlık bir alandı. Rütbeli çok gelip gitmezdi. Sabah 8 akşam 12.

Hiç tanımadığım yüzünü dahi görmediğim bir sürü insanla çok güzel sohbetler yaptık. Şimdi öyle sohbetler yok. O tat yok. Tabi bu konuşmalar sadece bizlerin bildiği özel kanallar üzerinden gerçekleşiyordu. Özel konuşmalar Kriptolu değildi sadece frekans farklıydı. 10-12 istasyon aynı anda konuşuyor ama karışıklık yok. Alındı anlaşıldı tamam. Beş beş.

Sivile gelince bir zaman sonra aklıma geldi. Antrac forumlarını biraz okudum. O zaman 15 metre gibi bir anten edindim. 2 de telsizim vardı halen bir yerlerde duruyorlar. Onları kurdum o zamanlar internet vs yaygın değildi. 10-12 sene öncesi. Evimiz de çatı katındaydı. Benim telsizlerle hiç gönderim yapamadım ama bir ay kadar çok sohbetleri dinledim. Gemiler özellikle. Kaptanlar vs saatlerce dinle öyle güzel sohbetler. Sadece dinleyerek gülümseyebiliyorsunuz.

O bahsettiğiniz uluslararası uzay istasyonu ile iletişim kuran telsizciler konusuna bir çok kez denk geldim. Hatta bir bayan vardı sanırım yılbaşında iletişim kurdu. Yani bir ara benim de çok ilgimi çekmişti. Halen daha üzerinde telsizler olan Jeep ler gördükçe aklıma gelir. Bana göre telsizcilik hem savaşta hem barışta çok önemli. 17 Ağustos depreminde sanırım gönüllü telsizcilerin kendi aralarında kurdukları ağ ile çok güzel çalışmalar yapılmıştı. Savaş durumunda da parola hatası nedeni ile kendi uçağımız kıbrıs barış harekatında kendi gemimizi vurmuştu. Ben içerisine sizler kadar giremesem de bambaşka bir dünya olduğunu biliyorum.

Nissan Club Türkiye

“Do it YourSelf (D.I.Y)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

oto anahtarı