Vites Göstergesi

Kendi Yaptığınız Çalışmalar
Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Vites Göstergesi

Mesajgönderen spoilerci » 01 Oca 2016, 20:45

Uzun zamandır, yapmayı düşündüğüm ve neresinden başlayacağıma karar veremediğim vites göstergesi yapımına kolları sıvadım, bismillah deyip başladım. Gerekliliği konusuna gelince kesinlikle gereksiz bir imalat. Görsel olarak güzel olabilir o da kişiye ve göze bağlı yani göreceli bir durum. Garajdaki hurdaların içine girdim. Şu ana kadar Display üzerinde rakamları yazdırabildim. şu an her tetiklemede bir rakam yazıyor. kullandığımız ekrana göre R harfi A gibi görünsede biz onun R olduğunu kabul ediyoruz. :)
bu da videomuz
https://www.youtube.com/watch?v=zAm1d02SC3E
bu video 1 part imalattır ikinci partta ise montaj ve işletme olacaktır.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Re: Vites Göstergesi

Mesajgönderen FelixCrail » 01 Oca 2016, 23:48

2005 ve ustunde gostergelerin oraya turuncu yanacak sekilde konursa orjinal gibi durur

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
orionche
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: memur

Mesajgönderen orionche » 02 Oca 2016, 18:35

FelixCrail yazdı:2005 ve ustunde gostergelerin oraya turuncu yanacak sekilde konursa orjinal gibi durur

Katılıyorum, orijinal gibi durursa şık olur. En çok önem verdiğim şey orijinal gibi durması. Sonradan takılma ve çakma gibi duran şeylere tahammül edemiyorum :)
Bu arada garajın olduğu için de çok şanslısın. Bende de olsa neler yapardım neler :D Ama büyük şehirde yaşamanın dezavantajı malesef. Araba sokakta açıkta ve küçük işler bile imkansız.

Resim
:XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 02 Oca 2016, 19:34

spoilerci yazdı:Uzun zamandır, yapmayı düşündüğüm ve neresinden başlayacağıma karar veremediğim vites göstergesi yapımına kolları sıvadım, bismillah deyip başladım. Gerekliliği konusuna gelince kesinlikle gereksiz bir imalat. Görsel olarak güzel olabilir o da kişiye ve göze bağlı yani göreceli bir durum. Garajdaki hurdaların içine girdim. Şu ana kadar Display üzerinde rakamları yazdırabildim. şu an her tetiklemede bir rakam yazıyor. kullandığımız ekrana göre R harfi A gibi görünsede biz onun R olduğunu kabul ediyoruz. :)
bu da videomuz

Elinize sağlık, bence başlangıç için çok iyi bir girişim olmuş. Bizim eski YRV'de hızlandıkça vites ekranda D1, D2, D3 ve D4 olarak gösteriyordu (şanzımanı 4 ileri idi). Ayrıca direksiyon üzerindeki butonlar sayesinde manuel vites değiştirmek de mümkündü; o durumda da M1, M2, M3 VE M4 olurdu. Manulde iken daha faydalı bir özellikti ama otomatikte iken de hoşuma gidiyordu. Yani aracın durumu hakkında bilgi almak sürücü için her türlü faydalı olur bence. Tekrar tebrikler.

Bu arada Adanalı'lar geri geri gitmeye "Anarya" derler, o yüzden belki de görünüm olarak R ve A arasında çok da sıkıntı olmaz :-)

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 03 Oca 2016, 00:58

Ally_07 yazdı:
spoilerci yazdı:Uzun zamandır, yapmayı düşündüğüm ve neresinden başlayacağıma karar veremediğim vites göstergesi yapımına kolları sıvadım, bismillah deyip başladım. Gerekliliği konusuna gelince kesinlikle gereksiz bir imalat. Görsel olarak güzel olabilir o da kişiye ve göze bağlı yani göreceli bir durum. Garajdaki hurdaların içine girdim. Şu ana kadar Display üzerinde rakamları yazdırabildim. şu an her tetiklemede bir rakam yazıyor. kullandığımız ekrana göre R harfi A gibi görünsede biz onun R olduğunu kabul ediyoruz. :)
bu da videomuz

Elinize sağlık, bence başlangıç için çok iyi bir girişim olmuş. Bizim eski YRV'de hızlandıkça vites ekranda D1, D2, D3 ve D4 olarak gösteriyordu (şanzımanı 4 ileri idi). Ayrıca direksiyon üzerindeki butonlar sayesinde manuel vites değiştirmek de mümkündü; o durumda da M1, M2, M3 VE M4 olurdu. Manulde iken daha faydalı bir özellikti ama otomatikte iken de hoşuma gidiyordu. Yani aracın durumu hakkında bilgi almak sürücü için her türlü faydalı olur bence. Tekrar tebrikler.

Bu arada Adanalı'lar geri geri gitmeye "Anarya" derler, o yüzden belki de görünüm olarak R ve A arasında çok da sıkıntı olmaz :-)

Aslında G yapmıştım geri için o da 6 ya benziyor 1,2,3,4,5,6 gibi olunca mecbur orjinali gibi R yazsın dedik o da A oldu displayimiz 7 değilde 9 segment olsa idi daha iyi olacakti

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 03 Oca 2016, 21:40

spoilerci yazdı:
Ally_07 yazdı:
bu da videomuz

Aslında G yapmıştım geri için o da 6 ya benziyor 1,2,3,4,5,6 gibi olunca mecbur orjinali gibi R yazsın dedik o da A oldu displayimiz 7 değilde 9 segment olsa idi daha iyi olacakti

Bence ilk aşama için oldukça iyi bir ilerleme kaydetmişsiniz, önemli olan sistemin stabil çalışması ve mevcut dashboard kısmına entegrasyonu bana göre. İlerleyen aşamalarda renk ve segment sayısı daha uygun (estetik anlamda) parçalar tercih edilebilir. Merakla takip ediyorum, tekrar elinize sağlık tebrik ediyorum.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 05 Oca 2016, 20:49

Videoyu izleyenler gördü, 14 mm 4 dijit ekran kullanmıştım. ancak tssarımı değiştirdim tek dijit (1 haneli) kırmızı renkli ve 25 mm lik ekran kullanmayı düşündüm, sizce nasıl olur. hangi tasarımı kullanayım.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 06 Oca 2016, 11:15

spoilerci yazdı:Videoyu izleyenler gördü, 14 mm 4 dijit ekran kullanmıştım. ancak tssarımı değiştirdim tek dijit (1 haneli) kırmızı renkli ve 25 mm lik ekran kullanmayı düşündüm, sizce nasıl olur. hangi tasarımı kullanayım.

Bu ortaya sorulmuş bir soru sanırım. Videoyu bende izlemiştim, bana göre tek haneli kullanmak daha iyi bir fikir sanki. Kırmızı olabilir ama orijinal turuncu veya ona yakın bir renkte olabilse daha iyi olur gibime geliyor. Büyüklüğü konusunda ise kafamda canlandırmadım, gösterge panelinde uygun bir yere göre karar verilebilir. 14 mm'de işe yarayabilir aslında, çok da büyük olmasına gerek yok gibi sanki.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 07 Oca 2016, 00:17

14 mm lik olanın kırmızısı yokmuş bende yeşil ve kırmızı içinden seçmek zorunda kaldığım için 25 mm olanı seçtim. ekranı nereye koyacağıma karar veremedim. ön gösterge bölümü güzel ama orijinal olarak nasıl oturturum onu düşünüyorum. turuncu olması gerekiyor aynı zamanda. neyse diplay gelsin tekrar düşüneceğim. :)

Kullanıcı avatarı
orionche
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen orionche » 09 Oca 2016, 16:06

Abi senden bişey rica edecem. Benim de o gösterge kısmını açıp bi temizlik yapmam gerekiyor ama nasıl açıldığını çözemedim. O kısmı açarken birkaç fotoğraf çekermisin? Vidaları nerdeymiş, nasıl pratik açılıyormuş bi görelim. Sağol.

Resim
:XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA :XA

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 09 Oca 2016, 17:22

orionche yazdı:Abi senden bişey rica edecem. Benim de o gösterge kısmını açıp bi temizlik yapmam gerekiyor ama nasıl açıldığını çözemedim. O kısmı açarken birkaç fotoğraf çekermisin? Vidaları nerdeymiş, nasıl pratik açılıyormuş bi görelim. Sağol.

ön göstergelerin olduğu yeri mi sökmek istiyorsunuz

Kullanıcı avatarı
orionche
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen orionche » 09 Oca 2016, 21:24

spoilerci yazdı:
orionche yazdı:Abi senden bişey rica edecem. Benim de o gösterge kısmını açıp bi temizlik yapmam gerekiyor ama nasıl açıldığını çözemedim. O kısmı açarken birkaç fotoğraf çekermisin? Vidaları nerdeymiş, nasıl pratik açılıyormuş bi görelim. Sağol.

ön göstergelerin olduğu yeri mi sökmek istiyorsunuz

Evet. Göstergelerin önündeki camı iç taraftan temizlemem lazım.

Resim

“Do it YourSelf (D.I.Y)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı