2001 Primera P11-144 Gösterge Paneli Ampül değişim yardımı

Elektronik, araç iç ve dış donanımsal arızaları
Kullanıcı avatarı
zer
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Primera
Meslek:

2001 Primera P11-144 Gösterge Paneli Ampül değişim yardımı

Mesajgönderen zer » 27 Şub 2017, 00:14

Selamunaleyküm arkadaşlar,

gösterge panelinde dijital ekranın ortasında bir kararma var, zannedersem ampüllerden biri kesmiş, bu ampülü daha önceden değiştirmiş varmıdır, bulunması kolaymıdır?
paneli sökmüşken tüm ampulleri yenilemek istiyorum, paneldeki ve konsoldaki ampullerin marka, model kaç watt ve kaç adet olduğunu biraz araştırdım ama tam emin olamadım bulduğum yanıtlardan. en azından gösterge panelini açmadan önce eksiklerimi hazır etmek istiyorum. ampülleri orjinal halojen yapmayı düşünyorum.

bir de paneli açarken nelere dikkat etmeliyim, açmışken yapılacak farklı bakımlar neler olabilir, onlarla ilgili de tavsiyeleriniz varmıdır?

yardımlarınız için şimdiden herkese teşekkürler.

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Memcos48
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: ÖĞRETMEN

Re: 2001 Primera P11-144 Gösterge Paneli Ampül değişim yardımı

Mesajgönderen Memcos48 » 04 Mar 2017, 22:00

Merhaba ben 2000 model comfortta gösterge panelini söktüm biraz el yatkınlığı istiyor ama çok zor değil. Sizin araçta farklı olabilir bunu belirtelim. Forumda aratırsanız sokmeyle ilgili bilgi bulabilirsiniz. Bizim Gostergede Ampuller osram marka tip olarak t5-B8 olarak geçiyor ve öyle kolay bulunmuyor ama Çinden alabilirsiniz. Çoğu 1.2 watt ama lcd göstergede 2 ampul var biri 1.2 watt digeri 1 veya 1.1 watt. Sadece kontak açıkken daha canlı olan yanıyor, farlar açıkken ise kısık olan yanıyor. Klima kontrol kısmındaki ampuller ise normal t5 dediğimiz ampullerden. Canınızı sıkmak istemem ama sizin sorununuz ampulden kaynaklanmıyor gibi geldi LCD ekran sıkıntılı gibi duruyor. Bizimki gibiyse çalışma sistemi LCD ekran aydınlatmanız kontağı açtığınızda canlı farları açınca kısık yanıyorsa ampuller sağlam demektir.Resim

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
halildonmez20
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: muhasebe

Mesajgönderen halildonmez20 » 17 Ağu 2017, 16:04

sökümü takımı ile ilgili görsel yada video varsa paylaşır mısınız

Kullanıcı avatarı
Memcos48
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: ÖĞRETMEN

Mesajgönderen Memcos48 » 24 Ağu 2017, 23:54

Maalesef yok ayrıca bahsettiğim ampuller de uymadı

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Nayende
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Nayende » 24 Eyl 2018, 14:07

Merhaba,
Konunun üzerinden uzun zaman geçmiş. Başka bir konuda arama yaparken bu başlığa denk geldim. Bu lambalar konusunda bilgim var faydalı olabilir belki.
Primera 2000 model aracım var. İki gün önce Airbag lambası ve yakıt göstergesi sorununu halletmek için ön paneli ve göstergeleri söktüm ve sorunu giderdim.

Bu arada klima göstergelerinin (İlk mesajda 2. resimdeki fan simgesi ve derece olan olan bölümler) lambaları yanmıyordu. Sökmüşken onları da değiştireyim dedim. İkinci mesajda görülen lambalara benzer lambaları vardı. Ancak lambanın altındaki plastik kısımlar sadece duy görevi görüyor. Yani plastik kısımları değiştirmeye gerek olmuyor. Camdan mamul olan kısmı dikkatlice asılınca çıkıyor. Esas ampül bu oluyor. Sanırım dipsiz ampul deniyor. Aşağıdaki resimdeki gibi bir ampül. Klima göstergeleri için 2 tane lazım oldu. Parçacıdan tanesini 2 TL'ye aldım. İnternetten daha ucuza bulmak mümkün ama 1-2 tane ihtiyaç için internetten uğraşmaya gerek yok.
Resim

Gösterge lambalarında herhangi bir sorun olmadığı için lambaları kontrol etmedim. Ancak göstergenin arkasında lambaların yerleşimi de klima göstergesindeki gibi görünüyordu. Gösterge sökülüp arkasına bakılırsa her şey daha iyi anlaşılır. Linkteki konuda gösterge panelinin arkası görülüyor. http://www.nissanclubtr.com/forum/viewtopic.php?f=17&t=1570 Resimde görülen koyu yeşil ve turuncu yuvarlak parçalar gösterge lambaları. O plastik parçalar duy oluyor. Çevirerek çıkarılacak ve içindeki "dipsiz ampuller" değiştirilecek. Komple değişim yapılacaksa çok fazla lamba olduğu için çıkarırken tek tek kodlamak, numara vermek iyi olur kanaatindeyim.

“Donanımsal Arızalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı