Primera Katalizör...

Motor, yürüyen aksam ve diğer mekaniksel arızalar
Kullanıcı avatarı
hasan knd
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Primera
Meslek: işci

Primera Katalizör...

Mesajgönderen hasan knd » 04 Kas 2013, 23:36

slm arkadaşlar..primera tekna 2004 model aracı yeni aldım.ama malesefki bi sorun çıktı.bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.
aracı aldıktan 20 gün sonra arıza lambası yandı.hemen aldıgım adamı aradım sordum oda arada yanar söner dedi.sönmedi.bende sanaide arkadaşım var ona gittim bigisayar gibi bi alete taktı ve sonuç oksijen sensörü dedi.getirtirin dedim geldi 270 tl.bu arada arızayı silio 15 km sonra tekrar yanıo.yenisini taktık ve yine yandı.moralim sıfır bu arada:(bende izmirde bi nissan özel servis buldum araştırmayla ve gittim oda bilgisayara bagladı ve indi araçtan oksijen sensörlerin saglam dedi.ama bu katalizör boşaltılıp yalancı kart yapacaz dedi.500 tl.:(bu arada ondan önce zavoli ye gittim ayarlarına baktırdım 30 tl..zengin fakir olayı ayarlandı..olmadı yine tabii.ve ben kuzenim egzozcu ona gittim durumu anlattım katalizörü boşalttı bu katalizör bir tarafı yıpranmış bir kaç parçada kırılmış gibi ve taktık ses çok degişmedi ama şimdi mantık olarak oksijen sensörleri görevini yapmayacak o yüzden bu yalancı kart olayını yaptırmak zorundayım sanki.çünki başka bir arıza oldugunda lambanın yanması için.sonuç olarak bu işlem dogrumu yada başka yolu varmı..katalizörün yenisi 1000 tl nin üzerinde yenisini takarsan yine bozulacak dediler lepgden dolayı..şaştım kaldım bi yardım:((

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Patrol
Meslek: otomotiv

Re: katalizör...

Mesajgönderen etap nissan » 05 Kas 2013, 18:22

aracınızı bir kaç yüz km benzinde kullanın arızayı sildirin benzinde kullanırken yanacakmı bir bakın yanmıyorsa lpg ayarlarınızda sorun vardır katalizör taktırmanızı önermem lpg de tekrar sıkıntı yaşarsınız.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
hasan knd
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen hasan knd » 06 Kas 2013, 19:59

Önce sildirip sonramı benzinde kullanacağım.şuan katalizörün içi boşaltıldı. Ustanın bana dediği boş katalizör sürekli arıza lambası yakacak ve onun için yalancı kart yapışmaz dedi 500tl. Kafam karıştı şimdi sizce yalancı karta gerek varmı yokum? Anladığım kadarıyla size göre arızayı sildirip benzinde denemem yani boş katalizör olsa bile oksijen sensörleri görevini yapar gaz ayarı düzgünse lamba yanmaz diyorsunuz. Usta ya göre tam tersi kafam karıştı. A

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen etap nissan » 06 Kas 2013, 22:24

senin ustan yolacak müşteri arıyor yalancı katalizör zaten bir işe yaramıyor adı tüv deki teknisyenleri kandırmaktan geliyor.Bir müddet benzinde kullanın arıza lambasını takip edin.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 06 Kas 2013, 22:29

emin değilim ama sanki benim arabada lpg de çalışırken oksijen sensörünü kandıracak sinyal yollayan bir modül var. nette araştırırken resimlerinin benim araçtakine benzediğini farkettim ama cidden düşündüğüm şey mi emin değilim.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen etap nissan » 06 Kas 2013, 22:33

Anlatmak istediğim oksijen sensörü için değil katalizör içindi

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen etap nissan » 06 Kas 2013, 22:40

oksijen sensörleri genellikle zengin karışımı arıza olarak göstermez.Bu sebeb ten dolayı genellikle otogazcılar yakıtı yüksek tutarlar ve subablarda normalden daha kısa sürede sıkıntı yaşanır.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
hasan knd
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen hasan knd » 07 Kas 2013, 01:44

o halde yarın arızayı sildirip benzinde kullanmaya başlıcam.yanarsa napmalıyım yanmazssa..

Kullanıcı avatarı
hasan knd
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen hasan knd » 08 Kas 2013, 00:07

benzine 150 km kullandın arıza lambası yanmadı.fakat gaza aldım 50 km sonra yanı napayım ben şimdi :(

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen etap nissan » 08 Kas 2013, 00:25

lpg ayarlarını kontrol ettir.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

mastertech
Administrator
Administrator
Otomobil: Navara
Meslek: Nissan Servis

Re: Primera Katalizör...

Mesajgönderen mastertech » 19 Ara 2013, 18:10

Kardesim lpg ayarlarını kontrol ettir,ayrıca yerinde olsam katalizörü bosaltır aracı bu şekilde kullanırım.Lpgde yanma sonu sıcaklıgı çok yuksek oldugu icin kısa zamanda katalizörü zaten eritiyor,buda aracın egsoz gazı geri basıncının yükselmesine ve aracın yag yakmasına sebep oluyor.Katalizörü bosalttır,arıza lambasının yanmasınıda cok kafana takma herhangi bir zararı yok...

Kullanıcı avatarı
Karacabeg
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: Makine Mühendisi

Re: Primera Katalizör...

Mesajgönderen Karacabeg » 20 Ara 2013, 14:06

katalizörü boşaltmanın bir zararı oluyor mu ustam

Ahmet Kenan
2007 Primera Tekna

“Motor-Mekanik Arızalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir

oto anahtarı