Nissan Almera Normal Sürüşte Aniden Gaz Kesme/Gaz Yememe Sorunu

Motor, yürüyen aksam ve diğer mekaniksel arızalar
Kullanıcı avatarı
pilot.5
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Almera
Meslek: Mühendis

Nissan Almera Normal Sürüşte Aniden Gaz Kesme/Gaz Yememe Sorunu

Mesajgönderen pilot.5 » 16 Ağu 2015, 03:37

Selamlar,

Foruma Kocaeli'den katılıyorum. Mart 2013'ten beri ilk aracım olan Almera 1.5 Tekna (HB) - (2004 model) kullanıyorum.
Ara ara ufak tefek problemler yaşaya yaşaya ilerliyoruz Almera'yla. Kendisini severim. Pişman etmedi şimdiye kadar. Şimdilerde ise sıkıntı büyük sanırım. Hemen sorunumu paylaşayım.

Aracı normal olarak kullanıyorken (yolda sabit hızla ilerliyorken) birden gaz pedalı boşalıyor, pedala yüklensem de nafile, araç gaz yemiyor, 2000 devrin üzerine çıkamıyor, 2000 devirde takılı kalıyor. Bunu bütün viteslerde sürüş halindeyken yapabiliyor. Eğer pedaldan ayağımı tamamen çekersem bu sefer de stop edecekmiş gibi oluyor. Neyse diyorum, kenara çekiyorum güç bela. Sonra arabayı durduruyorum. Kontağı tamamen kapatıp bir kaç saniye bekleyip sonra aracı çalıştırıyorum ve sorun kalmıyor. Bir süre daha sorunsuz devam ediyorum, sonra bir bakıyorum tekrar aynı gevşeme, gaz yememe durumu...
Yolda rahat gidemez oldum. Çok sıkıntılı ve hatta tehlikeli bir durum oluyor.

Bu problem sadece yolda seyir halindeyken olmuyor; bazı zamanlarda, aracı bir süre (mesela 2-3 saat) park edip geri döndükten sonra, aracı ilk çalıştırdığımda da oluyor. Önceleri pek rahatsız etmiyordu ancak son zamanlarda sıklaşan bir problem bu gaz kesmesi.

Bilgisi olanların yorumlarını beklerim. Ayrıca Gebze/Tuzla/Pendik/Kartal civarında sağlam bir Japon otocu usta tavsiyesi verebilirseniz de memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
alpzoom
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Coğrafi Bilgi Sistem
İletişim:

Re: Nissan Almera Normal Sürüşte Aniden Gaz Kesme/Gaz Yememe Sorunu

Mesajgönderen alpzoom » 10 Eyl 2015, 11:10

Aracınızın yakıt sistemini belirtmemişsiniz. Ancak Sizin sorunun 2 ana nedeni var. Bir MAF Sensörü, diğeri boğaz kelebeği konum sensörü. Bu olay Benzinde ve LPG de yapıyorsa ilk bakılacak yerdir.

Şimdi almeralar da kullanılan 2 çeşit maf sensörü var. 4 pin ve 5pin. Maf sensörünüzün içinde bir kanal ve flamentel adında bir tel var. Bu gelen hava miktarına göre değişik direnç değeri gösterir. Ancak hava miktarı deyince aklınıza araç hareket halinde veya dudurken dışardan gelen rüzgar diye düşünmeyin. Bu hava miktarı siz aracın gaz pedalına bastığınızda aracınızın emme manifoldundan emilen ve gelen hava miktarını hesaplayaraktan ECU (beyin) AGR ve Enjektrölere gereken yakıt püskürtme miktarını ayarlıyor. Eski arabalardaki meksefe görevini üstleniyor bir nebi.

Eğer Maf sensörünüz flamenteli pislikten dolayı üzeri örtülü ise hava geçişi sırasında okuyacağı değer tam olmaz. buda az hava geliyor diye yakıt oranında düşürüleceğini hesaplar. ancak gelen hava aslında fazla olduğu için fakir karışıma sebeb olur ve motorda boğulmalar yaşanır.

Boğaz kelebeği Konum sensörü ise Boğaz kelebeğin içinde Klapenin açık konumuna göre Hava/Yakıt karışım oranını hesaplayaraktan emme manifolduna gereken yakıtın enjektörlerden yanma odasına püskürtülmesini sağlıyor.

Eğer boğaz kelebeğin ayarı bozulur ise araçda gaz yememe, 2500 devirin üzerine çıkmama, rolanti dalgalanması gibi sorunlar gösterir. Ayarın bir miktar (milimlik) kaçması hesabın yanlış yapılmasına anlık sebeb olur. Bu hata kontak açılıp kapanınca giderilir taki ani gaz vermeye kadar.

Yazdığınız olay Benzinde yapıyor LPG de yapmıyorsa, Benzin enjektörleri ve AGR valfinde sorun vardır. Eğer koku yapıyorsa AGR valfi öncelikli arızalıdır. Ancak AGR valfi kolay bozulmaz. İçindeki manteyetik piston oksitlenmeden hareketinini yapamaz. Temizliği sorunu çözer.

Ancak olay Benzinde yapmıyor, LPG de yapıyorsa; Aracın LPG Map haritası sorunlu, Enjektörlerin bir veya birkaçı problemli, Enjektör sıralamasında hata var, Map sensörü sorunlu gibi arızalar probleminizin oluşmasına neden olabiliyor.

Tabii ben buradan ancak sizin anlattıklarınıza göre tavsiyelerde bulunabilirim. Anlatmayı unuttuğunuz veya LPG de şöyle, Benzinde şöyle bir olay yapıyor ve bunu söylemediyseniz sorununuzun çözülmesine net cevap veremeyebilirim.

http://arisoylar.com/images/forum/nissa ... pinout.png

linki tarayıcınıza kopyalarsanız Boğaz kelebeği konum sensörün pin çıkış çizimimi bakarsınız. Kendi aracınızadakini ölçü aleti ile şekle göre ölçünüz.

BiLiRKEN SUSMAK, BiLMEZKEN SöYLEMEK KADAR ÇiRKiNDiR.

Kullanıcı avatarı
pilot.5
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen pilot.5 » 20 Şub 2016, 23:42

Öncelikle alpzoom arkadaşa çok teşekkür ederim cevabı için.

Çok zaman olmuş buraya bakmayalı.

alpzoom arkadaşın dediği gibi problem gaz kelebeği konum sensörü imiş. Bazen bu sensör arıza yapıp gaz kelebeği konumunu anlayamaz hale geliyormuş.
Benim araç LPG li idi, onu yazmamışım zamanında.

İşin ilginç tarafı, ben bu problemi zamanında ilk defa yazdıktan bir süre sonra arıza kesildi. Uzunca bir zaman hiç tekrarlamadı.

Artık pek nadiren yapıyor bu arızayı. Aracı durdurup tekrar çalıştırdığımda düzeliyor.

Sonuna kadar gideyim de öyle değiştireyim dedim, öyle de gidiyoruz şimdi. Belki bir ara Nissan servise uğrar ve orjinal/çıkma bir gaz kelebeği ile değiştiririm. Bu arada sensör tek başına değişmiyor dediler. Komple gaz kelebeğinin kendisini satın almak gerekiyormuş. Sıfırına 500 TL, çıkmaya 250 TL demişlerdi bir ara.

Değiştirdikten sonra da yazarım buraya.

Herkese iyi sürüşler.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 21 Şub 2016, 02:28

ne olursa olsun çıkma parça almayın. eskide hayır olsa bit pazarına nur yağardı demiş atalarımız. çin malı alıp takmak çıkmadan iyidir emin olun.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
yücelkoç
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: iş ve meslek danışma

Mesajgönderen yücelkoç » 29 Mar 2016, 10:31

arkadaşlar aynı problem nooktası virgülüne benim aracımda da var. yağmurlu bir istanbul gününde trafikte motor sıcakken lpg ile giderken bir anda motor arıza ışığı ile birlikte devir 0 a indi gaza basarak( gaz yememesine rağmen) zorla sağa çektim . sonrasında kontak aç kapa ile çalıştırdım 3-4 kez tekrarladı . servis e götürmem tavsiye edildi cihaza bağlayıp baksınlar denildi. sanırım tespit için.
ancak alpzoom arkadaşın yazdıklarını çıktı alıp usta ma götürmeyi de düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
pilot.5
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen pilot.5 » 26 Haz 2016, 04:41

Tekrar selamlar,

Moderatör arkadaş konu başlığına çözüldü ibaresini eklesin.

Yukarılarda yazmışım problemin uzun zamandır kendini göstermediğini. Sonradan tekrar gösterdi. Dedim artık değistireyim şu gaz kelebeğini. Gittim Pendik'te D-100 kenarındaki özel servis Nissan Autovizyon'a. (0216 374 5055) Orijinaline 600TL, çıkmasına da 200 TL dediler. İşçilik dahil 250 TL'ye halletmiş oldum bu gaz yememe problemini.

Şuan yaklaşık 3.5 ay olmuş, problem bitti çok şükür. Her gün aracı kullanıyorum. Bilgi olsun diye yazdım.

Bu arada, bahsettiğim servise toplamda 3 defa gittim. Gayet kaliteli, profesyonel bir servis. Fiyatları kazık değil. Bir de Yasemin Hanım var, çok neşeli sesi var, işini seviyor. Memnunum. Tavsiye ederim.

İyi sürüşler.

Kullanıcı avatarı
pilot.5
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen pilot.5 » 05 Tem 2017, 12:52

Arkadaşlar, tekrar selamlar. En son 1 yıldan fazla olmuş bu başlığa yazalı. Son durumu paylaşayım dedim. Geçen zamanda çok şükür çıkma taktırdığım gaz kelebeği arıza vermedi. Maşallah. Çok şükür. Zaten artık Almera ile yollarımızın ayrılma vakti de geldi. Yeni bir araç satın aldım. Alfa Romeo 159 Sedan, 1.9 JTDM, 2007 model.

Kullanıcı avatarı
pilot.5
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen pilot.5 » 16 Eyl 2017, 13:56

Selamlar. Bugün yine bu konu hakkında yazıyorum. Hakikaten ciddi tecrübeler yaşamış oldum son iki yıldır "gaz kelebeği konum sensörü" arızası üzerine. Son durumu paylaşıyorum, benden sonraki arkadaşlara bilgi olsun diyerek.

5 Temmuzda yazmışım yukarıya, henüz problem yok, çıkma taktırdığım komple gaz kelebeği düzgün çalışıyor diye. Şansa bakın ki, yaklaşık 1 hafta sonra, 11 Temmuz'da gaz kelebeği konum sensörü arızası verdi yeniden aracım. Park ettiğim yerden kaldıramadım aracı,pedala bastığım halde gaz yemedi. Resmen kendi kendime Nazar değdirmiş oldum. Pendik Nissan Auto Vizyon servisine çekici ile gitmem gerektiği için bana yakın olan özel Nissan servisindeki ustama aracı ağır ağır çeke çeke götürdük. Ustam biraz uğraştı arızayı hal edebilmek için. Nasıl olmuşsa hem ikinci ve üçüncü ateşleme bobinleri, hem de gaz kelebeği konum sensörü arıza vermiş aynı anda. Neyse 2 bobin değişti aynı zamanda bujilerin de değişme zamanı gelmiş miş onlar da takım halinde değiştirildi. İşin ilginç yanı bu konuyu açtığımdan bu yana iki sene olmuş ve ben bir buçuk sene önce çıkma olarak 200 liraya bulduğum gaz kelebeğini şimdi 400 liraya alabildim ve yine çıkma. İki yere sordum, birisi de Pendik Nissan Auto Vizyon idi. Sıfırına 900 lira diyen oldu. Nasıl bir memlekette yaşıyoruz arkadaş Yuh anasını satayım. Toplamda 850 lira tuttu işçilik dahil. sadece şu saçma sapan gaz pedal konum sensörü arızası yüzünden 1 ton masraf yaptım 2 yılda. Bu gidişle ben de otomobil yedek parçası satmaya başlayacağım çok güzel para var bu işte Allah'tan korkmazsan. Almera yı henüz satılığa çıkaramadım. Yakın zamanda vedalaşsak iyi olacak kendisiyle.

Kullanıcı avatarı
Murat811
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Temizlikçi

Mesajgönderen Murat811 » 06 Tem 2019, 15:22

Ben şu anda aynı sorunu yaşıyorum. Ara sıra gaz kesiyor. İlk çalıştırdığımda gazı kökleyip 6000-7000 devire çıkartırsam sanki bu hatayı yapmıyor. Yapmazsam. Düşük devirde yapıyor. P0221 "pedal pozisyon sensörü hatası" ve P0605 "Internal Control Module Read Only Memory (ROM) Error " hatası veriyor. Bu gaz pedalı pozisyon sensörü hatası değil mi. Gaz pedalı sensörü değişmesi gerekmiyor mu. Gaz kelebeğini değiştirip boşa iş yapmış olmayalım sonra

“Motor-Mekanik Arızalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

oto anahtarı