Qashqai 2015 El Freni Arızası

Motor, yürüyen aksam ve diğer mekaniksel arızalar
Kullanıcı avatarı
orc3
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Qashqai
Meslek: Mühendis

Qashqai 2015 El Freni Arızası

Mesajgönderen orc3 » 31 Ağu 2015, 14:19

Qashqai'de el freni ikaz lambası yanan var mı?
(kırmızı parantez içinde !-ünlem işareti)

Durduk yere yanıyor. Aracı sağa çekiyorum, Vitesi P'ye alıyorum, el freni çek, bırak vs. fayda etmiyor. Bu sırada el freni çekmiş gibi ya da ABS devrede gibi davranıyor. Örneğin park yerinde ileri geri gayet yavaş manevra yaparken ABS devreye giriyor. Fren pedalı fasılalı olarak geri tepiyor. Aynen ABS'de olması gerektiği gibi. Ama sürüş ABS gerektiren ani bir fren veya hız içermiyor.

Bu sorunu yaşayan, yaşayıp çözebilen oldu mu? Merak ediyorum.

Teşekkürler.

Not: Bir de ön amortisörlerden kasis geçişlerinde gıcırtı gelmeye başladı. Sanki bir yere sürtüyor gibi. 2015 X-tronic 1.2 benzinli, otomatik vites Visia (baz model) 3 ay bile olmamış arabayı alalı, bu sorunlar cidden can sıkıcı.. :(

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: Qashqai 2015 El Freni Arızası

Mesajgönderen spoilerci » 31 Ağu 2015, 23:34

öncelikle aracın fren yağı yağ seviyesini kontrol et veya ettir. seviye normal ise el freni altında lambayı yakıp söndüren swich var onu kontrol ettir. o takılı kalmış olabilir. o da normalse uzman bir elektrikçi veya servis yolu gözüküyor

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Mesut27
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Mesut27 » 16 Mar 2016, 22:39

Benim araç da 1.2 benzinli ve otomatik. Kasım 2015'te ALDIM. Aynı dediğiniz gibi el freni lambası yanmıyor ama sanki el freni devrede gibi sürekli fren tutuyor arızaya geçtiği Zaman. ABS devreye giriyor. Trafiğin toğun olduğu Zaman'larda yavaş yavaş gidip durmam gerekirken arıza başgösterdiğinde araba bir türlü rahat gitmiyor. Her durduğumda fren sıkıyor. Bundan kurtulabilmem için gaza yükleniyorum. Hem YAKIT gidiyor hem de önümdeki araca çarpıcam nerdeyse. Servis bulamadı arızayı. Sonunda arıza varken servisi aradım ve gelip abs beyninden kaynaklı olduğunu söylediler. Abs beyninin değişmesi gerektiğini söylediler ancak değiştirmediler. Bu seride buna benzer arızanın olduğu ve yeni yazılımın hazırlanıyor olduğu söylendi. Yeni yazılım gelene kadar bu şekilde binmeliymişim. Bilmiyorum ne olacak.

Kullanıcı avatarı
moguz
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: öğretmen

Mesajgönderen moguz » 17 Eki 2016, 22:54

aynı sorun bende de var, arabayı ocak 2016 da aldım. bugün gitmedi bir türlü araba, işin komiği isterse devreye giriyor, isterse girmiyor :)

Kullanıcı avatarı
Kadirkkkk
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen Kadirkkkk » 01 Mar 2017, 22:31

bende de başladı. araç seyir halindeyken turuncu renk (!) simgesi yanıyor. el freni aktifken el freni düğmesindeki ışık ve gösterge panelindeki (P) simgesi yanıp sönüyor. yarın göstercez bakalım

2015 Qashqai (J11) 1.6 dizel (130hp) manuel. Visia...

Kullanıcı avatarı
sonbaharss
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: öğretmen

Mesajgönderen sonbaharss » 09 Eki 2017, 17:28

Kadirkkkk yazdı:bende de başladı. araç seyir halindeyken turuncu renk (!) simgesi yanıyor. el freni aktifken el freni düğmesindeki ışık ve gösterge panelindeki (P) simgesi yanıp sönüyor. yarın göstercez bakalım

Merhaba sorun giderildi mi acaba? Problem neymiş? Aracimizi 2.el aldık daha ertesi gün kullandığında başladı tıpatıp aynısı. Bazen olmuyor bazen çıkıyor..

Kullanıcı avatarı
akif_rize
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Öğretmen

Mesajgönderen akif_rize » 24 Şub 2018, 21:15

Merhaba.2016 1.2 otomatik qashqai sahibiyim.Sorun şu kalkış öncesi el freninin ışığı sönüyor,ardından devreden çıkarken çıkardığı ses de var ancak el freni devreden çıkmıyor zor kalkış yapıyorum hatta gaza basmadan hareket etmesi gerekirken olduğu yerde 6 7 sn hareketsiz kalıyor sonrasında bir gacırtıyla harekete geçiyor.Böyle bir sorun yaşayan var mı?El freni devreden çıkıyormuş gibi oluyor ancak bazen çıkmıyor.Sanırım aynı sorun bende de var.Bu sorun Abs beyninden mi kaynaklanıyor?

Kullanıcı avatarı
Cengiz B.
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Cengiz B. » 31 May 2018, 08:45

Aynı problem benim aracımda da var. İki kez servise götürdüm birşey yok denildi. Mantıklı bir açıklama da yapılmadı. Araştırdığım kadarıyla qashaide kronik bir sorunmuş bu. Ama sebep sonuç yok. Aracı değiştirmeyi düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
allergo
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Esnaf

Mesajgönderen allergo » 20 Oca 2019, 22:23

Fren kilitleme de sorun yok ancak kalkışta lamba yanıp sönüyor dolayısıyla fren aktif kalıyor kalkış olmuyor.Servis bakalım ne diyecek...

Kullanıcı avatarı
Ugurcelikofficial
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Antrenör

Mesajgönderen Ugurcelikofficial » 02 Kas 2019, 19:52

Değerli üye arkadaşlar merhaba
Bugün karşılaştığım ve çözmek için onlarca yola başvurup hiç olmayacak nedenden kaynaklanan sorun ile ilgili bilgi vermek istedim
Akan trafikte giderken trafik sıkıştı ve frene basma gereği doğdu ve tekrar trafik akmaya başladığında sanki el freni çekilicesine araç zorlanmaya başladı
Aramadığım yer kalmadı ve h sonu olması sebebiyle hiçbiryere ulaşamadım ve kara kara düşünüp çözüm ararken gözüme usb gözüne takılı şarj kablosu ilişti hani olur ya dedim ve kabloyu çekip tekrar denedinim ve herşey normale döndü evet arkadaşlar sorun Usb gözüne takılan kablonun araca kısa devre yaptırıp sapıtmasına durduk yere fren yapmasına neden oldu Benzer sorunu ve çözümü denemek olur diye paylaşmak istedim sevgiler saygılar

Kullanıcı avatarı
Ahmetloran
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Öğretmen

Mesajgönderen Ahmetloran » 21 May 2020, 04:10

Merhaba arkadaşlar 2014 Qashqai var bende kullanırken ara ara yuvarlak içinde ünlem işareti çıkıyor servise götürdüm baktılar debriyaj pedalına çok basıyorsun ondan olur deyip bilgisayarla sildiler. Bir süre sonra yine götürdüm aynı uygulama devam ediyor. Nedeni nedir bilen de cikmadi. Yardımcı olursanız çok memnun olurum

Kullanıcı avatarı
ali20040019
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: iç mimar

Mesajgönderen ali20040019 » 09 Kas 2020, 10:00

Gecen hafta 2.el araba satın aldım,1.5 otomatik.aracı istop ettikten sonra vittesi p ye getiriyorum ama nedense el freni otomatik atmıyor,napmam lazım yardımcı olursanız sevinirim?

“Motor-Mekanik Arızalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

oto anahtarı