P0171 fakir karışım arıza kodu - Nissan Juke 2012 1.6 Otomatik

Motor, yürüyen aksam ve diğer mekaniksel arızalar
Kullanıcı avatarı
Ferhaty
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Juke
Meslek: Makina Müh.

P0171 fakir karışım arıza kodu - Nissan Juke 2012 1.6 Otomatik

Mesajgönderen Ferhaty » 18 Mar 2017, 17:25

Merhaba Arkadaşlar ,
P0171 arıza kodu ile ilgili başımdan geçenleri aktararak belki çözüm arayan arkadaşlara yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle 2012 model 1.6 benzinli Juke marka otomatik aracımı 2.el 89.000 km de bakımları zamanında yetkili serviste yapılmış olarak , computestten geçirerek satın aldım.Aracı aldıktan 10-15 gün sonra arıza ışığı yandı ve yetkili servise götürdüm.Yetkili servis aracı bilgisayara bağlayarak P0171 kodlu arıza olduğunu , kullanılan kötü yakıttan dolayı olabileceğini , yakıt aldığım yeri değiştirmemi bir de benzinli araçlar için olan enjektör temizleyicisini yarım depoya katıp kullanmamı önerdiler , eğer ki söndürülen arıza ışığı tekrar yanar ise aracı getirip komple yakıt sistemini gözden geçirmeleri gerektiğini belirttiler
Dediklerini yaptım Ankara'dan Mersine doğru uzun yola çıktık arıza ışığı 200 km sonra tekrar yandı .Mersinde tekrar depoyu doldurdum , 75-100 km sonra arıza ışığı kendiliğinden söndü.Ankaraya doğru geri dönüş yolunda tekrardan yandı.Gidiş geliş ortalama 100-110 km hızda aracım 7,7- 7,9 lt yaktı.Değerler normal gelmişti.Aracı eşim kullanıyordu , markete avm git gel şeklinde kullandığı için arıza ışığı yanarak max 1000 km yol yapmışızdır.Aracın muayenesi geldiği için kendime 1 gün ayırıp hem araçtaki arıza problemini çözer hem de muayeneden geçerim diye düşünüyordum.Aracı Ankaradaki Baykoçlar Nisssan servisine tekrar götürdüm.Aracı tekrardan bilgisayara soktular , aracın oksijen sensörü değişmesi lazım , 2 tane sensör var bir tanesi arızalı o da 1.500 TL tutar dediler .Tamir vs olmaz mı niye bu kadar pahalı vs , sonuç değişmesi lazım diyip teşhisi koydular.
Aracı bu sefer tanıdık bir renault ustasına götürdüm.Bilgisayara bağladı , bilgisayarındaki yazılım arıza kodu vermeden , fakir karışım hatası yazdı.Oksijen sensörü pahalı abi bence bunun enjektörlerinden biri veya bobinlerinden biri arızalı ondan yapıyordur.Değiştirelim olmazsa oksijen sensörünü değiştiririz dediler , bana hiç mantıklı gelmedi.
İnternet araştırmalara başladım neden araç bu kodu verir vs , hava filtresinden başlayıp , maf sensörü , oksijen sensörüne kadar etkileyebildiği ile ilgili bilgiler okudum.
En son bu linki buldum http://top-gear-car.blogspot.com.tr/200 ... place.html , benim arızaya benzer problem yaşamış arkadaş sorunla ilgili çözüm önerisini yazmış.Okudum dediklerini uygulayarak araçtaki arıza ışığı söndü ve yakıtta yaklaşık %20 tasarruf sağladım.Çok basit bir temizlikle arızayı giderdik;

İş yerimde mekanik ustamla öncelikle hava filtresini söktük filtrede anlamsız bir şekilde motor yağı vardı .Filtreye hava tuttuk bilgiğiniz motor yağına benzer yağ çıktı.Sebebi ne olarak araştırdığımda fazla motor yağı takviyesi veya işgüzar ustaların tozu iyi tutsun diye filtreye yağ sıkmalarıymış.Buraya çok takılmadım.Yeni bir hava filtresi aldık, Maf sensörünü söktük , Maf sensörü temizliği için geliştirilmiş CRC marka Air sensör Clean aldık (Bazı forumlarda Yağsız Kontak Spreyi de olabilir diye belirtilmiş.).Sensöre iyice spreyi sıkarak temizledik.Sensörün dışında ince bir kirli yağ tabakası vardı.Onu temizledi.Yalnız temizlerken dikkat edin WD 40 gibi yağlı temizleyicileri kullanmayın , sensör tamamen bozulabilirmiş.Bir de maf sensörün içinde ince dirence benzer teller var , hava akışını bu sensörler ölçtüğü için sprey haricinde temizlemeye kalkmayın , tüm ölçüm o dirençlere benzeyen teller sayesinde yapılıyormuş.Temizlenmiş sensör ile temiz hava filtresini taktık arıza ışığı kendiliğinden söndü ve %20 yakıt farketti.

Yetkili servis ,aracı kontrole aldığında üşenmeyip bir hava filtresine bakıp hava filtresindeki yağlanmayı görüp buna bağlı olarak hava filtresinden hemen sonraki Maf sensörü de yağlanmış olabilir yorumu yapması bu kadar zor mu merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: P0171 fakir karışım arıza kodu - Nissan Juke 2012 1.6 Otomatik

Mesajgönderen spoilerci » 18 Mar 2017, 20:32

bobinlerden bu arıza kodunu vermez. boğaz kelebeği ve enjektörlerde bir problem olursa p0171 kodunu verir. boşuna bobin ve oksijen sensörü değiştirmeyin. ustalar buna iyi alıştı. şunu değiştirelim olmadı bunu değiştirelim. ee oda olmadı bunu da değiştirelim.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
fuse
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Almera
Meslek: kamuda görevli

Mesajgönderen fuse » 19 Mar 2017, 10:29

Büyük geçmiş olsun güzel ve yararlı paylaşım olmuş bu şekilde sıkıntı yaşayanlara yol gösterebilir.

Kullanıcı avatarı
Memcos48
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Primera
Meslek: ÖĞRETMEN

Mesajgönderen Memcos48 » 19 Mar 2017, 16:10

Geçmiş olsun ve tebrikler. Tam da bizim forumumuza yakışır bir araştırma ve çözüm örneği olmuş.

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Unducu
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Qashqai
Meslek:

Mesajgönderen Unducu » 23 Oca 2019, 18:50

Öncelikle ferhaty isimli arkadaşa bu konuyu açtığı için tsk. Ederim . 2010 qashqai 1.6 araç sahibiyim sorunum maf sensörü imiş burdan okuyup ustaya temizlettim ve düzeldi emeği geçenlere tek.ederim

“Motor-Mekanik Arızalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

oto anahtarı