EGR Arızası

Motor, yürüyen aksam ve diğer mekaniksel arızalar
Kullanıcı avatarı
Saloman
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Qashqai
Meslek:

EGR Arızası

Mesajgönderen Saloman » 14 May 2017, 13:07

Selamlar. 2013 Qq Black Edition 1.6 Dci sahibiyim. Aracım 60.000 km'de. Bir ay önce Trabzon Yetkili serviste 60.000 bakımına girdi. Ertesi gün motor arıza ışığı yandı. Tabi ben Erzincandaydım. Işık birkaç çalıştırmanın ardından söndü. Taki geçen haftaya kadar. Işık 2 günde bir yanıyor, birkaç çalıştırmanın ardından sönüyor. Bende Erzincan'da bosch car servisine gittim. Aracı bilgisayara soktular ve aracın egr valfinin çalışmadığını söylediler. Bu parçanın orijinal fiyatının Nissan servislerinde 2000 tl olduğunu, Renault 1.6 Dci motorlar için olanların 900 tl civarında olduğunu söylediler. Ancak temizlenirse %90 çözülür dediler. Temizlik yapıldı ve bilgisayara soktuklarında halen çalışmadığı görüldü. 1 hafta deneyin dediler. Ancak ben yaptığım araştırmalarda bu parça arızası için söylenen hiç bir belirtiyi aracımda görmüyorum. Çekişten düşmedi, yakıtım su an şehir içi 6.6 lt civarında. Acaba başka bir problem olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Saloman
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Re: EGR Arızası

Mesajgönderen Saloman » 19 May 2017, 19:52

Arkadaşlar aracımın EGR valfi arızası sebebiyle yaklaşık bir haftadır EGR sistemi üzerine araştırmalar yaptım. Bilimsel makalelerden tutunda bu sistemin gerekliliği üzerine yazılmış tüm yorumları okudum neredeyse. Bu arada EGR arızam halen devam ediyor. Temizlenmesine rağmen arıza giderilemedi. Tabi bulunduğum şehirde Nissan Yetkili servisi bulunmadığından daha kurumsal ve güçlü donanıma sahip olduğuna inandığım Bosch car servisine gitmiştim. Oradaki usta temizlenmesine rağmen çalışmayan EGR valfinin değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Ben ise teşhisin doğru konulmadığı kanaatindeyim. Zira EGR hatası (P1485) EGR'nin çalışmadığı anlamına gelmiyor. EGR valfi kendisine bağlı hortumların tıkalı olması durumlarında da işlevini yapamayabilirmiş. Bu durum da bu hatayla karşılaşılabilir. Bosch Car servisindeki usta ısrarla bu ihtimalin düşük olduğunu söylerken bu hortumları kontrol etmeye yanaşmadı. Bende başka bir usta arayışı içerisindeyim şu an. Bir başka husus ise bu EGR valfinin fiyatları. Bugün Nissan Yetkili Servisini aradım ve fiyat istedim. Bana 1900-2000 TL gibi oldukça saçma bir fiyat söylediler. Daha sonra Renault Servisini aradım ve aynı parçaya 1600 TL istediler. Oysaki 1,6 DCI motorların kullandığı VALEO marka orjinal EGR valfinin fiyatı internette sadece 500 TL. O yüzden bu parçayı sakın servislerden filan almayın. Saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
volkan1055
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen volkan1055 » 09 Eki 2017, 11:31

Merhabalar. Benim de EGR den kaynaklanan bir sorunum varmış fakat bu konuda çok emin değilim.
1.5 2012 model qashqai var. aracımla genellikle yüksek yerlere çıkınca (dağ vb) kırmızı motor arıza ışı yanıyor. arabayı durdurup tekrar çalıştırınca sönüyor. bu benim midemi bulandırdı. usandım resmen. samsun asal servisine gittiğimde EGR nin değişmesi gerektiğini söylediler. fiyat olarak da parça 720 tl + 300 işçilik istediler.

aracımın probleminin bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda şüphelerim var. yeni qashqai kullanıcısı olarak bu tarz olay başına gelenlerden yardım bekliyorum.
teşhis doğru mudur?
sizin başınaıza geldiyse sizler ne yaptınız?
teşekküler.

Kullanıcı avatarı
Saloman
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Saloman » 06 Kas 2017, 12:14

Merhaba Volkan1055. Yukarıda yazdığım EGR sorunum halen devam ediyor. Aslında bunun bir sorun olup olmadığı yönündede şüphelerim var. Sonuçta 5 aydır bu aracı bu şekilde kullanıyorum. Bu süre içerisinde aracım ile yaklaşık 9000 KM yol yaptım. Antalya'dan Ankara'ya, oradan Erzincan'a kadar farklı rakımlarda kullandım. EGR'yi değiştirmek dışında hertürlü uygulamayı denedim. Ancak aracımda performans ve yakıt bağlamında herhangi bir olumsuzluk yaşamıyorum. Sadece Motor Arıza Işığı yanıyor ve ara sırada olsa kendiliğinden sönüyor. En son Ankara'da tavsiye üzerine gittiğim bir usta, bu sorunun kronik bir sorun olduğunu servisler ve tamirhanelerin sırf bunun içi cebinizden istekleri kadar para alabileceklerini, aracın bu şekide kullanılmasının herhengi bir mahsurunun olmadığını söyledi. Beni de sizin gibi tedirgin eden tek şey arıza lambasının gözümün önünde sürekli yanıyor olması. Galiba onada alıştım. Yanmıyor gibi davranıyorum. Birde illaki değiştireyim diyorsanız bu parçayı ineternetten alın çok daha ucuza gelir.

Kullanıcı avatarı
Almexra
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Almera
Meslek: Oto motor teknisyeni

Mesajgönderen Almexra » 04 Şub 2018, 12:10

Bence parça almayın egr bütün araçlarda beladır bence körleyin sorun gider.

Kullanıcı avatarı
musdua
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen musdua » 28 Nis 2018, 12:40

Bende de motor sarı ışığı yandı p1485 hatası verdi ama çekiş kaybı felan yok ne yaptırabiliriz

Kullanıcı avatarı
Saloman
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Saloman » 01 Tem 2018, 18:55

Evet EGR valfi ile ilgili sorunlarda ELM cihazlarında p1485 kodu ile birlikte sarı arıza ışığı yanıyor. Valfinizi temizletmeyi deneyin. Temizlendikten sonra sorun devam ederse valfinizin değişmesi gerekir. Ancak aracın yakıt ve performansına etki etmediğinden sırf sarı arıza ışığını görmemek için yeni EGR valfine 800-900 tl para vereceksiniz. Bence değmez.

Kullanıcı avatarı
Gurkan57
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Muhendis

Mesajgönderen Gurkan57 » 22 Tem 2018, 21:29

Bende de egr arizasi vardi korledim ve sorunsuz bindim qashqai 2.0 dci ye.2009 model. Bu arada egr ile beraber katalitik konvektoru de devre disi biraktim ici temizlettim egsozda su an gaza yogun bastigimda koyu duman cikartiyor ama ne cekiste ne de yakitta fark goremedim.

Kullanıcı avatarı
kaan2993
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: İnşaat Mühendisi

Mesajgönderen kaan2993 » 23 Tem 2018, 10:10

bu bi çözüm değildir tüm zehirli gazları olduğu gibi dışarı atıyor muayeneden geçerken değerler yüksek çıkar

Kullanıcı avatarı
volkan1055
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen volkan1055 » 12 Eyl 2018, 11:29

dik yokuşlarda ve her yüksek rakımlı dağ bayır çıkışlarımda sürekli kırmızı motor arıza ışığı yanıyordu. EGR hatası veriyordu. EGR değişti problemler ortadan kalktı. yakıtta ekonomi sağladığını da düşünüyorum.

“Motor-Mekanik Arızalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

oto anahtarı