Hareket Halinde Direksiyon kilitlendi

Motor, yürüyen aksam ve diğer mekaniksel arızalar
Kullanıcı avatarı
Lara
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek:

Hareket Halinde Direksiyon kilitlendi

Mesajgönderen Lara » 08 Ağu 2018, 09:39

Merhaba;
2011 otomatik Micra aracim var.

yaklasik 1 ay once balatalar degistirdim. Aracta hic problem yoktu..

2 gun once duz yolda giderken bir an simitim sertlesti ve haraket edemiyordu, frene basarken da fren aktifsizdi, yani bosta.. Aracimi el freni cekip durdurdum, tabi o an neler yasadim anlatmak bile istemiyorum.

Servise getirdim, bana aracta hic birsey yok dediler...
Dun yine ayni sey tekrarlandi.. Baska servise goturdum, simdi telefon actilar aracta hic birsey yok dediler.

Biri boyle problem yasadi mi acaba? Bu gercekten cok tehlikeli, alahtan onumde araclar yoktu, ya virajli donus degildi..

Oncellikle tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Direksyon kilitlendi

Mesajgönderen Ally_07 » 08 Ağu 2018, 13:11

Lara yazdı:Merhaba;
2011 otomatik Micra aracim var.

yaklasik 1 ay once balatalar degistirdim. Aracta hic problem yoktu..

2 gun once duz yolda giderken bir an simitim sertlesti ve haraket edemiyordu, frene basarken da fren aktifsizdi, yani bosta.. Aracimi el freni cekip durdurdum, tabi o an neler yasadim anlatmak bile istemiyorum.

Servise getirdim, bana aracta hic birsey yok dediler...
Dun yine ayni sey tekrarlandi.. Baska servise goturdum, simdi telefon actilar aracta hic birsey yok dediler.

Biri boyle problem yasadi mi acaba? Bu gercekten cok tehlikeli, alahtan onumde araclar yoktu, ya virajli donus degildi..

Oncellikle tesekkurler.

otomatik vitesli araçların stop etmesi neredeyse imkansızdır ama sanırım aracınız hareket halinde stop etmiş gibi. Eğer stop ettiyse gösterge ışıkları da yanmış olmalı ama. Öyle mi oldu? fren boşta dediğinizi tam anlayamadım; pedala basınca tabana mı yapıştı? Yoksa bastığınız halde şişmiş gibi mi hissettiniz?

bu ciddi bir tehlike, bence kesinlikle detaylı bir inceleme yapılmalı. Dediğim gibi aklıma ilk olarak aracın stop etmiş olabileceği ihtimali geliyor çünkü fren ve direksiyon sertleşmesi stop eden araçta (mesela park halinde motoru çalışmadığında deneyin, o şekilde bir durumla karşılaşacaksınız) karşılaşılır. Şimdiye kadar forumdaki Micra kullanıcılarında böyle bir sorun bildirildiğini hatırlamıyorum. Aracınız LPG'li mi peki? LPG'de böyle durumlar olabiliyor (başka araçlarda olduğunu duydum).

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Lara
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Re: Hareket Halinde Direksiyon kilitlendi

Mesajgönderen Lara » 09 Ağu 2018, 15:44

Simdi esim aradi, aracimi bos alanda gezdirdi. Diyorli ani fren yukleyince direk simit kilitleniyor, sonra da stop pedali calismiyor.

Kullanıcı avatarı
Lara
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Lara » 09 Ağu 2018, 15:46

Cevabiniz icin tssk ederim. Aracimda lpg var ama hic kullanmiyorum.

Bence de cok garip ama olan oluyor iste, frene basarken o an FREN CALISMIYIR, asaga kadar geliyor geri gidiyor ve hic durma olmuyor, normal pedal gibi tak tak atiyor

Birde soyle birsey var, kirmizi isiklarda beklerken mesela, araba titreme yapiyor.

Kullanıcı avatarı
Lara
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Lara » 09 Ağu 2018, 15:47

Lambalar vesayre birsey yanmiyor, ama el freni cektikten sonra arac durdurmak icin o zaman tum isiklar yanmaya basliyor sonra da sonuyor

Kullanıcı avatarı
sipartacus
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen sipartacus » 09 Ağu 2018, 21:02

Sanırım aracınızın ateşleme sistemi ile bir sorun var, birşekilde aracınız stop ediyor ve araç stop edince frenler ve direksiyon istediğiniz tepkileri vermiyor. Lpg sistemi iptal edilmediği müddetçe siz kullanmasanız bile aracınızın çalışmasına etki edebilir. Neden lpgyi kullanmıyorsunuz? Rolantideki düzensizliğin olmaması lazım, aklıma ilk gelenler buji-bobin-boğaz kelebeği ama iyi bir usta bulmanız ve derdinizi tam anlatmanız lazım.

[color=#0000FF]K13 Micra 1.2 CVT

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Re: Hareket Halinde Direksiyon kilitlendi

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Ağu 2018, 00:50

Tak tak atıyor, geri gidiyor falan diyince de aklima ABS'nin devreye giriyor olması geldi. Titreme ise vites N konumundaysa rölanti ayarı ile ilgili olmalı, ayrıca yaklaşık 45 sn'den uzun süre beklemelerde vites D konumunda ve fren basılı şekilde duruyorsanız bu da araca zarar verir. Bence de LPG sistemi sizin motorunuzun normal ayarlarını bozmuş olabilir.

Lara yazdı:Cevabiniz icin tssk ederim. Aracimda lpg var ama hic kullanmiyorum.

Bence de cok garip ama olan oluyor iste, frene basarken o an FREN CALISMIYIR, asaga kadar geliyor geri gidiyor ve hic durma olmuyor, normal pedal gibi tak tak atiyor

Birde soyle birsey var, kirmizi isiklarda beklerken mesela, araba titreme yapiyor.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Lara
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Lara » 04 Eyl 2018, 17:50

Merhaba tekrar!

Ah ah neler yasadim... NISSAN servise goturdum arac. Problem neydi? GErizekali servistekiler DISKLER BITTIGINI bile gorememisler, yani Disklerim komple bitti birde taktiklari balata adiydi! ABS devreye giriyordu, vs... NISSAN DISKLER VE ORJINAL BALATA takti.

Konu cozuldu.

tam 1 hafta oldu, uzun yola ciktim, arac kirmizi isiklarda durunce istop etmeye basladi((( HEr zaman motor suyu isaret veriyor, ama su vardi. ISINDI MI OZAMAN?

Bu yetmedi, frene basarken TAK TUK SES gelmeye basladi, ABS sesi degil, sanki onunde isinse tas zipliyormus gibi...

Yarin yine NISSAN servise goturecem. BU arabaya binmek korkuyorum gercekten.

Sizce neden oldu bu?

Tssk ederim.

Saygilar

Kullanıcı avatarı
kuul
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: X-Trail
Meslek: serbest

Mesajgönderen kuul » 21 Eyl 2018, 17:38

bence siz artık bu araca binmeyin. araç kiralama işi yapıyoruz böyle birşeyle hiç karşılaşmadık.

“Motor-Mekanik Arızalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

oto anahtarı