Hıza Duyarlı Otomatik Kapı Kilidi nasıl oluyor?

(J10) (J11) Qashqai
Kullanıcı avatarı
deredengel
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Juke
Meslek: muhendis

Mesajgönderen deredengel » 29 Ağu 2012, 00:09

Hıza Duyarlı Otomatik Kapı Kilidi nasıl oluyor? ben denedim 100km ile giderken ön yolcu kapısı açılabiliniyor isterseniz deneyin, bu nasıl bir şeydir acaba?

juke visia 1.5 dci beyaz 2012

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Re: Hıza Duyarlı Otomatik Kapı Kilidi nasıl oluyor?

Mesajgönderen FelixCrail » 29 Ağu 2012, 08:05

belli bir hızı geçince kapıların otomatik kilitlenmesidir (örneğin 30km/h hızı geçince kilitlenmesi gibi)

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
deredengel
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen deredengel » 29 Ağu 2012, 10:41

bu nasıl olur ben denedim kapı açılıyor 2011 model +2'de bu olmadı

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 29 Ağu 2012, 12:55

Ben simdiye kadar icerden acilmayan kapi duymadim. Sistemin bahsettiginiz sekilde calistigindan eminmisiniz. Bu yontem duruma gore insan hayati icin risk tasiyabilir cunku. Otomatik kilit sistemi belli bir hiza erisince kapilari kilitler. Bu durumda kapilar distan acilamaz ama icten acilabilir.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
deredengel
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen deredengel » 29 Ağu 2012, 13:36

tahmin ediyorum 100km yada 30 km ile giderken dışarıdan açılmasın diyede düşünülmemiştir. sanıyorum araç hareket halindeyken özelilkle çocukların kapıyı açmaması için düşünülmüştür ama dediğim gibi denedim ve olmadı ...

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 29 Ağu 2012, 15:02

Arkadaki cocuklarin kapiyi acmamasini istiyorsaniz cocuk kilidini aktif yaparsiniz. SiZin dediginiz sistem dunya uzerindeki hicbir arabada yoktur muhtemelen. Vw ve bazi renaultlarda anahtardan super kilitleme yapabiliyorsunuz ( kapi ne icerden ne disardan acilir) ama seyir halinde iken bu sistem aktif oluyormu bilmiyorum. Vw de bu durumu denerim ama bir saat kadar sonra

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
deredengel
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen deredengel » 29 Ağu 2012, 19:52

"şimdiye kadar içeriden açılmayan kapı duymadım" deyince "hıza duyarlı kapı kilidi" olayında ; içeriden değilde o zaman dışarıdan açmamak için kapı hızı kilidi icat edilmiş anlamına geliyor öylemi. han ihareket halindeyken örneğin 30 km biri gelip kapıyı açmasın diyemi acaba. dediğim gibi hareket halinde kapı açılıyor

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 29 Ağu 2012, 20:03

evet dışardan biri gelip kapıyı açmasın diye. sanırım istanbulda değilsiniz. mantık şu:

30km hızı geçince (markadan markaya göre bu değer değişebilir) kapılar otomatik olarak kilitlenir. siz seyir halinde kim nasıl gelip de kapıyı dışardan açacak diye düşünebilirsiniz doğal olarak. ama işi şu yönden düşünün birde. istanbulda kırmızı ışıkta gelip durdunuz. bir anda kapılardan biri dışardan açılıp içerdeki eşyalarınız gasp ediliyor/çalınıyor. otomatik kilitleme bunu önlemek için var işte. hangimiz seyir halinde kapıları kilitliyor soruyorum şimdi. burası türkiye. burda herşeye hazırlıklı olmalısınız.

eğer sizin dediğiniz gibi kapılar belli bir hızı geçince içerden de açılmasaydı ne olacaktı ona bakalım:

100-150km yada daha farklı bir hızla gidiyorsunuz. önünüze aniden bir engel çıktı ve kaza yaptınız. kaza sonrası araç önü paramparça olduğu için araçta elektrik yok doğal olarak. elektrik desteği ile kitlenmiş olan kapılarınızı manuel olarak nasıl açıp da içerden çıkmayı düşünüyorsunuz? tabiki içerden çıkamazsınız. işte bu yüzden seyir halinde kapılar kitlense bile elinizle kolu çektiğinizde kapı kilitleri deaktive olur. güvenlik amaçlı bir önlemdir bu.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
etarhan
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Mesajgönderen etarhan » 29 Ağu 2012, 20:13

Bence sizin kilitte bir sorun var veya bu özellik yazılım yoluyla iptal edilmiş olabilir. Hıza duyarlı kapı kilidinde araç 30 km gibi düşük bir hıza eriştiği zaman kapılar kilitlenir. Amaç içerden birinin yanlışlıkla kapıyı açmasını engellemektir. FelixCrail'in düşündüğünün aksine bu yöntemin pek bir risk taşımayacağını düşünüyorum, çünkü araç bir kaza yapıp durduğu zaman zaten kilitler otomatik olarak açılacaktır. Bence bir servisle görüşüp aracınızda hangi opsiyonel ayarların yapılabileceğini öğrenebilirsiniz veya onarılmasını isteyebilirsiniz. İngilizce biliyorsanız google'da 'door lock speed sensing nissan' diye bir arama yapın, bir sürü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Palavra sıkmak kolay, marifet haddini bilmektedir...

Kullanıcı avatarı
etarhan
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Mesajgönderen etarhan » 29 Ağu 2012, 20:22

İngiltere'de verilen kullanma kılavuzlarında bu ayarın nasıl yapılabileceğinin yazdığı söyleniyor.,

İddialardan biri, Kapıları ve bağajı kapatın, kontağı açın ve kapı kilitleme tuşuna bir düdük sesi duyuncaya kadar basın (İptsali de aynı şekilde).

Bir diğer iddia, motoru çalıştırın, bütün kapıları ve bagajı kapatın, kapı kilitleme tuşuna bir kere basıp bırakın, bir kere daha basın ve bir düdük sesi gelinceye kadar basılı tutun.

Palavra sıkmak kolay, marifet haddini bilmektedir...

Kullanıcı avatarı
deredengel
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen deredengel » 29 Ağu 2012, 21:49

2011 qq+2 de bu gibi bazı özellikleri çözemedim... otomatik aynanın üç konumlu olması ortada auto konumumda olması bence tıpkı far otomatiği yada silecek otomatiği gibi auto konumu başka ise yarıyor.
bence unutmuşlar !!! bu konumda merkezi kilit kapı otomatiği ile kapanma olayı dahil edilmeliydi.. Bu unutkanlıklarına; direksiyondaki kolların gece aydınlatması olmaması, ışıksız olması gibi şeyleride ilave edilebiliriz. Artık onlarda 2013 alanların şansına tabi akıl edipte yaparlarsa daha haritayı bile güncelleyemediler....

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 29 Ağu 2012, 23:43

direksiyondaki tuşlarda aydınlatma yokmu? 2005 primerada bile var. başka kullanıcılara sorup varmı yokmu öğrenin bence. eski araçlarına koyup yenilere koymamazlık yapmazlar herhalde. harita güncellemesi de istenirse kullanıcı tarafından yapılabilir bence. tek ince nokta cihaz içindeki maps klasörünün içeriğine ulaşabilmek.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

“Nissan Qashqai Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

oto anahtarı