O/D Overdrive Nedir?

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
doom_axn
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: bilgisayar teknikeri

O/D Overdrive Nedir?

Mesajgönderen doom_axn » 22 Mar 2013, 12:09

Arkadaşlar 2003 1,4 otm. micra sahibiyim. Vitesin üzerindeki o/d tuşu tam olarak ne işe yarıyor? Kimi yerde vitesi düşük deviri yüksek tuttuğu böylece performansın yüksek olduğu söyleniyor. Kiminde ise son vitesi devreye aldığı için düşük devirde vites değişimi sağladığı için ekonomik olduğu söyleniyor? Sizlerinde bilgisini almak istedim.

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Patrol
Meslek: otomotiv

Re: O/D Overdrive Nedir?

Mesajgönderen etap nissan » 15 Eyl 2013, 13:25

Overdrive son vites iptalidir.Yokuş çıkış ve inişlerinde kullanılır.Şanzımanı korumak için yapılmıştır.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
Madworld
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Makine Mühendisi

Mesajgönderen Madworld » 14 Kas 2013, 13:11

Overdrive, aracın düşük motor devri ile yol almasını sağlamak dolayısıyla yakıt tüketimi ve sessiz sürüş sunmak için konulmuş bir özelliktir.

Düz yollarda veya uzun yollarda fayda sağlar. Normalde kullanılmayan bir son vitesi devreye sokar. Overdrive fonksiyonu şehir içinde, sıkışık trafikte, yokuşlarda aracın güçsüz kalmasına, kararsız kalmasına yol açabildiği için tercih edilmez. Amacıyla da bağdaşmaz zaten.

Mesela 4 ileri otomatik vites bir araç, overdrive fonksiyonu kapalı iken sadece ilk 3 vitesi kullanır. Bu nedenle 3. viteste yüksek devirlere çıkıldığından aracın çekişinde bir artış hissedilir. Yine bu nedenle overdrive sanki çekişi artırma sistemiymiş gibi algılanır. Halbuki tam tersine overdrive sessiz ve ekonomik bir sürüş için aracın mümkün mertebe üst viteslerde, düşük motor devirlerinde gitme fonksiyonudur.

Kullanıcı avatarı
Karacabeg
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Primera
Meslek: Makine Mühendisi

Mesajgönderen Karacabeg » 14 Kas 2013, 15:11

Teşekkürler Beyler

Ahmet Kenan
2007 Primera Tekna

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen etap nissan » 15 Kas 2013, 00:40

Madworld yazdı:Overdrive, aracın düşük motor devri ile yol almasını sağlamak dolayısıyla yakıt tüketimi ve sessiz sürüş sunmak için konulmuş bir özelliktir.

Düz yollarda veya uzun yollarda fayda sağlar. Normalde kullanılmayan bir son vitesi devreye sokar. Overdrive fonksiyonu şehir içinde, sıkışık trafikte, yokuşlarda aracın güçsüz kalmasına, kararsız kalmasına yol açabildiği için tercih edilmez. Amacıyla da bağdaşmaz zaten.

Mesela 4 ileri otomatik vites bir araç, overdrive fonksiyonu kapalı iken sadece ilk 3 vitesi kullanır. Bu nedenle 3. viteste yüksek devirlere çıkıldığından aracın çekişinde bir artış hissedilir. Yine bu nedenle overdrive sanki çekişi artırma sistemiymiş gibi algılanır. Halbuki tam tersine overdrive sessiz ve ekonomik bir sürüş için aracın mümkün mertebe üst viteslerde, düşük motor devirlerinde gitme fonksiyonudur.

Paylaşımınız için teşekkür ederim.Bir kaç yerde düzeltme yapacağım,normalde kullanılmayan bir son vitesi devreye sokar demişsiniz, son vites overdrive off yapılmadığı durumların dışında sürekli kullanılır.
Paylaşımlarınız tamamiyle doğru fakat anlatımı yaparken üyelerimizin anlıyabileceği şekilde teknik olmadan yani göstergede O\D OFF yazısını gördüklerinde neler olduğunu ne işe yaradığı şeklinde olursa daha anlaşılır olacağını düşünüyorum.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
avcemm
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: pilot

Mesajgönderen avcemm » 27 Eyl 2014, 23:54

Yani bunu sehir içinde hangi konumda kullanalım off yazarken mi

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 28 Eyl 2014, 03:14

avcemm yazdı:Yani bunu sehir içinde hangi konumda kullanalım off yazarken mi

düğmeye bastığınızda O/D off yazıyor ya ekran da o gerekli olmadıkça görünmeyecek O/D ON konumunda kullanmalısınız. nissanların otomatiğini kullanmadım, mondeom varken o şekilde kullanıyordum.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
ismailbostan
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: tekniker

Mesajgönderen ismailbostan » 03 Kas 2014, 21:24

Arkadaşlar aracımı yeni aldım ilk arabam bende bu düğmeye takıldım. düğme kapalı durumda iken gösterge panelindeki ışık ile yazı kayboluyor. Düğmeye basınca O/D OFF YAZIYOR. Peki D konumunda giderken bu düğme hangi konumda olacak ve göstergedeki yazı duracak mı yoksa yazacak mı pek anlayamadım. teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen etap nissan » 03 Kas 2014, 22:23

Ğöstergede hiç bir yazı ve ışık yok vaziyette kullanacaksınız.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
Lavinia
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Dr

Mesajgönderen Lavinia » 07 Ara 2014, 11:43

Merhaba,

Sonuc olarak gostergede ibare yoksa od devre dışı ve şehir içi böyle kullanım anlamlı;
Gostergede ışık varsa od devrede ve uzun yolda kullanılmalı mı demek istiyorsunuz?

Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye

Mesajgönderen etap nissan » 07 Ara 2014, 19:09

hayır OD off konumunu sadece rampa iniş ve çıkışlarında kullanın.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
delipoyraz75
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Diğer
Meslek: yay segman sanayii

Mesajgönderen delipoyraz75 » 07 Ara 2014, 21:37

etap nissan yazdı:hayır OD off konumunu sadece rampa iniş ve çıkışlarında kullanın.

konuya baktımda haklısın ama anlanamamışsın galiba sana hak veriyorum :) kimse bana kızmasın güçlu usta beni anladı :)

Güven ırmak
İstanbul / sancaktepe
Nıssan Vanetta cargo 2,3d

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

oto anahtarı