Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Re: Micra 1.2 CVT benzinli yakıt tüketimi

Mesajgönderen FelixCrail » 29 Şub 2016, 18:16

Trafikte yada sokak aralarinda dolaniyorsaniz 10lt tuketim normal. 1.2 motor diye az yakacak degil

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
srkntmz
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: idari işler

Mesajgönderen srkntmz » 29 Şub 2016, 18:27

demin arabaya indim baktım kaçtır diye 17lt/100 km yazıyor gittiğim yer okmeydanın dan nişantaşı arası. güngörende itimat bocsh servisi aradım haftasonu gidip araca baktırıcam cihaza takıp emisyon degerlerine bakıcaklarmış hava sensörlerini değiştire biliriz dediler bilmiyorum ne olacak

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Şub 2016, 20:26

srkntmz yazdı:demin arabaya indim baktım kaçtır diye 17lt/100 km yazıyor gittiğim yer okmeydanın dan nişantaşı arası. güngörende itimat bocsh servisi aradım haftasonu gidip araca baktırıcam cihaza takıp emisyon degerlerine bakıcaklarmış hava sensörlerini değiştire biliriz dediler bilmiyorum ne olacak

ilk mesajınızdaki hesaba göre 10 lt/100 km olması lazım ama yol bilgisayarı 17 diyor öyle mi? Yol bilgisayarındaki değer olağan dışı gerçekten. Sensör arızası benim bildiğim kadarıyla tüketimi en çok %5-10 arasında arttırır. Bence siz
1-Yol bilgisayarını sıfırlayın
2-Benzincide pompa tabancası kendi kendine atıncaya kadar depoyu fulleyin (pompacı "abi yuvarlayalım" demesin, olduğu yerde kalsın)
3-Günlük km sayacınızı da sıfırlayın
4-Rutin kullanışınız ve güzergahınızda 100 km kullanın (mümkünse tam 100 civarında olsun)
5-Tekrar benzinciye gidin (mümkünse aynı benzinci) ve yine tabanca atımına kadar depoyu tekrar fulleyin. Aldığınız yakıt litresi sizin 100 km'de tüketiminizi en gerçekçi gösteren veri olacaktır. Eğer mümkünse sağlamasını yapmak adına bunu bir kaç kez tekrar edin böylece aracınızın tüketimini en gerçekçi şekli ile tespit etmiş olursunuz.

Ondan sonra eğer hala yüksekse teknik destek alırsınız.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
srkntmz
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: idari işler

Mesajgönderen srkntmz » 01 Mar 2016, 11:26

Tamam bunu en kısa zamanda gerçekleştirip sizlerle de paylaşırım

teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
alkani
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen alkani » 07 Nis 2016, 17:44

Merhabalar,
Güncel yakıt tüketimim ile ilgili veri paylaşmak istiyorum. Aracım 2014 model Micra 1.2 Street CVT. Yakıt deposunu pompa atana kadar doldurduktan sonra yaklaşık 123,.. km (küsüratını bilmiyorum) gittikten sonra tekrar pompa atana kadar yakıt aldım. Aldığım miktar 9,72 lt idi. Bu da 7,9lt/100km gibi bir değere karşılık geliyor. Bu 123 km yol tamamen İstanbul şehir içinde alındı. Ölümcül trafiğin olduğu, sürekli duraklanılan anlar var içinde.
Km sayacını sıfırlamadan 202,5 km de tekrar pompa atana kadar yakıt aldım. Miktarı 6,24lt idi. Bu da 80 km üzerinden hesaplanırsa 7,85lt/100km gibi bir değere karşılık geliyor. 202,5 km üzerinden hesaplanırsa 7,88 lt/100km oluyor. Bunları yaparken ilk yakıt aldığımda yol bilgisayarımı da sıfırlamıştım, 202,5 km sonunda değeri de 7.5lt/100km gösteriyordu.

Nissan Micra 1.2 Street CVT (2014)

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra 1.2 CVT benzinli yakıt tüketimi

Mesajgönderen Ally_07 » 07 Nis 2016, 21:48

alkani yazdı:Merhabalar,
Güncel yakıt tüketimim ile ilgili veri paylaşmak istiyorum. Aracım 2014 model Micra 1.2 Street CVT. Yakıt deposunu pompa atana kadar doldurduktan sonra yaklaşık 123,.. km (küsüratını bilmiyorum) gittikten sonra tekrar pompa atana kadar yakıt aldım. Aldığım miktar 9,72 lt idi. Bu da 7,9lt/100km gibi bir değere karşılık geliyor. Bu 123 km yol tamamen İstanbul şehir içinde alındı. Ölümcül trafiğin olduğu, sürekli duraklanılan anlar var içinde.
Km sayacını sıfırlamadan 202,5 km de tekrar pompa atana kadar yakıt aldım. Miktarı 6,24lt idi. Bu da 80 km üzerinden hesaplanırsa 7,85lt/100km gibi bir değere karşılık geliyor. 202,5 km üzerinden hesaplanırsa 7,88 lt/100km oluyor. Bunları yaparken ilk yakıt aldığımda yol bilgisayarımı da sıfırlamıştım, 202,5 km sonunda değeri de 7.5lt/100km gösteriyordu.

Bahsettiğiniz koşulları göre oldukça normal bence. Eğer akıcı trafikte kullanabilirseydiniz yaklaşık 1 lt daha düşük oluyor. Ben bazen sırf dur kalk trafik olmasın diye (bizim buralarda da trafik ışıklı kavşaklar çok sık, bezen sürüş esnasında geçirdiğim süre kadar ışıkta bekleyerek geçiyor) yolumu 3-5 km uzatıyorum çevre yolunu tercih ediyorum. Yol km olarak uzuyor ama km başına yakıt tüketimim kesinlikle gözle görülür bir şekilde düşüyor. Muhtemelen sürüşte sabit hızla seyrettiğim için motor uzun yol gibi yakıyor.

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
alkani
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen alkani » 08 Nis 2016, 13:48

Ally_07 yazdı:Bahsettiğiniz koşulları göre oldukça normal bence. Eğer akıcı trafikte kullanabilirseydiniz yaklaşık 1 lt daha düşük oluyor. Ben bazen sırf dur kalk trafik olmasın diye (bizim buralarda da trafik ışıklı kavşaklar çok sık, bezen sürüş esnasında geçirdiğim süre kadar ışıkta bekleyerek geçiyor) yolumu 3-5 km uzatıyorum çevre yolunu tercih ediyorum. Yol km olarak uzuyor ama km başına yakıt tüketimim kesinlikle gözle görülür bir şekilde düşüyor. Muhtemelen sürüşte sabit hızla seyrettiğim için motor uzun yol gibi yakıyor.

Bence de gayet normal. Ben 8lt üstüne çıkmasından endişe ediyordum. Dediğim gibi bu alınan yol içerisinde berbat trafiğin olduğu anlar var. Yarım saat boyunca adım adım gittiğim yerler var. Daha aracı yeni aldım. Uzun yol ya da karma için de test yaparsam paylaşırım.
Birkaç soru sormak istiyorum. Çok fazla dur kalk trafik olduğu zaman duraklanılan anlarda CVT konumunu "N" ye getirmek yakıt tasarrufu sağlar mı? Yol bilgisayarındaki anlık tüketim göstergesi (bar şeklinde olan) duraklandığında (CVT'nin "N", "D" ya da "L" modunda olmasından bağımsız olarak) en üst değere (30lt) ulaşıyor. Bu çok gerçekçi değil gibi.
Bir de forumda CVT şanzımanın sağlıklı, üzerine fazla yük bindirmeden veya yormadan kullanımına yönelik tavsiyelerin olduğu başlık var mı? Çok fazla da araştırmadım açıkcası.

Nissan Micra 1.2 Street CVT (2014)

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 08 Nis 2016, 17:58

alkani yazdı:
Birkaç soru sormak istiyorum. Çok fazla dur kalk trafik olduğu zaman duraklanılan anlarda CVT konumunu "N" ye getirmek yakıt tasarrufu sağlar mı? Yol bilgisayarındaki anlık tüketim göstergesi (bar şeklinde olan) duraklandığında (CVT'nin "N", "D" ya da "L" modunda olmasından bağımsız olarak) en üst değere (30lt) ulaşıyor. Bu çok gerçekçi değil gibi.
Bir de forumda CVT şanzımanın sağlıklı, üzerine fazla yük bindirmeden veya yormadan kullanımına yönelik tavsiyelerin olduğu başlık var mı? Çok fazla da araştırmadım açıkcası.

Bütün araçlar ani kalkışlar ve gaza sonuna kadar yüklenip kullanmalar dışında en çok yakıt tüketimini rölantide (bizimkilerde N konumu, manuellerde vites boşta iken) yapar. Sizin en üst değere ulaştığını söylediğiniz gösterge de bazı araçların yol bilgisayarlarında vites bahsedilen konumlardayken hiç veri göstermez ama bu hiç yakmadığı anlamında olmuyor. Buna göre en az yakıt tüketimi araç viteste giderken ayağınızı gazdan çektiğiniz anda gerçekleşiyor (bkz. http://www.otohaber.com.tr/okurmektuplari/2010/06/30/vites_bostayken_yakit_tuketimi_olur_mu ). Bu nedenle örneğin yokuş aşağı inişlerde vitesi boşa almak yerine (çünkü yaygın bir yanlış kanıdır bu, üstelik güvenli de değil) ayağı gazdan çekmek yakıt tasarrufu için iyi bir taktik (ayrıca bkz. http://www.bilgiustam.com/arac-viteste-mi-yoksa-bosta-mi-daha-cok-yakar/ ).

Forumda bir CVT başlığımız var aslında. Orada sorunlar ve çözüm önerileri ağırlıkta ama mesajlar arasında verimli kullanım için ip uçları içeren bilgiler de var diye hatırlıyorum. Yine de sorunuzun cevabı özetle şöyle olabilir:

Otomatik vitesli araçlarda 30-45 sn altındaki beklemelerde mümkün olduğunca vitesi N konumunda tutmak şanzıman yağının aşırı ısınmasını ve selenoid denilen şanzıman içindeki kapakçıklara zarar gelmesini engelleyecektir. Çünkü hareket etmek isteyen bir mekanizmanın fren pedalı ile hareketini engellememiz ister istemez bir zorlanma etkisi yapıyor. Aslında kavramalı (DSG, iShifh gibi tyeni nesil robotize) şanzımanlar için de bu durum sorun teşkil ediyor, çünkü araç kendini boşa alsa bile harekete hazır halede debriyajı volandan ayırmış şekilde ve viteste bekliyor bu da baskı balatanın çabuk yıpranmasına neden olabiliyor (hatta bununla ilgili olarak eski nesil sürücüler düz vites araçlarda "debriyaja ayağını basık tutma" derler).

Bunun dışında aracınızı park edince ayağınızı fren pedalında tam basılı tutup önce P konumu sonra El Freni çekme en son ayağı fren pedalından çekme şeklinde kullanmanızı tavsiye ederim. Vites kolunu da sakin, konum geçişlerini hissederek yavaş ve nazikçe kullanmanız, ayrıca ani kalkış/hızlanma, yavaşlama gibi kullanımlardan mümkün mertebe uzak durmanız şanzımanınızın ömrünü arttıracaktır.

Umarım sorularınıza yardımcı olabilmişimdir.

Fırsat bulduğunuzda şehirdışı tüketim verilerinizi ile ilgili paylaşımınızı da bekleriz. Güzel günlerde kullanmanızı dilerim.

Kullanıcı avatarı
teori57
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Program Eğitmeni

Mesajgönderen teori57 » 22 Nis 2016, 12:13

Merhaba arkadaslar. Aracım 2005 micra tekna manuel vts. 230binde. Aracı aldığımda 46krs civarı yakıyodu. Baskı balata değiştim şuan şehir içi 100 kmde 39krs yakıyor. Arabada cant var ve tekerler bir tık büyük. Sizce normal mi? İstanbulda kullanıyorum.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 22 Nis 2016, 16:58

teori57 yazdı:Merhaba arkadaslar. Aracım 2005 micra tekna manuel vts. 230binde. Aracı aldığımda 46krs civarı yakıyodu. Baskı balata değiştim şuan şehir içi 100 kmde 39krs yakıyor. Arabada cant var ve tekerler bir tık büyük. Sizce normal mi? İstanbulda kullanıyorum.

Sanırım yanlış yazdınız, 100 km'de 39 kuruş değil de kmde 39 kuruş olmalı. Aslında parasal olarak değilde lt/100 km olarak konuşsak daha anlamlı.

Bence tüketiminiz fazla gibi. Yanlış hesaplamıyorsam bu günkü benzin fiyatlarıyla yaklaşık 9 lt/100 km tüketiminiz var. Eğer orijinal ebatlarda lastik ve jant kullanılırsa biz %10-15 daha düşer bence. Bu da size yaklaşık 1 lt kazandırır ve tüketim 8 lt/100 km civarına düşebilir. Bir de araca alışma devresini de geçerseniz 8'in altına inmesi mümkün (tabi mecburen yoğun trafikte kullanıyorsanız ona yapacak pek bir şey yok, daha fazla inmesini beklemem şahsen).

Sakin kullanımla (yani aracın haddini bilerek seri/performanslı olarak değil sadece ulaşım amaçlı) o zaman rakam normal olmuş olur. Tabi aracınızın 11 yaşında ve 230.000 km'de olduğunu düşünürsek periyodik bakımlarını titizlikle yaptırmanız, doğru yağ ve orijinal parçaları kullanarak zamanında bunları değiştirmeniz de tüketiminiz için önemli avantajlar yaratacaktır.

Kullanıcı avatarı
teori57
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Program Eğitmeni

Mesajgönderen teori57 » 29 Nis 2016, 02:16

Ally_07 yazdı:
teori57 yazdı:Merhaba arkadaslar. Aracım 2005 micra tekna manuel vts. 230binde. Aracı aldığımda 46krs civarı yakıyodu. Baskı balata değiştim şuan şehir içi 100 kmde 39krs yakıyor. Arabada cant var ve tekerler bir tık büyük. Sizce normal mi? İstanbulda kullanıyorum.

Sanırım yanlış yazdınız, 100 km'de 39 kuruş değil de kmde 39 kuruş olmalı. Aslında parasal olarak değilde lt/100 km olarak konuşsak daha anlamlı.

Bence tüketiminiz fazla gibi. Yanlış hesaplamıyorsam bu günkü benzin fiyatlarıyla yaklaşık 9 lt/100 km tüketiminiz var. Eğer orijinal ebatlarda lastik ve jant kullanılırsa biz %10-15 daha düşer bence. Bu da size yaklaşık 1 lt kazandırır ve tüketim 8 lt/100 km civarına düşebilir. Bir de araca alışma devresini de geçerseniz 8'in altına inmesi mümkün (tabi mecburen yoğun trafikte kullanıyorsanız ona yapacak pek bir şey yok, daha fazla inmesini beklemem şahsen).

Sakin kullanımla (yani aracın haddini bilerek seri/performanslı olarak değil sadece ulaşım amaçlı) o zaman rakam normal olmuş olur. Tabi aracınızın 11 yaşında ve 230.000 km'de olduğunu düşünürsek periyodik bakımlarını titizlikle yaptırmanız, doğru yağ ve orijinal parçaları kullanarak zamanında bunları değiştirmeniz de tüketiminiz için önemli avantajlar yaratacaktır.

Gösterge de 7.9 km /100lt yazıyor ama hesapladığımda 100km de 9litreye falan geliyor dediğiniz gibi. Araçta yağ kaçırıyor onu farkettim. Detaylı bi bakıma sokup değerleri tekrar yazacağım. Saygılar

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Nis 2016, 14:50

teori57 yazdı:
Ally_07 yazdı:

Gösterge de 7.9 km /100lt yazıyor ama hesapladığımda 100km de 9litreye falan geliyor dediğiniz gibi. Araçta yağ kaçırıyor onu fark ettim. Detaylı bir bakıma sokup değerleri tekrar yazacağım. Saygılar

Genellikle yol bilgisayarı verileri 0,5-1 lt arasında eksik veri gösteriyor. Örneğin bizimki 5,9 lt/100 km veriyor bu ara ama benim hesabıma göre 6,6-6,7 lt/ 100 km civarında.

Sizinki de de orijinal parça ve uygun yağ değişimi ile yapılacak güzel bir bakım ile yine orijinal lastik ebatlarına geçiş en az 1 lt hatta biraz daha düşüş sağlayacaktır kanaatindeyim. Bilgi paylaşımlarınızı bekliyoruz.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 42 misafir

oto anahtarı