Otomatik vites P den D ye geçerken takılıyor mu ?

(J10) (J11) Qashqai
Kullanıcı avatarı
blueice32
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek: tekniker

Otomatik vites P den D ye geçerken takılıyor mu ?

Mesajgönderen blueice32 » 21 May 2018, 14:15

Arkadaşlar selam

otomatik 1.6 tekna var bende 2015. P konumunda aracı çalıştırıp D ye almak istediğimde epey bir süre buna izin vermiyor. bu normal mi ?

yani çalıştırırken hızlı davranıp o anda alırsam alabiliyorum. diğer türlü yaklaşık 1 dakika bekletiyor beni

sizin araçlarınızda P den çıkarırken mandal hemen bırakıyor mu yoksa bir süre bekletiyor mu

teşekkürler

"Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına hurafeler ile değil ancak ve sadece onlarla kavuşacaksınız."
M.Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
blueice32
Silver Üye
Silver Üye

Re: Otomatik vites P den D ye geçerken takılıyor mu ?

Mesajgönderen blueice32 » 21 May 2018, 16:39

Kendi soruma kendim cevap vereyim bari. :)

servisi aradım. eğer servisteki çocuk haklı ise şöyle söyledi : arabayı stop ederken P ye alıp mı park ediyosun dedi evet dedim ondandır dedi. hayır abi yanlış yapıyorsun dedi. aracı N de stop edeceksin sonra P ye alacaksın dedi.

bakalım yarın deneyince bilgi yazarım.

"Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına hurafeler ile değil ancak ve sadece onlarla kavuşacaksınız."
M.Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
laco
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:
İletişim:

Mesajgönderen laco » 23 May 2018, 13:50

Öyle saçma sapan işmi olur ya. bir sürü otomatik araba kullandım. dünya kadar forum dergi film okudum izledim. İnanma öyle şeye. başından savmış. frene basınca akım alıp vitesdeki elektrik kilidi çözmüyordur. Bal gibi arıza var işte. yok D de mi istop ediyon. P de mi. Böyle şey mi olur. İnanma nacizane tavsiyem. bir de servis dedi dedin ya hepten deli oldum.
Bu arada umarım sen frene basmayı unutmuyorsundur.....

Cihan Şenol
Qashqai 1.2 X-Tronic Skypack - 2017 FL

Kullanıcı avatarı
sipartacus
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Micra
Meslek:

Mesajgönderen sipartacus » 25 May 2018, 10:37

Aracı park ederken önce n konumuna alıp, el frenini çekip frenden ayağınızı çekip yükü el frenine verip sonra p konumuna geçmek şanzımanın ömrü için gerekli bir uygulama, alışkanlık haline getirmek laızm.

[color=#0000FF]K13 Micra 1.2 CVT

Kullanıcı avatarı
defiant
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen defiant » 26 May 2018, 16:28

Şanzımanda sıkıntı var derhal serviste teste çıkın garantideyken yoksa çok büyük masraf çıkarır cvt çok kırılgan nissanda bayağı şikayet var keşke almadan araştırsaydınız zor günler sizi bekliyo

2016 1.2 skpack manuel

Kullanıcı avatarı
blueice32
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen blueice32 » 28 May 2018, 11:17

sipartacus yazdı:Aracı park ederken önce n konumuna alıp, el frenini çekip frenden ayağınızı çekip yükü el frenine verip sonra p konumuna geçmek şanzımanın ömrü için gerekli bir uygulama, alışkanlık haline getirmek laızm.

arkadaşlar yorumlar için teşekkürler. emin olamayıp bir kaç servisi aradım ki bakalım aynı şeyi mi söylüyorlar diye. evet ikiside aynı şeyi söyledi.
bende artık o şekilde yapıyorum boşa alıp syop ediyorum ve zaten el freni kendi otomatik çekiyor sonra P ye alıyorum. çok ciddi rahatladı doğruymuş demekki %90 oranında kesin cevap . %10 nadiren yine yapıyor ama çok çok az.

M.Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
laco
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:
İletişim:

Mesajgönderen laco » 28 May 2018, 12:37

:( :( :(
Kusura bakma ama ben bu cevabı kabul etmiyorum.
Evet bunu yapmak şanzıman kilidinin sağlığı açısından kesinlikle faydalı. Evet yapalım bunu. Ama sorunun çözümü bu olamaz. Sorun bundan kaynaklanıyor olamaz.
Bir de sormak istediğim birşey var. Bu sorun nasıl bir şey? Sen frene basınca vitesteki mandalın kilidi mi çözülmüyor? Yoksa mandaldaki kilit çözülüyor, sen vites kolunu D ye alabiliyorsun ama tekerdeki kilit mi çözülmüyor? Nasıl olduğunu safha safha anlatırsan kafamızda canlanır diye düşünüyorum.
Bu işi sakın boşvermeyin. 2015 model dediniz. Garantiden sonra üstünüze kalır....

Cihan Şenol
Qashqai 1.2 X-Tronic Skypack - 2017 FL

Kullanıcı avatarı
blueice32
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen blueice32 » 05 Haz 2018, 11:22

laco yazdı::( :( :(
Kusura bakma ama ben bu cevabı kabul etmiyorum.
Evet bunu yapmak şanzıman kilidinin sağlığı açısından kesinlikle faydalı. Evet yapalım bunu. Ama sorunun çözümü bu olamaz. Sorun bundan kaynaklanıyor olamaz.
Bir de sormak istediğim birşey var. Bu sorun nasıl bir şey? Sen frene basınca vitesteki mandalın kilidi mi çözülmüyor? Yoksa mandaldaki kilit çözülüyor, sen vites kolunu D ye alabiliyorsun ama tekerdeki kilit mi çözülmüyor? Nasıl olduğunu safha safha anlatırsan kafamızda canlanır diye düşünüyorum.
Bu işi sakın boşvermeyin. 2015 model dediniz. Garantiden sonra üstünüze kalır....

öncelikle bahsettiğim gibi yüzde 90 oranında artık yapmıyor bunu uyguladıktan sonra. mandala basamıyorum evet mandal dan sonra D ye geçişte bir sorun yok. çok mu acele ediyorum acaba biraz beklemem mi lazım. emniyet kemeri ile alakası olabilir mi gibi sorular da aklıma geliyor tabi.
yani boşta bırakıp frenden ayağımı çekip bi rahatlatıyor elektrikli el frenini çekiyorum. bu şekilde sorun yok gibi diyelim ki eskiden P de stop edince her seferinde yapardı ya bunu şimdi 30 çalıştırmada 1 inde yapıyor diyebiliriz.
ama dediğin gibi 4 ay sonra garantisi bitiyor yinede göstereceğim. uyarın için teşekkürler

M.Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
TAVUKCU
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Öğretmen

Mesajgönderen TAVUKCU » 11 Oca 2022, 22:38

2012 model aracımda aynı sorun bendede oldu. Önce otomatik şanzimanciya gittim. Sorunun şanzımanla ilg8li olmadığını Oto Elektrikciye gitmemi fren mürşidinden olmazsa vites kulesinden kaynaklandığını söyledi oto elektrikçi tavsiye etti. Konya eski sanayide yazıcı oyo elektriğe gittim. Vites kulesinden leektrik ole ilgili olan sorunu kısa sürede çözdüler. Cok memnun kaldım.

Kullanıcı avatarı
nvremre37
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Navara
Meslek: Memur

Mesajgönderen nvremre37 » 18 Oca 2022, 11:59

Arıza olmasa hiç bir zaman yapmaz. %10 yapsa bile arıza vardır. Araç arada seni uyarıyor daha sonra büyük problemler olmadan iyi bir ustaya gitmeni öneririm.

Kullanıcı avatarı
Nurse Naz
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: Hemşire

Mesajgönderen Nurse Naz » 18 Oca 2022, 16:02

Bende de takılıyor. Benden önce ki salak kadın hep p moda alıp parkediyormuş. Sanki kırılacak gibi hissediyorum . Aracı ilk N ye alıp, sonra el freni çekip P ye almak gerekiyor. Bi sürü otomatiklerin parkı bu şekildedir. Yükü azaltmak için.

Kullanıcı avatarı
onurkilic78
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: X-Trail
Meslek: Cnc operatörü

Mesajgönderen onurkilic78 » 14 May 2022, 12:02

Merhaba, otomatik vites araçta zaten parka aldığıızda araç otomatik olarak el frenini kendisi aktif ediyor ama yinede N konumuna alıpmı el frenini kendimiz çeksek iyi olur ne dersiniz. Daha önce volkswagen DSG şansıman aracımda dediğinzi gibi N konumuna alıp el frenini çekiyordum ama bundan elektronik el freniya o yüzden sordum.

“Nissan Qashqai Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

oto anahtarı