Nissan Dizel Araçlara Yönelik Kararını Bildirdi!

Diğer kategorilere girmeyen Nissan ve/veya farklı tüm konular hakkında
Kullanıcı avatarı
Qnissan
Silver Üye
Silver Üye
Mesajlar: 43
Kayıt: 16 May 2017, 17:05
Otomobil: Qashqai
Meslek:

Nissan Dizel Araçlara Yönelik Kararını Bildirdi!

Okunmamış mesajgönderen Qnissan » 05 Haz 2018, 17:55

Japon marka Nissan, dizel motorlu araçlar konusunda aldığı kararını açıkladı!

Resim

Dünya halkı artık benzin ve diğer alternatif yakıtla çalışan otomobillere yöneliyor. Çevreye en çok önem veren ülkeler de motorinle çalışan arabaların devrinin bittiğini savunarak, yasaklamalara başladılar. Bunu ilk gerçekleştiren Almanya! Belirlenen bazı cadde ve sokaklara dizel araçların girmesine artık izin verilmeyecek. Ülkelerle beraber buna ayak uydurmak zorunda olan otomobilcilerde hangi yönde gideceklerinin kararını vermeye çalışıyorlar.

Nissan’da modellerine Renault’tan aldığı DCI dizel motorları koymaktadır. Japon markanın diğer üretici politikalarının yanındaki dizel motor tutumuna bakarsak, sonlandırmaya biraz geç kalmış diyebiliriz.

Nissan Dizel Motoru Bünyesinden Çıkartıyor

Resim

Nikkie‘nin yayınladığı bir rapora göre Nissan, dizel motorlu araçlardan gittikçe uzaklaşıyor. İngiltere, Fransa, Çin ve bazı Avrupa ülkelerinin dizele karşı katı tutumundan dolayı gözle görülür şekilde Nissan’ın dizel araç satışları düşmüş.

Nissan’ın Fransız ortağı Renault’ta DCI’lar konusunda artık geliştirme yapmayacağını bildirdi. Bunun ortak bir kararla alındığı açıkça belli oluyor.

Dizel Motorlu Binek Araçların Üretimi Durduruldu

Resim

Belirli tarihlere kadar marka içerisinden motorin yakıtını kullanan araçlar çıkacaktır. Ancak Japonya dahil olmak üzere ABD pazarına gönderilen binek araçların artık dizel üniteleri olmayacak. FCA’nın bu yöndeki kararlarını ve Toyota’nın en son RAV4 SUV’un dizelini listeden çıkardığını görmüştük.

Peki bu durum Mercedes’e nasıl yansıyacak? Bildiğimiz gibi Alman markanın bazı modelleri Renault’un DCI ünitesiyle hareket etmekte. Alınan karara bakılırsa Mercedes – Benz’de aynı zamanlarda dizel motorlu araçlarını elektriğe çevirecek.

Özetleyecek olursak; Nissan, Navara ve SUV modelleri için dizel üretmeyi bir süre daha devam ettirebilir. Ne zaman sonlandırılacak diye sorulacak olursa da, 2020 yılı ağır basıyor.


Haberin Kaynağı: https://paratic.com


“Nissan Sohbet - Laf Lafı Açıyor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir