2012 cvt şanzıman arızası hakkında

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
FUat67
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: Mali müşavir

2012 cvt şanzıman arızası hakkında

Okunmamış mesajgönderen FUat67 » 14 Haz 2018, 18:58

Arkadaşlar merhaba, 2 gün önce 2012 108 bin km de punc paket 1.2 otomatik Nissan micra alarak aranıza katıldım. Ekspertiz de şanzıman yağ kaçağı çıktı (contadan) , arabayı 20-25 km kullandım. Hiç bir sorun yoktu. Sadece dikkatimi çeken gaz kesmeden ilerlediğimde 4 bin devire yaklaştığında vites yükseltiyordu, Nissan yetkili servis bunun normal olduğunu söyledi. Sakin kullanımda 2 bin devirde vites yukseltiyordu. Neyse aracı 2. Gün yağ kaçağından dolayı özel bir servise bıraktım. Şanzıman yağı değişti ve contayı yenilediler. Castrol marka yağ kullandıklarını söylediler. Araçla servisten çıktıktan sonra 1 km oldu olmadı gaza bastığımda motor bağırdı ama araba gitmedi. Sonra toparladı, 100 mt sonra resmen durdu gitmedi. Park a aldım tekrar denedim servise kadar döndüm. Servis bilgisayara bağladı arıZa kaydı çıkmadı. En son test edelim dediler vuruntu oldu tamamen durdu. İşte şanzıman filtresi tıkanmış olabilir araba kalsın onu kontrol edeceğiz dediler ve bayramdan sonraya kaldı. Sizce durum arıZa neden olmuştur?

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: 2012 cvt şanzıman arızası hakkında

Okunmamış mesajgönderen Ally_07 » 14 Haz 2018, 21:11

FUat67 yazdı:Arkadaşlar merhaba, 2 gün önce 2012 108 bin km de punc paket 1.2 otomatik Nissan micra alarak aranıza katıldım. Ekspertiz de şanzıman yağ kaçağı çıktı (contadan) , arabayı 20-25 km kullandım. Hiç bir sorun yoktu. Sadece dikkatimi çeken gaz kesmeden ilerlediğimde 4 bin devire yaklaştığında vites yükseltiyordu, Nissan yetkili servis bunun normal olduğunu söyledi. Sakin kullanımda 2 bin devirde vites yukseltiyordu. Neyse aracı 2. Gün yağ kaçağından dolayı özel bir servise bıraktım. Şanzıman yağı değişti ve contayı yenilediler. Castrol marka yağ kullandıklarını söylediler. Araçla servisten çıktıktan sonra 1 km oldu olmadı gaza bastığımda motor bağırdı ama araba gitmedi. Sonra toparladı, 100 mt sonra resmen durdu gitmedi. Park a aldım tekrar denedim servise kadar döndüm. Servis bilgisayara bağladı arıZa kaydı çıkmadı. En son test edelim dediler vuruntu oldu tamamen durdu. İşte şanzıman filtresi tıkanmış olabilir araba kalsın onu kontrol edeceğiz dediler ve bayramdan sonraya kaldı. Sizce durum arıZa neden olmuştur?

Markası bir yana inşallah CVT yağı koymuşlardır, bunu bir sorun çaktırmadan (kandırmasınlar sizi). Bizim araçlarda ATF tipi normal otomatik şanzıman yağı kesinlikle ama kesinlikle kullanılmamalı çünkü.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam
K13 Micra 1.2 Tekna CVT 2011
MK4 Seat Toledo 1.2 TSI MT Style 2013

Kullanıcı avatarı
FUat67
NissanClubTr
NissanClubTr

Re: 2012 cvt şanzıman arızası hakkında

Okunmamış mesajgönderen FUat67 » 14 Haz 2018, 21:18

Peki yanlış yağ kullandılarsa şanzıman komple bozulmuşmudur? Ne yapmak gerekir?

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: 2012 cvt şanzıman arızası hakkında

Okunmamış mesajgönderen Ally_07 » 14 Haz 2018, 22:40

FUat67 yazdı:Peki yanlış yağ kullandılarsa şanzıman komple bozulmuşmudur? Ne yapmak gerekir?
Ben bir otorite değilim ama bu konuda okuduklarımdan çıkardığım sonuçlara göre (mesela DH sitesinde meşhur bir şanzıman ustası vardı, onu yakından takip ediyordum bir ara) yanlış yağı kullanımı şanzıman içindeki bazı hassas kısımlara zarar vermiş olabilir. Zaten o yüzden araç hareket etmiyor olabilir.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
sipartacus
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Okunmamış mesajgönderen sipartacus » 15 Haz 2018, 19:23

Yanlış yağ bile kullanılsa, bu kadar kısa sürede yağ kaynaklı sorun çıkarması pek mümkün değil, ya araçta bir sorun vardı ya da şanzımandaki tamirat sırasında bir şeyi yanlış yaptılar.

K13 Micra 1.2 CVT
Egea Sedan 1.6 E-TorQ AT6

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Okunmamış mesajgönderen Ally_07 » 16 Haz 2018, 13:04

sipartacus yazdı:Yanlış yağ bile kullanılsa, bu kadar kısa sürede yağ kaynaklı sorun çıkarması pek mümkün değil, ya araçta bir sorun vardı ya da şanzımandaki tamirat sırasında bir şeyi yanlış yaptılar.
Aslında ben sadece yağdan kaynaklı olduğunu değil de zaten olan bir sorunun yağ sebebiyle tektilendiğini kast etmeye çalışmıştım.

Kullanıcı avatarı
kodflex
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Öğretmen

Okunmamış mesajgönderen kodflex » 16 Haz 2018, 15:37

Yağ için 280 tl fiyat verdiler serviste. Sonrasında tekrar aradılar. Cvt değilmiş size verdiğimiz fiyat farklı olacak dediler. 400 TL ile cvt şanzıman yağını anlaştık. Değiştirdiler. Araba da fark ettiğini hemen anlıyorsunuz. 4,5 lt. Litresi 100 tl ye geldi. Km 58.000. yağ önemli arkadaşlar. Üzerine gidin lütfen.

2011 Micra Tekna 58000 km Beyaz

Kullanıcı avatarı
FUat67
NissanClubTr
NissanClubTr

Okunmamış mesajgönderen FUat67 » 16 Haz 2018, 15:43

Umarım şanzıman bozulmamıştır, zaten baksınlar filtre tıkandı falan derlerse siz dokunmayın diyeceğim ve yetkili servise çektireceğim aracı

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Okunmamış mesajgönderen Ally_07 » 17 Haz 2018, 02:56

Forumdaki Micra CVT konulu başlıkta bununla ilgili bir-çok kez uyarı yer alıyor zaten.

kodflex yazdı:Yağ için 280 tl fiyat verdiler serviste. Sonrasında tekrar aradılar. Cvt değilmiş size verdiğimiz fiyat farklı olacak dediler. 400 TL ile cvt şanzıman yağını anlaştık. Değiştirdiler. Araba da fark ettiğini hemen anlıyorsunuz. 4,5 lt. Litresi 100 tl ye geldi. Km 58.000. yağ önemli arkadaşlar. Üzerine gidin lütfen.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir