LASTİK SEÇİMİ

Nissan marka araçlar için Jant konuları ve Lastik seçimleriniz.
Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Re: LASTİK SEÇİMİ

Mesajgönderen FelixCrail » 17 Eyl 2012, 21:00

205/60/16 özel bir ebat olduğu için pahalı biraz. 205/55/16 daha uygun fiyatlı. aralarında aşırı bir ebat farkı da yok.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
alphanet
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: memur

Mesajgönderen alphanet » 17 Eyl 2012, 21:03

Evet o biraz daha uygun. Yaza ayrı kışa ayrı alsam o şekilde alırdım muhtemelen. Ancak Yaz kış kullanacağım için orjinal ebat olsun dedim.

2003 Nissan Primera Tekna 1.6

Kullanıcı avatarı
aresavas
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: IT Manager
İletişim:

Mesajgönderen aresavas » 14 Kas 2012, 18:06

Bugün itibarı ile 215/55/16 Lassa Snoways Era kış lastiklerimi aracıma taktım.
Lastikçilerin alışılagelmiş söyleminin dışında 205 / 60 / 16 orijinal ebatı olan lastiklerin 205 / 55 /16 ile değiştirilmesinin çok ta sağlıklı bir tercih olmadığını gördüm çünkü %3 lük tolerans değerinin dışına çıkıyordu...

205.55.15.JPG

Bu sebepten dolayı ben de lastik tabanını 205 ten 215 e çekerek değişim tablosunda tolerans değerlerinin içinde kalmasını sağladım.

Ekran Alıntısı.JPG

Aracım sanki biraz daha yola oturmuş gibi ve biraz daha heybetli görünüyor :) Bu ebatı denedikten sonra eğer memnun kalırsam yaz lastiklerinde de tercih edebilirim.

Your dream is my reality...

06 SH 055
Çankaya / ANKARA

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Meslek: Filo Kiralama

LASTİK SEÇİMİ

Mesajgönderen FelixCrail » 14 Kas 2012, 18:34

Bende bu ebati kullaniyorum suan. Yeni lastik alma niyetim var. 205/55/16 ile 215/55/16 arasinda gidip geliyorum. Fiyatina gore hangisini alacagima karar vericem artik

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
aresavas
Gold Üye
Gold Üye
İletişim:

Mesajgönderen aresavas » 16 Kas 2012, 23:35

FelixCrail yazdı:Unutmadan ben olsam netten lastik almam. Cunku lastikte dot yani uretim zamani onemli. Dot tarihi eski olan lastikler ucuza satilir hep. Gorerek emin olarak almak daha mantikli derim

Ömer haklı, kesinlikle görmeden üretim tarihini görmeden lastik almamak lazım. Kış lastikleri için şu an piyasada çoğunlukla bulunan Michelin Alpin'in tek alternatifi Good year UG8 görünüyor. Ha eğer fiyat önemli ama kaliteden de vazgeçmeyeyim diyorsanız da Kumho I'Zen KW19. Bunlardan daha iyisi var mı, evet var (Nokian, Continental) ama fiyatlar çok yüksek. Ha bunların dışında Nankang, Kormoran, Viking vs... uzak durun derim. Şirket araçları için üretilmiş 2 hatta 3.sınıf lastikler. Yani 1 kış sezonunda ömrünü tamamlayacaksanız kendiniz de kullanmayacaksanız aracı o zaman makul. 2.Sene kullanmak hayal kötü kalitedeki kauçukları sebebi ile... Bu arada ilginçtir Starmax değil ama Petlas ve Marshall dan memnun olan ve 3.kış sezonu kullanan arkadaşlarım var ciddi ciddi denenebilir yani.

Gelelim ebat olayına.. %3 lük tolerans değerini aşmadan ebat yanak veya taban değiştirilebilir. Burada bilinmesi gereken her değişikliğin + ve - leri olduğudur.
Örneğin taban genişliği arttıkça yol tutuş artar bununla birlikte yakıt artar... Yanak yüksekliği düştüğünde virajlara daha güvenli girersiniz fakat yolun çukurları veya tümseklerini çok daha sert hissedersiniz, konfor düşer gibi..
Sonuç olarak yakıt, konfor,yol tutuş gibi değerler hesaplanarak araç üzerine takılan orijinal ebatlardan olabildiğince şaşmamak gerekmekle birlikte maliyet amaçlı radikal olmayan küçük değişikliklerde yapılabilir.
Güvenli sürüşler dilerim

06 SH 055
Çankaya / ANKARA

Kullanıcı avatarı
zkural
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Mesajgönderen zkural » 06 Ara 2012, 00:52

ben 205 60 r16 taraftarıyım. 55 r16 lar ağır araç olduğundan bombe yapabilir kişisel görüşüm. toyo marka aldım ben yazlıkları gayet memnunum. öyle fazla ses falan da yapmıyor. kışlıklar mişlendi depoda duruyor yakında taktırırım onları da.

zkural

Kullanıcı avatarı
alphanet
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: memur

Mesajgönderen alphanet » 06 Ara 2012, 00:57

Petlas 10 numara lastik ;)

2003 Nissan Primera Tekna 1.6

Kullanıcı avatarı
brother79
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen brother79 » 14 Ara 2012, 12:40

arkadaşlar benım nissan 2005 lastiklerini değiştirecem yanlız hangi marka ve gereçek ebatlarını bilmiyorum şuan uzerınde duran lar 205-55-r16
yalnız sankı araca gore bu lastıkler küçük gibi gelıyor bana bu aracın orjinal lastik ebatlarını bilmiyorum 205-55-r16 yerine daha buyuk lastık takabılırmıyım jantta bir sıkıntı yaratırmı ve ben kışlık değil yazın kullanacam acil yardım beklıyorum şimdiden teşekkurler

Kullanıcı avatarı
aresavas
Gold Üye
Gold Üye
İletişim:

Mesajgönderen aresavas » 14 Ara 2012, 15:25

brother79 yazdı:arkadaşlar benım nissan 2005 lastiklerini değiştirecem yanlız hangi marka ve gereçek ebatlarını bilmiyorum şuan uzerınde duran lar 205-55-r16
yalnız sankı araca gore bu lastıkler küçük gibi gelıyor bana bu aracın orjinal lastik ebatlarını bilmiyorum 205-55-r16 yerine daha buyuk lastık takabılırmıyım jantta bir sıkıntı yaratırmı ve ben kışlık değil yazın kullanacam acil yardım beklıyorum şimdiden teşekkurler

Merhaba,
Aracınızın orijinal lastik ebadı 205/60/16 dır. Hem konfor hem de yol tutuş olarak bu ebat lastiği tavsiye ederim.
Aşağıdaki adresten ise denemek istediğiniz ebatları yazabilir ve hesaplatabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey %3 lük tolerans değerini aşmamasıdır.
http://www.lastik24.com/Calculation.aspx

06 SH 055
Çankaya / ANKARA

Kullanıcı avatarı
brother79
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen brother79 » 14 Ara 2012, 15:33

teşekkur ederim hocam yardımın için tavsiye edeceğin bir marka varmıdır normal fiyatlı

Kullanıcı avatarı
aresavas
Gold Üye
Gold Üye
İletişim:

Mesajgönderen aresavas » 14 Ara 2012, 15:45

Yaz mevsiminde de kış meviminde de uygun fiyatlı ve mahcup etmeyecek lastik Kumho'dur. Fiyat-Kalite-Fayda üçgeninde tek geçilecek markadır. Tabii ki Continental, Michelin, Nokian gibi markların yerini tutmaz ama bir Lassa'dan, Bridgestone'dan veya Petlas tarzı bir lastikten çok daha iyi ve daha da uygun fiyatlıdır.

Örnek 2 model vereyim.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-j ... 7012/detay (Standart kullanım için ideal)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-j ... 9132/detay (XL olmasına karşın normal kullanımda hiçbir dezavantaj yaşanmamış , aksine diğer binek araçlara göre daha ağır olan bizim araçlarda iyi performans ve yol tutuşu yakalamış ve denenmiştir)

Yine aynı şekilde fiyatı uygun ve asla yarı yolda bırakmayacak bir seçenek daha;

http://www.lastik24.com/Urun/dunlop-oto ... rt-300-_98

06 SH 055
Çankaya / ANKARA

Kullanıcı avatarı
brother79
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen brother79 » 14 Ara 2012, 16:12

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-j ... 9132/detay hocam bunu almayı düşünüyorum çunku uzun yola çıkacam. artı daha iyi gibi geldi bana herhalde sende tavsiye edersin fiatıda iyi 4 adet alacam herhalde ordakı fiat 4 adetın fiatı sen olsan hangi modelı seçerdin benim seçtiğim uzun yol için iyimi hız performans v.s gibi hocam şimdiden teşekkurler hakkınıda helal et hocam seni yorduk

“Nissan Lastik - Jant” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

oto anahtarı