Patlayan lastiğe geçici çözüm...

Nissan marka araçlar için Jant konuları ve Lastik seçimleriniz.
Kullanıcı avatarı
umitcan
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Almera
Meslek: Elektronik Teknikeri

Patlayan lastiğe geçici çözüm...

Mesajgönderen umitcan » 13 Ara 2012, 00:54

Merhaba arkadaşlar.

Başıma gelen bir olaydan kıssas ve olası önerileriniz....

Geçtiğimiz haftasonunda eski mahallemize gittik. Yolda giderken sol taraftan lastik dönmesine bağlı bir tempo ile tık tık tık sesler geliyordu.
Durdum baktım belli olmadı. Biraz daha gittim gene baktım bu sefer elimle yokladım. Ve işte .....
Vatandaşın biri çocukta olabilir. Çivili menteşeyi yolun araç lastiği geçtiği yere atmış. Çivi lastiğe gelecek şekilde. Biraz daha ilerleyip uygun bir yere çektim. Menteşeyi söktüm mecburen. Sadece çivi olsa lastikçiye kadar giderdi sanırım.
Lastik başladı hava kaçırmaya. Yerine zor bela bir vida taktık. Ama tabi havayı çok tutamadı.Lastikçiye gittik iki yerden giren çivileri vidalar söktük. İçten yama yaptık. Ve şimdi canavar gibi.

Benim önerilerim :

1: Ben gibi stepne olmasına rağmen kriko ve bijon anahtarı olmadan gezmeyin :)
2: Çiviyi sökmeden ilerleyebilir iseniz YAVAŞ VE DİKKATLİCE en yakın lastikçiye gidin.
3: Ben gibi çiviyi sökmek zorundaysanız(çivili tahta menteşe vs) o zaman söküp yıldız vida takın yerine. Yanlız vidayı döndürmek zor oluyor. Pense bulundurmaya da dikkat edin.
4: Lastikçiye gittiğinizde lastiğinize ince plastik bir ftil atmak isteyebilir. Maddi ve vakti veya diğer bir engeliniz yoksa lastiği janttan çıkarttırın ve sağlam bvir yama yaptırın. Zira o fitiller darbede lastiği yarıyor. Tellere zarar veriyor. Garantisi olan lastiğin garantisini bozuyor. Ama yama garanti bozmuyoır.

Sizlerde acil kurtarma kiti gibi önerileriniz sunarsanız bilginin paylaşıldıkça bir bilmeyence çoğaltıldığını gözlemleyebilrsiniz.

Güzel sürüşler :)

Kullanıcı avatarı
aresavas
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Primera
Meslek: IT Manager
İletişim:

Re: Patlayan lastiğe geçici çözüm...

Mesajgönderen aresavas » 14 Ara 2012, 22:03

Esasen patlayan lastikler için sprey tarzı ürünler var çok uygun fiyatlara, fakat hem balansı bozuyor olmaları hem de lastiğin kimyasal yapısına zarar vererek temizlenmesinin neredeyse imkansız hale getirmesinden dolayı yurtdışında çok ta itibar görmemekte. Aşağıda bir örneğini paylaşıyorum.

54086958AB884A1C8AECD69AEE94F657.jpg

En sağlıklısı umitcan arkadaşımızın da belirttiği üzere jant sökülerek yapılan kalıcı ve güvenli yama. Diğer yandan yedek lastiği ve kriko-bijon anahtarı ikilisini de sürekli hazır tutmakta fayda var..

Your dream is my reality...

06 SH 055
Çankaya / ANKARA

Kullanıcı avatarı
Muhammet Murat
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Primera
Meslek:
İletişim:

Re: Patlayan lastiğe geçici çözüm...

Mesajgönderen Muhammet Murat » 08 Oca 2013, 16:33

bir seferinde lastik patladı usta denilen adam elinde bi madde lastiğin içine döktü ve sprey gibi birşeyler sıktı lastik kendi şişti ve tamam dedi dayı ne yaptın tamam diyo sök şunu dedim ya yama yap nasıl bir iştir bu dedim içinden kocaman bi vida çıktı ne oldu dedim ses yok artık bizi başından savmayamı çalıştı ne yaptı bilemyorum hatta reklamlarda var o üründen

Muhammet Murat Üyel
07 YS 107
KONYA / ANIT
Primera Comfort 2001 (MAZİDE KALDI)

İKİ SANİYE SONRASINA GARANTİSİ OLMAYAN HAYATIMIZ İÇİN FIRILDAK OLMAYA GEREK YOK.

“Nissan Lastik - Jant” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

oto anahtarı