Lpg ve Ruhsat İşlemleri

Nissan LPG sistemleri hakkında bilmek istedikleriniz.
Kullanıcı avatarı
danube
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Diğer
Meslek: Programcı

Lpg ve Ruhsat İşlemleri

Mesajgönderen danube » 13 Kas 2013, 15:33

Not: Sızdırmazlık Muayenenizi 08:00 - 08:30 arası, Tüvtürk muayenenizi 09:00'a alabilirseniz. Saat 11:00-11:30 arası da Trafik randevunuzu alırsanız öğlen yemeğine gitmeden yeni belgelerinizi almış olursunuz. Bu şekilde yaparsanız tüm işlemler yarım gününüzü alır.

Fazla uzatmadan başlayayım..

Bu işlemleri yaptırabilmeniz için Ruhsat sahibi, yada Ruhsat sahibinden vekaletiniz olması gerekiyor. (muayene işlemleri için gerekmez ama trafik tescil işlemlerinde şart)

1- öncelikle LPG taktırmaya karar verdiyseniz mutlaka seçtiğiniz Markanın yetkili servisine gidip LPG kitini aracınıza taktırıyorsunuz. Artık marka model ücret neyse tercih size kalmış.
2- Daha sonra LPG Kitinin takıldığına dair servisten alacağınız belli başlı evraklar olacak. (servisin makine muhendisinin onayladığı LPG projesi,Mühendisin mühendisler odası tescil belgesi diploma numarası, Kitin faturası vb..) Bu evrakların tamamını servis size bir dosya olarak hazırlayıp size verecek.
3- şimdi doğru LPG sızdırmazlık Muayenesine. Öncelikle http://lpgrandevu.mmo.org.tr Buradan randevu alın. sabah erken saatte alırsanız tüvturk randevusu içinde vaktiniz kalır. Burada yapacağınız tek şey aracınızı Randevu saatinde muayeneye getirmek. 25TL karşılığında LPG kitinizin (tank,mikser, borular,enjektörler, sibop vs. ) sızdırmazlık muayenesini yaptırmak.
Eğer bir sorun çıkmaz ise aşağıdaki LPG ruhsatına sahip oluyorsunuz. ve 4. aşamaya geçmeye hak kazanıyorsunuz.

Resim

4- Sıra geldi Fenni Muayene işlemine. muayene gitmeden önce mutlaka Ekzoz muayenenizi yaptırmış olmanız lazım. herhangi bir yetkili otomobil servisinden 28tl Karşılığında halledebilirsiniz.. Kartınız yoksa +4 TL kart parası verirsiniz. (egzoz da benzin lpg ayrımı yapmıyorlar tüvtürk'te, geçerli bire muayene varsa tamamdır.LPG taktırdınız diye bir de LPG ile egzoz pulu almanıza gerek yok)

Resim

5- Egzoz muyanenizi de yaptırdıktan sonra TÜVTÜRK'ten randevu alıyoruz
https://reservation.tuvturk.com.tr/Web. ... ntent.aspx

6- Tuvtürk muayenesine gitmeden yanınıza 1 Adet Ek-1 formu doldurtup evraklarımızın içine koyuyoruz. (her yerde 10 tl karşılığında doldurup veriyorlar)

7- Randevuya giderken Almış olduğumuz tüm evrakları ve 148 TL'cik muayene ücretinide ödemek için Cüzdanımızı da yanımıza almayı unutmuyoruz

8- Aracınız muayeneden sorunsuz bir şekilde geçtiyse 9. Adıma geçebiliriz..

9-
İkamet ettiğiniz İldeki herhangi bir Trafik tescil bürosundan LPG dönüşüm tescil işlemi için Randevu alıyoruz
https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/islem_sec.aspx
Randevunuza giderken Tüvtürkten aldığımız muayene belgesi,ruhsat ve tüm belgeleri yanımıza alıyoruz.

10- Oradaki işlemleri yaptırdıktan sonra Ruhsatımıza yeni bir ibare konacağından (halk dilinde LPG işletileceğinden) Ruhsatımız değişiyor. Bunun için Değişen Tescil Belgesi için 58 TL veriyorsunuz.

11- Artık LPG kitimizi taktırmış, tüm muayenelerden geçmiş ve ruhsatımıza LPG yi İŞLETMİŞ olduk. Artık elimizde cillop gibi tescil belgesi olacak. :DD
Belgeleri kendi ruhsatınız ile karşılaştırmak için yüklüyorum.. Bu arada muayene kısmında (trafik belgesi) Muayene yeriniz kalmadıysa yeni trafik belgesi verirler. onunda ücreti 78TL eğer yer varsa değişmez..

Resim

Resim

Resim

Resim

Maliyete Gelirsek

LPG kiti: sizin seçtiğiniz marka ne kadarsa o
Sızdırmazlık Muayenesi: 25 TL
Egzoz Muayenesi: 28 TL (kartınız yoksa +4TL)
Fenni Muayene: 148 TL
Tescil Belgesi: 58 TL
Trafik Belgesi: 78 TL

Herkesin ağzında dolaşan "yav bu LPG işletme nedir?" sorusuna Umarım yeterli bir açıklama olmuştur..

Yusuf Akdoğan
İstanbul / Maltepe
2000 Twingo 1.2 Alize
35 EA 4800

Kullanıcı avatarı
NISTEC
Administrator
Administrator
Meslek: Reklam
İletişim:

Re: Lpg ve Ruhsat İşlemleri

Mesajgönderen NISTEC » 13 Kas 2013, 21:50

Hocam konu çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Bu konuyu duyurulara alıyorum, emeğinize sağlık tekrar.

Nissan Club Türkiye

Kullanıcı avatarı
Karacabeg
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Primera
Meslek: Makine Mühendisi

Mesajgönderen Karacabeg » 14 Kas 2013, 14:59

Yaptırdım ama ben bile naptım hatırlamıyorum paylaşım çok faydalı teşk.ler

Ahmet Kenan
2007 Primera Tekna

Kullanıcı avatarı
danube
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Programcı

Mesajgönderen danube » 17 Kas 2013, 12:35

Ben teşekkür ederim. Faydalı olacağına inanıyorum.

Yusuf Akdoğan
İstanbul / Maltepe
2000 Twingo 1.2 Alize
35 EA 4800

“LPG Uygulamaları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

oto anahtarı