Lpg ve katalizör

Nissan LPG sistemleri hakkında bilmek istedikleriniz.
Kullanıcı avatarı
iselcenli
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Lpg ve katalizör

Mesajgönderen iselcenli » 27 Ara 2012, 12:02

Arkadaşlar 2005 tekna brc lpg li aracım var. Ustamın dediğine göre lpg aracımın katalizörüne zarar veriyormuş benim aracımda da katalizör boşaltılmış bundan dolayı araç 2000 devirden sonra gaz kestiğin zaman çat çat pat pat diye ses yapıyor bende sırf bu sesten ve aracın düşük devirdeki performansının düşmesinden dolayı katalizör taktırmak istiyorum fakat tekrardan katalizör zarar görür diye endişelerim var. Lpg kullanan arkadaşlardan böyle bir arıza başına gelen varmıdır varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim iyi forumlar

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Lpg ve katalizör

Mesajgönderen FelixCrail » 27 Ara 2012, 13:26

Yaklasik 95.000kmdir lpg var bende de. Ama bir sorun cikmadi allahtan

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
aresavas
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: IT Manager
İletişim:

Re: Lpg ve katalizör

Mesajgönderen aresavas » 27 Ara 2012, 14:16

Katalitik Konvertör içerisinde bulunan filtre görevi üstlenen ağır metaller, benzin çalışma sıcaklığına göre planlanmasından dolayı, manifolttan çıkan yüksek sıcaklıktaki LPG yakıt dumanını tam ve düzgün olarak filtreleyemez , yapısal değişikliğe uğrayarak tıkanır ve/veya çatlarlar. Çatlayan , tıkanan konvertör de ciddi performans düşüşlerine sebep oluyor. Sizin patlama seslerinden rahatsız olmanızla ilgili önerebileceğim çözüm şu; İçi boş olan katalitik konvertörünüzü yerinden çıkararak yerine aynı boyuttaki ara susturuculardan takmanız ( ki çok cüzi miktarlar 30-40 tl gibi...) ve çıkan konvertörünüzü de muayeneye girerken tekrar geri taktırmak ve ibraz etmek amaçlı muhafaza etmeniz. Kat iptali ile ilgili profesyonel egzozculardan bilgi alabilirsiniz böylece herhangi bir ışık veya arıza uyarısı almadan olayın çözümünü sağlamış olursunuz. 2005 model ve LPG li bir araç için o masrafa girip yeni katalitik konvertör almanız tamamı ile ciddi bir israf olacaktır, çünkü belirsiz bir süre içerisinde yine aynı duruma gelerek içini boşalttırmanız gerekebilir.

Your dream is my reality...

06 SH 055
Çankaya / ANKARA

Kullanıcı avatarı
primera18
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Akademisyen

Mesajgönderen primera18 » 30 Oca 2013, 10:39

benim aracım 180 binde. motor revizyonunda açtılar, kendim kontrol ettim. hiçbir şey yok. canavar gibi :) bu arada aracımı 115 bin km lpg ile kullandım. katalizör işi maalesef ustalar tarafından kötüye kullanılabiliyor.

forever Nissan

Kullanıcı avatarı
sgeeees
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: öğretmen

Mesajgönderen sgeeees » 15 Ağu 2013, 10:41

merhaba arkadaşlar 2003 primanın katalizatörü boşaltılmış susturucu taktırmak istedim ekzoscu bunlara susturucu takılmaz dedi ne derece doğru taktıran var mı acaba

Kullanıcı avatarı
ermutlu
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen ermutlu » 15 Ağu 2013, 17:09

ekzoz ile ilgil şema fotoğraftadır.
anırım konertor en baştaki parça 2 adet de susturucu var

Kullanıcı avatarı
sgeeees
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: öğretmen

Mesajgönderen sgeeees » 15 Ağu 2013, 21:20

istanbul haramiderede esa eksozda 200tl ile 400tl arası katalizatör fiyatları aldım .200tl olan çin malı garantisiz 350 tl ile 400 tl olanlar ise 2 yıl garantili diye söylediler hiç taktıran var mı

Kullanıcı avatarı
ozalp15
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Qashqai
Meslek: Emekli Öğretmen

Mesajgönderen ozalp15 » 09 May 2014, 14:59

iselcenli yazdı:Arkadaşlar 2005 tekna brc lpg li aracım var. Ustamın dediğine göre lpg aracımın katalizörüne zarar veriyormuş benim aracımda da katalizör boşaltılmış bundan dolayı araç 2000 devirden sonra gaz kestiğin zaman çat çat pat pat diye ses yapıyor bende sırf bu sesten ve aracın düşük devirdeki performansının düşmesinden dolayı katalizör taktırmak istiyorum fakat tekrardan katalizör zarar görür diye endişelerim var. Lpg kullanan arkadaşlardan böyle bir arıza başına gelen varmıdır varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim iyi forumlar

Merhabalar, QQde 7-8000km.yaptım şimdilik böyle bir sorun yok... :DD

Kullanıcı avatarı
Byal
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: satinalma

Mesajgönderen Byal » 27 Eyl 2014, 16:42

Ayni problem bende de var. 2011 tekna. Berc lpgli. Çat çat pat pat :) ne onersiniz arkadaşlar.

Kullanıcı avatarı
Kdrcnky
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen Kdrcnky » 15 Tem 2016, 10:41

Arkadaşlar bu gönderiyi yeni okudum ve bundan sonraki okuyucuları çözüm olsun diye yazıyorummm.
Yüksek devir deyken gaz kesme esnasında gelen o sesler ( eğer sadece lpg de geliyorsa ) gaz ayarından gelmektedir. Haaa yetkili montaş servisine de gitseniz yok motor yok şu diyorlar ve lpg ayarlarında birşey yok diyorlar. Ama ayarlarda... ha bu işi anlayan lpg ustası sayılıdır. doğru LPG ayar ustasına bulun şak diye ayarlar. Yani katalizor sorunu değil.

....

Kullanıcı avatarı
primera18
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Akademisyen

Mesajgönderen primera18 » 05 Eki 2016, 14:15

benim aracımda da (2005 Primera) 155 bin civarında değişti. benim sorunum vites değiştirirken kafa atma olayıydı. birisi katalizörden yapar dedi, egzozcuya açtırdım, baktı etti, bundan olabilir dedi, ama çok az bir erime vardı gözümle gördüm. neyse 1200 TL'ye muadili taktırdım. aracım 285 binde şu an. şu an için herhangi bir sorunum yok. size tavsiyem kontrol için kesinlikle egzozcuya gitmeyin. çünkü çakallık yapıyorlar, kandırıyorlar. bilgi asimetrisini kötüye kullanıyorlar. katalizörün içini boşaltıp bir de para ile satıyorlar ahlaksızlar.

forever Nissan

Kullanıcı avatarı
Metecan
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Metecan » 26 Eki 2016, 11:37

Kdrcnky yazdı:Arkadaşlar bu gönderiyi yeni okudum ve bundan sonraki okuyucuları çözüm olsun diye yazıyorummm.
Yüksek devir deyken gaz kesme esnasında gelen o sesler ( eğer sadece lpg de geliyorsa ) gaz ayarından gelmektedir. Haaa yetkili montaş servisine de gitseniz yok motor yok şu diyorlar ve lpg ayarlarında birşey yok diyorlar. Ama ayarlarda... ha bu işi anlayan lpg ustası sayılıdır. doğru LPG ayar ustasına bulun şak diye ayarlar. Yani katalizor sorunu değil.

Kardesim ayne cat pat bende de geliyordu. Gaz ayari yaptirnak icin brc yetkili servise gittim. Aracim qq tekna 1.6 2011model. Kontrol ettiler ve vuruntu sensoru arizali oldugu icin brc tup ayari yapilamiyor dediler. Bende qashai ustasina gittim fakat vuruntu sensorunu bulamadik. Yedek parcacilarda dahi yoktu. İyiki yokmus. Sonra nissan servisine gittim. Sorunu soyledim vuruntu sensoru istedim. Biz kontrol edelim dediler ve vuruntu sensoru saglam dediler. Ariza kataluzor imis. Brc de bundan dolayi vuruntu sensorunu arizali goruyormus. Film gibi. Servis 2000 tl dedi. Bunlarda iki kataluzor varmis. Cat pat seside kataluzor arizali oldugu icin yapiyormus. Tanidigim cok iyi egzos servisine gittim euro 4 ve 5 katalizor taktilar 900 tl ye halledildi. Cat pat sesi gitti. Ariza isigi lambasi sondu. Arkadaslara yardimci olmak icin basimdan gecen olayi yazdim.

“LPG Uygulamaları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı