qashgai kalkışta titreme sorunu

(J10) (J11) Qashqai
Kullanıcı avatarı
halis/32
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Qashqai
Meslek: serbest

qashgai kalkışta titreme sorunu

Mesajgönderen halis/32 » 06 Kas 2021, 00:33

Herkese marhaba.
2020 Nissan Qashgai 1.3 Tekna otomatik araç sahibiyim. Aracı 14.000 km de ilk sahibinden satın aldım ve yaklaşık 2 ay kadar oluyor. Alırken test sürüşünde dikkatimden kaçmış olmalı. Experde herhangi bir kusur bulmadı. Aracı aldıktan sonra özellikle yokuşlarda ve yuğun trafiklerde kalkışlarda araçta titreme oluyor. sanki manuel araç kullanırken debriyajı ayarlayamamışsın da gaz vermemişsin gibi veya 2. viteste kalkış yapıyormuşsun gibi. işin ilginç tarafı sürekli olmuyor. yokuş yerlerde belirgin şekilde hissediliyor. bazen düz yolda da oluyor. örneğin arabayı ilk çalıştırdığımda olmuyor fakat kırmızı ışıkta motor stop edip tekrar çalıştığında D ile kalkış yaparken titreme oluyor. Bu durum beni rahatsız ettiği için servise gittim. ustaya durumu anlattım. beraber test sürüşüne çıktık . servisten yola çıkarken yokuşta durmasını ve kalkış yapmasını istedim ve aynı durumu kendisi de fark etti fakat bana dediği şey '' yeteri kadar gaz vermiyorsun '' oldu. Bende manuel araç mı bu yeteri kadar gaz vermiyorum dedim. daha sonra düz yola geçtik. aracı durdurdu ve tekrar kalkış yapmaya çalıştı ve titreme tekrar oldu. ve bu sefer garip bir şey olduğunu anladı. şanzımanla alakalı bir hata olabilir mi dedim. olamaz çünkü bilgisayarda herhangi bir hata yok dedi. usta aracı bilgisayara taktı bir takım ayarlamalar yaptı. araçta herhangi bir kusura rastlayamadıklarını , 1000 km sürmemi bu takdirde sürüş tarzıma aracın uyum sağlayacağını , eğer aynı durum tekrar ederse şanzımanı açıp bakabileceklerini söyleyip beni gönderdi. yetkili servis çalışanı ustanın bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı ve beni geçiştirdiğini düşünüyorum. halen bu durum sürüyor ve değişen birşey yok gibi. özellikle istanbulda yoğun trafikte dip dibe gitmek gerekebiliyor. ve daha çok düşük devirde hafif kalkışlar yapıp duruyoruz. işte bu anlarda çok sinir edici oluyor. aynı sorunu yaşayan veya problemin çözümünde yardımcı olabilecek arkadaşlar yazarsa sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
erdalkyn
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Re: qashgai kalkışta titreme sorunu

Mesajgönderen erdalkyn » 05 Mar 2022, 09:05

Volanla alakalı olması gerekiyor

Kullanıcı avatarı
ElvinM
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen ElvinM » 29 Nis 2022, 10:07

Malesef aynı sorun bende de var . Sizinle aynı araba benimki de çözüm bula bildiniz mi ?

Kullanıcı avatarı
ercnaltn
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: -

Mesajgönderen ercnaltn » 29 Nis 2022, 14:43

Merhaba 2021 model qhasqai skypack plus paketi satın aldım. 19000 km de ilk sahibinden satın aldım. Test sürüşünde gözden kaçırmak değil bence yaşamadan akla gelecek birşey değil. Aracı aldım İstanbula geldim. AVM otoparkından çıkarken araç trafiğine denk gelince anladım. Yokuş yukarı düşük devirde titreme yani dalgalanma söz konusu. Bugün sabah servise götürdüm test sürüşleri yapıldı. Sorun şanzıman kavrama arızası olarak tespit edildi. Garanti kapsamında genel müdürlük ile yazışmaları başlattılar video kayıtlarını aldılar. Bayram sonrası 3 günlük sürecek bir tamirat ile şanzıman çıkarılıp kavrama parçası değiştirilip tekrar takılacak ve sorun giderilecek dediler.

Kullanıcı avatarı
serdarcelik
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: mühendis

Mesajgönderen serdarcelik » 24 Tem 2022, 19:41

merhaba benzer sorun bende de mevcut sorun çözüldümü bu konuda oluymlu olumsuz bir dönüş yazabilirmisiniz rica etsem

Kullanıcı avatarı
tunaoncu
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen tunaoncu » 08 Eyl 2022, 10:30

selamlar, benzer problem benim 2019 1.3 dct şanzımanlı aracımdada var. aracı ilk aldığımdan bu yana böyle. nissan gülan'a götürdüm normal dediler. gaza hafif dokununca evet düzeliyor ama gaza yokuşta basmasanda aracın durması lazım.

Kullanıcı avatarı
halis/32
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: serbest

Mesajgönderen halis/32 » 08 Eyl 2022, 10:41

Uzun süredir foruma giremiyordum cevap yazamadım.
Sorunum çözüldü. Yalnız serviste bu sorunu çözmek için beni çok uğraştırdılar. Sanayideki kendi ustam sorunu hemen söyledi ve acil kavramanın değişmesini önerdi.İstanbul nissan görkem otomotiv de bulunan ustalara bunu ne yazık ki anlatamadım. Ya da kendileri anlamak istemedi. Bana başka çözüm yolları önerdiler. Güncelleme ayarlama vesaire. Fakat ben içim rahat olmadığı için birde çorlu nissan bayiine gittim. Onlarda önce güncelleme yapalım dediler. Bir hafta aracı kullandım değişen olmayınca artık ısrarla aracın kavramasını değiştirmelerini söyledim. Ve garanti kapsamında değişti. Şu an yaklaşık 7-8 aydır sıkıntısız biniyorum.

Kullanıcı avatarı
tunaoncu
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen tunaoncu » 30 Kas 2022, 08:36

Aracı Tepretoğullarına götürdüm. Bana dediği önce şanzıman yağını (4500TL) değiştirmek gerekir. Olmazsa kavramayı değiştirmek lazım dediler.
Gülan'a gittim. Gülan bana sormadan yağını değiştirmiş, güncelleme yapmış. Abi problem düzelmedi garantiden kavramanın değişmesi gerekiyor dedi.
Şu an kavramanın garantiden değişmesi için parça bekliyoruz. Değişimden sonra tekrar bilgi veririm.

Kullanıcı avatarı
tunaoncu
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen tunaoncu » 19 Ara 2022, 17:00

Merhaba,
Kavrama değiştikten sonra problem ortadan kalktı. Yaklaşık 10 gün falan oldu. sorunsuz kullanıyorum. Araç alırken aracı yüksek hızda kullanmak yetmiyormuş. Kalkışta, yokuşta vs. aracın tepkisini de ölçmek laızmmış. Ayrıca ikinci el araç alırken araçla mutlaka teste çıkın derim. Sadece cihaza takmak yetmeyebilir. Bazen sıfır aldığınızda da benim gibi aracın demekki karakteristiği böyle diyip de aldanmammak lazımmış...Konuyu açan @halis arkadaşımız olmazsa belkide ben böyle devam edecektim...kendisine teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
hakanissan
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen hakanissan » 20 Nis 2023, 00:15

Merhaba arkadaşlar,
2021 model qashqai sky pack plus aracımda da benzer problem mevcut. Hangi servisi önerirsiniz? Sorunu çözülen arkadaşlar gittikleri servisi yazarlarsa çok sevinirim.

Teşekkürler şimdiden

Kullanıcı avatarı
serdarcelik
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen serdarcelik » 25 May 2023, 22:45

aynı sorunu bende yaşıyorum 2021 model 1.3 otomatik, 2 ay önce mersin nissan onuk servis yazılım güncelleme yaptı, güncelleme sonrası aynı durum devam ettiği gibi üstüne üstlük birde yakıt sarfiyatım arttı, yarın randevum var bakalım yeniden gidip göstreceğim

Kullanıcı avatarı
Serdar6395
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: X-Trail
Meslek: Memur

Mesajgönderen Serdar6395 » 26 May 2023, 16:17

Merhabalar 2019 1.3 Xtrail dct aracımı yeni aldım, ilk kalkışta ve geri viteste titreme yapıyor araç şanzımandan olduğunu düşünüyorum yetkili servis fiyatları nedir ve tavsiye edebileceğiniz otomatik şanzımancı var mıdır?

“Nissan Qashqai Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

oto anahtarı