Partikul filtresi ve motor ariza lambalari

(J10) (J11) Qashqai
Kullanıcı avatarı
mesutkoldas
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek: Öğretmen

Partikul filtresi ve motor ariza lambalari

Mesajgönderen mesutkoldas » 05 Ağu 2016, 22:04

Qashqai 2012 tekna premium 1.5 dizel 32.000 km'de araci ikinci el aldim. Cok gecmeden kirmizi motor lambasi yandi. Saga cekip durdum. Bir kac kez kontak ac kapa yaptim söndü. Yaklasik 4000 km sonra yine kirmizi motor lambasi yandi. Biraz gittikten sonra yine saga cektim kontak ac kapa. Bu sefer sari motor lambasi da yandi. Biraz ilerleyince kirmizi söndü sari sabit kaldi. 20 km falan sonra gidecegim yere vardigimda sari da söndü. Servis akünun sokulecegini orda yazan numaraya göre merkezden program isteyeceklerini soyledi ve ayni gün teslim ettiler araci. Aklinizda bulunsun program atilirken cruze'u (hiz sabitleme) aktif etmeyi unutabiliyorlar. En azindan bana oyle söylendi. Geri döndüm duzelttiler.
Bu arada daha sonra ustaya sordugumda sari ve kirmizi ayni anda yaniyorsa partikul filtresi dolmustur dedi. Tabi baska lambalari da varmis.
Kucuk sehirde yasadigimiz icin belli bir devirin ustunde surekli gidemiyoruz, partikul filtresinde yanma olmuyor ve doluyormus.
Haftada bir kez 4. Viteste 80 km surate sabitleyip devir artip azalsada 20km yol gitmem gerektigini soyledi usta.
Ayrica dizel olmasi sebebiyle kisa mesafelerde motor isinmadan araci durdurmamin iyi olacagini anlatti.
Kisaca evime yaklasik 1km mesafedeki işe gitmek icin ozellikle kışın araci calistirip beklicem. Okula gidince motor daha isinmadiysa beklicem. Uzun yoldan gelince en az bir dakika beklicem. Kisa sureli beklemelerde motoru durdurmucam. Bakkala gir cik misal. Haftada bir kopegi çişe cikarir gibi 20 km yol gidicem.
Ha bu arada turbo sogutma borusu catlarda partikul filtresi bozulursa diye elim yuregimde, gozum egzosun siyah atip atmadiginda ve gaza yuklendigin halde aracin hizlanip hizlanmadigini anlamak icin devir saatinde olacak. (olaki basiniza geldi. Aninda saga cekin ve servisi arayin. Buyuk ihtimal araciniz servise cekici ile gidecek. Bugun sahit oldum bu olaya. Servistekiler arac bu haldeyken gitmekte israr edenlerin partikul filtresi bozuluyor dedi. 8-9 bin gibi bir masraftan bahsediliyor. Zamaninda mudahale edilirse partikul filtresi temizlenerek kurtarilabiliyormus.)
Bu ne abi ya. Bir cok insan bunlari bilmiyor. Satanlarda anlatmiyor. :OH

Kullanıcı avatarı
TUKTUK
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Note
Meslek: BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Re: Partikul filtresi ve motor ariza lambalari

Mesajgönderen TUKTUK » 08 Ağu 2016, 21:09

Sağolun verdiğiniz değerli bilgiler için.

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

“Nissan Qashqai Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir

oto anahtarı