EGR Arızası

(J10) (J11) Qashqai
Kullanıcı avatarı
Saloman
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Qashqai
Meslek:

EGR Arızası

Mesajgönderen Saloman » 14 May 2017, 11:28

Selamlar. 2013 Qq Black Edition 1.6 Dci sahibiyim. Aracım 60.000 km'de. Bir ay önce Trabzon Yetkili serviste 60.000 bakımına girdi. Ertesi gün motor arıza ışığı yandı. Tabi ben Erzincandaydım. Işık birkaç çalıştırmanın ardından söndü. Taki geçen haftaya kadar. Işık 2 günde bir yanıyor, birkaç çalıştırmanın ardindan sönüyor. Bende Erzincan'da bosch car servisine gittim. Aracı bilgisayara soktular ve aracın egr valfinin çalışmadığını söylediler. Bu parcanin orjinal fiyatının Nissan servislerinde 2000 tl olduğunu, Renault 1.6 Dci motorlar icin olanlarin 900 tl civarinda oldugunu soylediler. Ancak temizlenirse %90 cozulur dediler. Temizlik yapildi ve bilgisayara soktuklarinda halen calismadigi goruldu. 1 hafta deneyin dediler. Ancak ben yaptigim arastirmalarda bu parca arizasi icin soylenen hic bir belirtiyi aracimda gormuyorum. Cekisten dusmedi, yakitim su an sehir ici 6.6 lt civarinda. Acaba baska bir problem olabilirmi?

Kullanıcı avatarı
Saloman
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Re: EGR Arızası

Mesajgönderen Saloman » 19 May 2017, 19:52

Arkadaşlar aracımın EGR valfi arızası sebebiyle yaklaşık bir haftadır EGR sistemi üzerine araştırmalar yaptım. Bilimsel makalelerden tutunda bu sistemin gerekliliği üzerine yazılmış tüm yorumları okudum neredeyse. Bu arada EGR arızam halen devam ediyor. Temizlenmesine rağmen arıza giderilemedi. Tabi bulunduğum şehirde Nissan Yetkili servisi bulunmadığından daha kurumsal ve güçlü donanıma sahip olduğuna inandığım Bosch car servisine gitmiştim. Oradaki usta temizlenmesine rağmen çalışmayan EGR valfinin değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Ben ise teşhisin doğru konulmadığı kanaatindeyim. Zira EGR hatası (P1485) EGR'nin çalışmadığı anlamına gelmiyor. EGR valfi kendisine bağlı hortumların tıkalı olması durumlarında da işlevini yapamayabilirmiş. Bu durum da bu hatayla karşılaşılabilir. Bosch Car servisindeki usta ısrarla bu ihtimalin düşük olduğunu söylerken bu hortumları kontrol etmeye yanaşmadı. Bende başka bir usta arayışı içerisindeyim şu an. Bir başka husus ise bu EGR valfinin fiyatları. Bugün Nissan Yetkili Servisini aradım ve fiyat istedim. Bana 1900-2000 TL gibi oldukça saçma bir fiyat söylediler. Daha sonra Renault Servisini aradım ve aynı parçaya 1600 TL istediler. Oysaki 1,6 DCI motorların kullandığı VALEO marka orjinal EGR valfinin fiyatı internette sadece 500 TL. O yüzden bu parçayı sakın servislerden filan almayın. Saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
taydin66
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen taydin66 » 27 Haz 2020, 19:28

Merhaba,
Bu arızanın en son durumu ne oldu?
Olayı nasıl çözdünüz?

Kullanıcı avatarı
mtahaay
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen mtahaay » 08 Ağu 2023, 11:17

benim araçta da aynı şekilde peryodik bakımdan sonra egr throttle position p0488 hatası vermeye başladı, tesadüf etmişter dediler ama ne tesadüfmüş ki hemen sonrasında oldu, ya mazot filtresi ya hava filtresi bişey uyumsuz, çok araştırdım, çok ustaya gösterdim, temizlettim, hiç bir şekilde çözülmedi, değişecek dendi ama eminim değişse de yanacak. çünkü bendeki arıza sürekli yanmıyor, yokuşta çok performans gerektirdiyse yanıyor ve stop ettikten sonraki çalıştırmada sönüyor, çekişte yada başka hiç biryerinde sıkıntı yok, sadece kırmızı motor işareti yanıyor zorlayınca. 5.viteste yanmadığını, 6.viteste 3.devirde falan yandığını gördüm. stop ediyorum, çalıştırıyorum arıza lambası olmadan devam ediyorum. iyi bir usta yok, kablo bağlantısı, hortum sensör vs detaylı kontrol edecek biri yok malesef, yine de benzer durumla karşılaşıp çözüm bulan yazsın. aracımın performansında sıkıntı yok ama arada o kırmızı lambayı görmek can sıkıyor.

“Nissan Qashqai Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

oto anahtarı