Start/Stop Dizel Araçlarda Önemli

(J10) (J11) Qashqai
Kullanıcı avatarı
OğuzÖztürk
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Qashqai
Meslek: Belgelendirme
İletişim:

Start/Stop Dizel Araçlarda Önemli

Mesajgönderen OğuzÖztürk » 11 Tem 2017, 01:05

Daha önceki benzinli aracımda da start/stop sistemi mevcuttu.

Öncelikle belirtmek gerekirki otomatik araçlarda star/stop saçma sapan çalışıp kullanıcıyı zora sokabiliyor. Nissan bu sistemi biraz geciktirerek uyguluyor olsada sonuçta olmadık bir anda devreye girip çıkarak özellikle "PARK" gibi dar ve kısa manevralarda olup olmadık her yerde kafasına göre devreye girip çıkabiliyor.

Alında çok daha önemlisi aracınızı uzun süre yüksek devirde kullandınız. Uzun yolda ilerliyorsunuz. Şehir içi ışıklarda kırmızı yandı ve durdunuz. Araçta start/stop devreye girdi ve araç stop etti. Normalde dizel turbo araçlarda bu tür kullanımlarda araç rölantide bir süre çalıştırarak durdurulurken bu sistem devreye girdiğinde doğrudan turbonun zarar görme ihtimali olduğunu düşünüyorum ve özellikle uzun seyahatlerde start/sop sistemini unutmazsam devreden çıkarıyorum.

Aksi halde bu sistem turboyu kısa sürede bozabilecektir.

Kullanıcı avatarı
GKY
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Re: Start/Stop Dizel Araçlarda Önemli

Mesajgönderen GKY » 11 Tem 2017, 09:14

Günaydın,

Bende başata sizin gibi düşünüyordum fakat bunu aracın tüm detaylarını düşünen mühendislerde düşünmüştür.

S/ S aracın motor durumuna egzoz sıcaklığına vs. birsürü duruma göre devreye giriyor veya girmiyor. Mutlaka turbo uygun hale gelmeden stop sisteminin çalışacağını düşünmüyorum.

Hatta ben stop sistemi devreye girmeden aracın kontağını kapatmıyorum.

2016
1.6 130 hp DCI
X- Tronic.
Tekna
Necvox Dvn -P 1106 Multimedya

Kullanıcı avatarı
AEY115
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: sağlık

Re: Start/Stop Dizel Araçlarda Önemli

Mesajgönderen AEY115 » 18 Tem 2017, 00:03

Kafasına göre devreye giriyor. :) Garip.

“Nissan Qashqai Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir

oto anahtarı