Fren diskinde küçük çizilmeler

(E11) Note modeli ile ilgili tüm bilgiler
Kullanıcı avatarı
NOTER
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Note
Meslek: ElectronicsEngineer

Fren diskinde küçük çizilmeler

Mesajgönderen NOTER » 01 Eyl 2013, 16:18

Fren diskinde çizilmeler
Araç 4000 km de , her şey yolunda çok iyi
Yakın zamanda farkettim sağ ön fren diskimde ( yolcu tarafı ), dairesel çizlmeler oluşmuş, araç daha çok yeni. Sol tarafta yok.
Çizikler derin değil ,gözle görülüypr ayrıca parmak veya tırnakla çok hassas kontrol ederseniz farkediliyor .

Frenlemede problem yok, ses vs yok.
Diskte veya balatadaki bir hatadanmıdır, yoksa yolda taş falan girdi ondanmı oldu.Çok dikkatli ve hassa kullanıyorum üstelik.
Diskleri değiştirmek gerekirmi veya balataları.
Servise göstereceğim, ama sizlerinde bir fikrini alayım dedim.

NOTER

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Re: Fren diskinde küçük çizilmeler

Mesajgönderen FelixCrail » 01 Eyl 2013, 19:56

metal yüzeye sürten başka bişey var tabiki ince kılcal çizik türünde şeyler olacak. 4000km de disk değiştirmek sokağa para atmak olur. aracına göre değişir ama bir disk en az 2-3 balata götürür. bir balatanın süresi ise gene marka modele göre değişir. fiatın araçlarında balatalar 10.000kmde biterken, renault fluenceler 20.000kmde biter ortalama. yeni symboller 15.000km civarı gidiyor.mercedes 30-45bin civarı giderken, bmw 20-25 gibi uyarı veriyor bitiyor diye. vw ise şuana kadar gördüğüm en dayanıklısı.60-75bin km dayanabiliyor genelde

diski değiştirmek için ya balata tamamen bitip en dipteki metal yüzeyin diski bariz kazıması lazım yada diskin kalınlığının limitin altına inmesi lazım.

kazınma aşırı değilse torna ile disk kurtarılır. torna ücreti de 50-60tlden falan başlar genelde.

şuan için hiç bişey yapmana gerek yok diskle ilgili.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

“Nissan Note Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 32 misafir

oto anahtarı