Yüke binince gelen "cırlama" sesi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Nicelik
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: Mühendis

Yüke binince gelen "cırlama" sesi

Mesajgönderen Nicelik » 22 May 2020, 11:47

Merhaba,
4 yıldır çözülemeyen ses problemim hakkında durumu özetlemek ve aynı sorunla karşılaşan varsa çözümü anlamak için yazıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Nissan Micra K12 CVT Benzinli aracımdan yaklaşık 4 yıldır gaza yüklenince cır cır cır şeklinde kesik kesik gelen motor devriyle birlikte hızlanan ve yükselen bir çığlık sesi geliyor. Sesi şu şekilde tanımlayabilirim:

- Gaz verilip motora yük bindiğinde ses gelmektedir.
- Ses genel olarak eskimiş ya da fazla gerilmiş kayış sesine çok benzemektedir.
- Motor devri arttıkça sesin sıklığı ve şiddeti artmaktadır. Ancak özel bir devri aralığında değil yükün arttığı her devirde gelmektedir.
- Araç hızından bağımsız, özellikle kalkışta ses duyulmaktadır. Ama örneğin 100 km hızla otobanda yokuş çıkarken de ses duyulmaktadır.
- Ses kış aylarında çok azalmakta hatta hiç duyulmamaktadır.
- Hava sıcaklığı arttıkça ses belirgin bir şekilde artmaktadır.
- Sıcak havalarda klima açıldığında ses çılgınca artmaktadır.
- Sıcak havalarda sesin arttığı bir günde vitesi boşa alıp gaz verdiğimde motor devri yükselirken ses yine duyulmaktadır. Bu nedenle şanzımanla alakalı değil gibi görünüyor.

Aracı 3 yıl önce servise götürdüm. Kayış ve kasnak rulmanını değiştirdi. Ses kısa bir süre için gitti ardından geri geldi.

Geçen yıl tekrar kayış ve kasnak rulmanını değiştirdim bir umutla, ses yok oldu yarım saat sonra tekrar yavaş yavaş artarak eski seviyesine kadar geldi.

Başka bir ustaya gösterdim alternatörde sorun olabilir dedi. Bir işlem yaptırmadım.

Tavsiye üzerine başka bir ustaya gösterdim "Abi bir şey yapamam bozulunca getir." dedi.

Şuan aklımdan geçen motor takozlarını değiştirmek.

Hava sıcaklığına bu kadar bağlı olması da çok ilginç bir durum. Dün hava 33 dereceydi ses belirgin bir şekilde duyuluyordu. Bugün 25 derece ses duyulmuyor.

Kullanıcı avatarı
sezgyn
NissanClubTr
NissanClubTr

Re: Yüke binince gelen "cırlama" sesi

Mesajgönderen sezgyn » 09 Haz 2020, 19:36

Sorunu çözebildiniz mi? Anı sorun bende de oluştu. Özellikle klima açıkken çok artıyor ses. Kış aylarında böyle bir ses duymuyordum. Klimayla bu kadar bağlantılı olması acaba motoru zorladığından mıdır yoksa klima ile alakalı bilemedim bende.

Kullanıcı avatarı
bluearth
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Almera
Meslek: Subay

Mesajgönderen bluearth » 17 Haz 2021, 15:07

Merhaba, aynı sorunu bende yaşıyorum. Tamircilerde bir türlü çözülemeyen bu sorunumu, bu kadar iyi özetleyen biri ile daha önce hiç karşılaşmamıştım. Rica ederim cevap yazın bana, sorununuz çözüldü mü? Bu ses ile birlikte aracınızın çekişinde az da olsa düşme var mıydı? Umutla cevabınızı bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
mhcinar
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen mhcinar » 13 Tem 2023, 11:11

Merhabalar,
Bahsettiğiniz olayın aynısı bende de var araç 2017 micra CVT, dediğinize ilave olarak sanki bu ses çıkınca devirde de düşüş yaşanıyor, klimanın ciddi etkisi var katılıyorum, yokuşlarda ses artıyor. Ustamla konuştum bu sorun 3 silindirli motorlarda çıkıyor ben değiştirmeyeyim sen servisine git orda garantili şekilde kayış ve rulmanı değiştir biz garanti veremiyoruz tekrar aynı ses çıkabiliyor, servise gidersen tekrar ses çıkarsa tekrar değiştirebiliyorlar 2 yıl parça garantisi var dedi. Aracı yeni aldım bu ses aşırı canımı sıkıyor, şarkı açarak bastırmaya çalışıyorum. Çözüm yolu bilen lütfen yazsın arkadaşlar

Kullanıcı avatarı
mhcinar
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen mhcinar » 18 Tem 2023, 13:28

mhcinar yazdı:Merhabalar,
Bahsettiğiniz olayın aynısı bende de var araç 2017 micra CVT, dediğinize ilave olarak sanki bu ses çıkınca devirde de düşüş yaşanıyor, klimanın ciddi etkisi var katılıyorum, yokuşlarda ses artıyor. Ustamla konuştum bu sorun 3 silindirli motorlarda çıkıyor ben değiştirmeyeyim sen servisine git orda garantili şekilde kayış ve rulmanı değiştir biz garanti veremiyoruz tekrar aynı ses çıkabiliyor, servise gidersen tekrar ses çıkarsa tekrar değiştirebiliyorlar 2 yıl parça garantisi var dedi. Aracı yeni aldım bu ses aşırı canımı sıkıyor, şarkı açarak bastırmaya çalışıyorum. Çözüm yolu bilen lütfen yazsın arkadaşlar

Şimdilik mutlu son ile biten hikayemi sizinle paylaşmak istedim. Yetkili servise gitmedim, özel servise yağ bakımı için götürdüm, götürmüşken v kayışı değiştirir misiniz dedim, eski kayış çatlak çatlak olmuştu, yeni kayışı kaliteli aldım işçilik dahil 400₺ ye taktırdım, ne ses var ne soluk, arabanın çekişi bariz arttı. Umarım tekrarlamaz, tekrarlarsa v kayış spreylerinden kullanacağım.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

oto anahtarı