Micra K13 Modifiye ve Aksesuar Uygulamaları

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: K 13 Yedek/modifiye parçaları

Mesajgönderen Ally_07 » 23 Nis 2015, 12:34

Spoiler alsam mı acaba diye düşünüyorum. Şu linkteki New Rear Spoilers Wings For Nissan March Micra 2011+ Fourth Generation Rear Roof Spoiler ABS Primer Unpainted Spoiler
http://www.aliexpress.com/item/New-Rear ... 29882.html fiyatıyla baya cazip geldi. Tabi boyatmak gerekecek ama çok sorun olmaz herhalde. Gerekli mi, ne dersiniz?

Note 2'den tapatalk ile gönderdim

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

K 13 Yedek/modifiye parçaları

Mesajgönderen FelixCrail » 23 Nis 2015, 18:24

Model olarak çok güZelmiş. Kargo fiyatı yüksek sadece. Tahmini olarak 100-150tlye boyarlar sanırım. Dolayısı ile buranın fiyatına gelir gibi.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: Akademisyen

Mesajgönderen MicraR » 24 Nis 2015, 10:58

Doların son günlerdeki malum yükselişi sizi olumsuz etkileyecektir çünkü burada boyatma ve montaj ile en az 350 TL ye mal olacak gibi görünüyor,
Ancak spoiler görünümü güzel duruyor araçlarımızda, örneğin bizim araçta orijinali var ve güzel duruyor yakışıyor ve aracı tamamlıyor
Sizin aracın 2014 makyajlı versiyonlarına bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız keşke ondan bulup takabilseniz, ama burada bunun fiyatları nedir size uyar mı bilemem tabi, tercih sizin

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 24 Nis 2015, 13:47

MicraR yazdı:Doların son günlerdeki malum yükselişi sizi olumsuz etkileyecektir çünkü burada boyatma ve montaj ile en az 350 TL ye mal olacak gibi görünüyor,
Ancak spoiler görünümü güzel duruyor araçlarımızda, örneğin bizim araçta orijinali var ve güzel duruyor yakışıyor ve aracı tamamlıyor
Sizin aracın 2014 makyajlı versiyonlarına bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız keşke ondan bulup takabilseniz, ama burada bunun fiyatları nedir size uyar mı bilemem tabi, tercih sizin

Haklısınız doların yükselişi olumsuzluk yaratıyor ama bu değerdeki bir alımda 240 TL değil de 20-30 TL fazlasına mal olur ki o da belki gözardı edilebilir. Dediğiniz gibi bu aksesuar değişik bir hava yaratıyor gerçekten. Ama 2011 ile 2014 arasında bana göre çok önemli bir güzellik farkı yok, yani o da öbürü de güzel. Tabi zevk meselesi bu. İlk bakışta benim fark ettiğim; 2014'lerde üçüncü stop biraz daha yassı ve uzunca gibi bizimkindeki daha irice. Mesela ben bizimkinin spoilersiz halini de beğeniyorum aslında. Tek düşüncem o parayı acaba başka bir şeye mi harcasam. Şimdilik askıya alayım diye düşünmeye başladım

2014'lerin spoiler'i
Resim

2011'lerin spoileri
Resim
Resim

Bu da 2011'lerin spoilersiz hali
Resim
Resim
Resim

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 27 Nis 2015, 11:51

Sizin modellerin spoilersiz hali de güzel duruyormuş evet, daha önce böyle detaylı bakma imkanım olmamıştı, paylaştığınız fotoğraflarla gördüm ki spoilersiz de olurmuş, dediğiniz gibi o parayı başka bir şeye de harcayabilirsiniz, çünkü aracınız böyle de güzel

Ancak kar ve yağmur yağarken birazcık da perdeleme görevi görüyor bu da hiç fena olmuyor bilginiz olsun, arka cama daha az yağmur ve kar düşüyor, gerçi arka sileceklerimiz olduğu için bu da problem değil ama sadece bi ek bilgi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 27 Nis 2015, 13:41

MicraR yazdı:Sizin modellerin spoilersiz hali de güzel duruyormuş evet, daha önce böyle detaylı bakma imkanım olmamıştı, paylaştığınız fotoğraflarla gördüm ki spoilersiz de olurmuş, dediğiniz gibi o parayı başka bir şeye de harcayabilirsiniz, çünkü aracınız böyle de güzel

Ancak kar ve yağmur yağarken birazcık da perdeleme görevi görüyor bu da hiç fena olmuyor bilginiz olsun, arka cama daha az yağmur ve kar düşüyor, gerçi arka sileceklerimiz olduğu için bu da problem değil ama sadece bi ek bilgi

Bakın bu açıdan düşünmemiştim, faydalı bilgi teşekkürler:idea: Bizim kar görme ihtimalimiz biraz düşük ama yağmur bol buralarda:lol: Dediğiniz gibi arkada silecek olması çok iyi, oldukça işe yarıyor. Bu spoiler işini listenin en sonuna almaya karar verdim aslında. Eğer fırsat bulursam navigasyonlu bir audio ünitesi düşünmeğe başladım, o daha işe yarar diye düşünüyorum. İlk araştırmama göre 1000-1200 TL'ye çözülebilir gibi görünüyor. 400'ünü spoiler işinden vazgeçip ayırmış olurum kalanına Allah kerim :mrgreen: Değerli fikirleriniz için teşekkürler.

Note 2'den tapatalk ile gönderdim

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 28 Nis 2015, 13:41

Rica ederim, bende navigasyonlu bir audio ünitesi düşüncesine soğuk değilim aslında yine de yüksek fiyatları uyum sorunu ve 2. araba almak düşüncem Micram için bu yatırımı beklemeye almama neden oluyor, eğer siz uygularsanız bu konuda tecrübelerinizi dinlemek isterim, ne kadar mal olacak ve kullanımı nasıl olacak merak etmekteyim

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 28 Nis 2015, 15:50

MicraR yazdı:Rica ederim, bende navigasyonlu bir audio ünitesi düşüncesine soğuk değilim aslında yine de yüksek fiyatları uyum sorunu ve 2. araba almak düşüncem Micram için bu yatırımı beklemeye almama neden oluyor, eğer siz uygularsanız bu konuda tecrübelerinizi dinlemek isterim, ne kadar mal olacak ve kullanımı nasıl olacak merak etmekteyim

Ben biraz araştırdım, tabi her zamanki gibi aliexpress'ten :D Çünkü Türkiye'de bizim dashboard'a uygun double din ses ünitesi bulmak çok kolay değil tahminimce (alttaki oval kısımdan dolayı). 350 ile 400 küsür dolar arasında birebir uyumlu üniteler bulmak mümkün o sitede. Hatta örnek olarak şunu http://www.aliexpress.com/item/For-Nissan-Micra-K13-2010-2013-Car-GPS-Navigation-DVD-Player-With-Radio-Bluetooth-TV-Advanced/32327230712.html gördüm.

Burada önemli olan direksiyondan kumanda butonları ile uyumlu olup olmaması ki bu önerdiğimde CANBUS (Controller Area Network) modülü olduğundan bu konuda bir sorun yok. Türkçe menüsü mevcutmuş. GPS navigasyon ve Bluetooth da mevcut. Hatta eğer şunu http://www.aliexpress.com/item/Hot-car-rear-view-back-up-parking-camera-for-Nissan-March-Micra-K13-waterproof-high-solution/1264249017.html alırsanız geri görüş kameranız da oluyor (kameranın başka çeşitleri de var tabi). USB ve SD kart girişleri var, iPod uyumlu hatta TV ve DVD ile görüntü izlenebilir de. Aslında bu son yazdığım sürücü için gerekli değil ama ön koltuk kafalarına 100-150 dolar daha masraf edip arkadaki yolcular için monitör takılması düşünülebilir (tabi daha çok uzun yol seyahatlerinde işe yarayacak bir özellik bence). Ürün açıklamalarında araç bilgilerinin de monitörden görünebildiği, otomatik klimanın kontrol edilebildiği falan da belirtilmiş gerçi gerekli mi bilmem ama sonuçta cihazda yok yok gerçekten, tüm ihtiyaçları karşılayacak nitelikte görünüyor. Montajı için kesme biçme yapılacağını sanmıyorum, muhtemelen plug&play şeklinde soket ve vida montajı yeterlidir.

Ne var ki bu fiyata gümrükte vergisiz geçmez bu, 500-550 dolardan aşağı geleceğini sanmam. O kısım dezavantaj. Bunu daha önce Türkiye'ye getirtmiş satıcılardan da bulunabilir belki ama onlar da herhalde en az 100 dolar kar marjı koyacaklardır. Yani ürünü 1500 ila 1800 TL gibi bir fiyata elde edebiliriz gibi görünüyor ki montaj dışarı yaptırasanız, kamerasıydı ıvırı zıvırı derken 2000 TL'ye yaklaşabilir gibi. Buda ciddi bir maliyet ama arabaya fark katacağı da bir gerçek. O yüzden kararsızım.

Ha piyasadaki standart 750 TL'lik double din GPS'li ünitelerden de alınabilir. Ama ilk olarak bu üniteyi dashboarda uydurmak için http://www.aliexpress.com/item/Double-Din-Facia-for-NISSAN-Micra-March-RENAULT-Pulse-Radio-CD-DVD-Stereo-Panel-Dash-Install/1878413038.html linkindeki gibi bir çerçeve gerekiyor. Hatta sanırım bazı model araçlarda bu çerçeve havalandırma kanallarını da kapsıyor ki o zaman şunun gibi olanı almak lazım http://www.aliexpress.com/item/Car-Audio-Facia-for-RENAULT-Pulse-NISSAN-Micra-March-K13-Stereo-Dash-Kit-Installation-Fascia-Face/1327950207.html Görüldüğü gibi bu çerçevelerin fiyatları 30 ile 100 dolar arasında. Çok maliyetli değil aslında ama asıl sorun alacağınız doubledin ünitenin direksiyon kumandaları ve bluetooth sistemimize uyumlu olup olmadığı. Eğer uyumlu değilse araya bir canbus modülü de bulmak lazım ki o nasıl bulunur bilemiyorum (VW, Seat gibi VAG aracı olsa bulunur da bu Japonlar'da durumu bilmiyorum). Diyelim ki canbus da almak lazım o zaman fiyat, montajdı vs. yine 1500 TL'lere gelir tahminimce.

Sonuç olarak bu işi yapmak istiyorsak en az 1250 TL gibi bir meblağ ayırmak lazım gibi görünüyor. Bu nedenle bu girişimimi de listenin sonuna ama spoilerden bir önceki sıraya koydum şimdilik.

En çok istediğim şey şu ses izolasyonu aslında. Ama o konuda henüz et bir çözüm bulabilmiş değilim.

Bu arada araç kumanda ile kilitlendiğinde ön camlar eğer açıksa otomatik olarak kapatan modülden aldım internetten. InWeels marka http://www.n11.com/cam-kaldirma-modulu-2-cam-icin-inwells-P41054627 40 TL gibi bir fiyatı vardı. Daha önceki arabalarımda bundan kullanmıştım çok işe yarar bir özellik, markanın da başka bir ürününü kullanmıştım ve memnun kalmıştım. Yani tavsiye edebilirim (tabi garantisi devam eden araçlar için sıkıntı olabilir). İlk fırsatta şu torpido aydınlatma işi ile birlikte hallettireceğim inşallah. Eski arabalarımda kapı içine monte etmişlerdi ama mümkünse bunu kapıyı söktürmeden uygulatmayı düşünüyorum, sanırım öyle de yapılabilir. Uygulama bitince burada paylaşacağım.

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 29 Nis 2015, 11:45

Yine süper araştırmalar yapmışsınız tebrik ediyorum elinize sağlık...

Navigasyonlu ünite konusunda bende sizin gibi düşünüyorum listenin şimdilik sonlarında tutmayı yani, maliyeti yüksek bir iş oluyor çünkü

Ses izalasyonu konusunda bir arkdaşım ankaraya git ziebarta yaptır süper yapıyorlar ama biraz pahalı oluyor demişti bende de net bir fikir oluşmadı yani ama tecrübeleri dinlemeye devam ediyorum

Camları otomatik kapatma modülü de güzelmiş işe yarar gerçekten de siz uyguladıktan sonra tecrübelerinizi bekliyoruz
Ancak keşke kumandalarımızda kapatma tuşuna uzun bastığımızda camları istediğimiz kadar kapatma özelliği olsaydı :)

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Nis 2015, 13:11

MicraR yazdı:Yine süper araştırmalar yapmışsınız tebrik ediyorum elinize sağlık...

Navigasyonlu ünite konusunda bende sizin gibi düşünüyorum listenin şimdilik sonlarında tutmayı yani, maliyeti yüksek bir iş oluyor çünkü

Ses izalasyonu konusunda bir arkdaşım ankaraya git ziebarta yaptır süper yapıyorlar ama biraz pahalı oluyor demişti bende de net bir fikir oluşmadı yani ama tecrübeleri dinlemeye devam ediyorum

Camları otomatik kapatma modülü de güzelmiş işe yarar gerçekten de siz uyguladıktan sonra tecrübelerinizi bekliyoruz
Ancak keşke kumandalarımızda kapatma tuşuna uzun bastığımızda camları istediğimiz kadar kapatma özelliği olsaydı :)

Antalya'da zie-bart olsa aslında pahalı mahalı ama ben yaptırabilirim. Ama bunun için başka bir şehre gitmek de benim için uygun değil. Bakalım bizim sanayi sitelerinde ziftçi denilen esnaflardan bulabilirsem öyle bir uygulama düşünüyorum artık. Zamana bıraktım şimdilik.

Aslında bu kumandadan camı kapatma işi çok basit bir teknik bana göre, ben de neden fabrika çıkışı olarak konulmadığını anlayamıyorum. Tamam bazı ekonomik sınıf arabalarda olmamasını anlayabilirim de bizimkiler gibi neredeyse tüm donamımı bulunanlara da böyle bir özellik eklememeleri gerçekten bence de çok saçma. Sonradan bizi uğraştırıyorlar. Arabayı 50 TL fazlaya satsınlar ama bu özelliği de koysalar ne olur ki... :H

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 04 May 2015, 19:04

Navigasyonla ilgili biraz daha bilgi buldum paylaşayım istedim:

Yukarıdaki mesajlarda yurtdışında bulduğumu belirttiğim navigasyonlu audio ünitelerinden GG'da buldum.
Fiyat yurtdışından getirme işine göre gayet makul görünüyor, geri görüş kamerası GPS anteni vs. aksesuvarları falan da dahil. Fakat ucuz olanların markalarını hiç duymadım, bu da "tatmin edici olur mu ki" diye düşündürüyor. Örneğin FOR-X-X-7373 diye bir marka/model var, fiyatı gayet uygun aslında http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/for-x-x-7373-nissan-micra-dvd-navigasyonlu-multi-146069009 ama markayı duymadım. AVT-AVX-8200 diye bir tane var http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/avt-avx-8200-nissan-micra-navigasyon-multimedya-119243780 fiyatı diğerine göre daha yüksek ama bunu da duymadım. Yine 1000 TL'ye şu var http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/nissan-micra-navigasyon-tv-gprs-ucretsiz-kargo-156251951 , markası biliniyor, bu da servis, parça vs. için bir avantaj ama kullananlar bu marka üniteler hakkında ne düşünüyorlar iyi bir araştırmak lazım. Bir de benim yurtdışı siteden bulduklarımın birebir aynısı var ki ilandan anladığım kadarıyla ülkemizde yine bilinen bir marka adı ile satılıyormuş o da şu http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/necvox-dva-9842-hd-nissan-micra-dvd-navigasyonlu-163349586 fakat fiyat yukarıdaki mesajımda tahmin ettiğimden de yüksek, 2250 TL civarında deniyor. Montajı ile neredeyse 2500'e yakın olur diye tahmin ediyorum ki şahsen bu kadar masraf da çok mantıklı gelmedi bana.

2012 ve sonrası Micra'da ise (makyajlı K13 denilenler) dashboard'ın orta havalandırma ızgaraları ve standart ünitenin şekli bildiğim kadarıyla 2011'lerden sonra farklılaştırılmış; buna göre makyajlı k13 kasalar için gg'da ürünün ilandaki görseline göre şöyle bir navigasyonlu audio ünitesi var http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/nissan-uyumlu-navigasyonlu-tv-dvd-full-ozellikli-163277635 Belki bir çerçeve alınması gerekebilir. Marka ülkemizde biliniyor bu nedenle fatura ve 2 yıl garantili falanmış. Marka hakkında biraz araştırma yapılırsa bu düşünülebilir. Ancak gördüğüm kadarıyla bunun şekli konusunda bir avantaj sözkonusu. Yani standart bir dikdörtgen ünite anlaşılan 2012 ve sonrası K13'lere uyabilir. Bu da alternatifleri arttırıyor aslında. Başka bir ünite bulunduğunda tek dikkat edilmesi gereken nokta direksiyondan kumanda fonksiyonuna uyumlu olup olmadığı. Bu uyumluluk meselesinin de CANBUS modülü veya yazılım vs. gibi bir yöntemle çözülebilmesini mümkün görüyorum.

Kullanıcı avatarı
NISTEC
Administrator
Administrator
Otomobil: Diğer
Meslek: Reklam
İletişim:

Mesajgönderen NISTEC » 04 May 2015, 23:10

Elinize sağlık hocam bilgiler için.

Nissan Club Türkiye

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 40 misafir

oto anahtarı