Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Berke
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: Kamu

Re: Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

Mesajgönderen Berke » 27 Haz 2017, 10:24

2017 model micra 1.2 otomatik vites araç bayiden alinindi direk 300 metre ilerideki Benzinlige çektim. 40 litre yakit aldı depo 210 TL tuttu benzin 5.10 TL. Şehir içi normal kullanım çok yumuşak veya çok sert değil ayrıca normal trafikte yaklaşık 440 km yaptı yil bilgisayari 7.1 i gosterdi.Tekrar full ledigimde 36 litre yakit aldı. Şehir içinde ilk depoda 38 krs yakmisti .Fulledim ankaradan konya üzerinden alanya ya yola çıktım. 780km civarında bir yol yaptı. 168Tl ye doldurmustum 25 krs yaktigini gördüm fakat yolda 100 km üzerine çok fazla çıkmadım yol bilgisayari 4.9 u gosterdi. Kemer'de yeniden fulledim finike ve tekrar alanya ordanda Afyon geçtim. Afyon'da yakit tekrar bitti yolda 120 ile 140 arası gittim ve isparta yolunu kullandım bu defa hesapladigimda 28 krs yakmisti yol bilgosayari 5.8 lt. 4.depoyu eskisehir Polatlı arası opet ten aldım. Almaz olaydım berbat istasyon henüz bitmedi yakit şehir içinde kullanıyorum daha sonra karma yakit tüketimini bildiririm.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 03 Tem 2017, 12:38

Berke yazdı:2017 model micra 1.2 otomatik vites araç bayiden alinindi direk 300 metre ilerideki Benzinliğe çektim. 40 litre yakıt aldı depo 210 TL tuttu benzin 5.10 TL. Şehir içi normal kullanım çok yumuşak veya çok sert değil ayrıca normal trafikte yaklaşık 440 km yaptı yol bilgisayarı 7.1 i gösterdi. Tekrar fullledigimde 36 litre yakıt aldı. Şehir içinde ilk depoda 38 krs yakmisti.

Fulledim Ankara'dan Konya üzerinden Alanya ya yola çıktım. 780km civarında bir yol yaptı. 168 TL ye doldurmuştum 25 krs yaktigini gördüm fakat yolda 100 km üzerine çok fazla çıkmadım yol bilgisayari 4.9 u gosterdi. Kemer'de yeniden fulledim Finike ve tekrar Alanya oradan da Afyon geçtim. Afyon'da yakit tekrar bitti yolda 120 ile 140 arası gittim ve Isparta yolunu kullandım bu defa hesapladigimda 28 krs yakmisti yol bilgosayari 5.8 lt. 4.depoyu Eskisehir Polatlı arası Opet ten aldım. Almaz olaydım, berbat istasyon. Yakıt henüz bitmedi, şehir içinde kullanıyorum daha sonra karma yakıt tüketimini bildiririm.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Aracınız 2017 Model ama sanırım K13 kasa doğru mu? Bence ideal yakıt tüketimi değerlerindesiniz. Kazasız belasız güzel günlerde kullanmanızı dilerim.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Gökhan Sky
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Mühendis

Mesajgönderen Gökhan Sky » 25 Tem 2017, 09:28

2015 yılında almıştık. İlk zamanlarında 6.5lt - 7lt arası dolanıyordu.
Ama son 8-9 aydır şehir içi 5.5lt'lere kadar düştü.
Öncesinde de 1.6 CVT Qashqai'm vardı. Ondan dolayı CVT şanzımanda ekonomik kullanıma alışkınım. Şehir dışı ise 5 lt altına inemedim.

Ama aracın yakıt performansını bulunduğunuz il/ilçe bile çok değiştiriyor.

Resim

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 25 Tem 2017, 10:25

Gökhan Sky yazdı:2015 yılında almıştık. İlk zamanlarında 6.5lt - 7lt arası dolanıyordu.
Öncesinde de 1.6 CVT Qashqai'm vardı. Ondan dolayı CVT şanzımanda ekonomik kullanıma alışkınım. Şehir dışı ise 5 lt altına inemedim.

Yol bilgisayarının yanılma payını da göz önünde bulundurursak oldukça ideal tüketim değerlerine sahipsiniz, maşallah. Dediğiniz gibi CVT'ye alışkın olmak tüketimi gerçekten olumlu etkiliyor, ben de mümkün olduğunca 2000 devir civarı sabit ivme ile kullanmaya özen gösteriyorum, kesinlikle işe yarıyor. Ve yine belirttiğiniz gibi bulunduğunuz yerin coğrafi, iklimsel ve trafik yoğunluğu da etkili. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle, paylaşımınız için teşekkürler.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Gökhan Sky
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Mühendis

Mesajgönderen Gökhan Sky » 25 Tem 2017, 10:44

Ally_07 yazdı:
Gökhan Sky yazdı:2015 yılında almıştık. İlk zamanlarında 6.5lt - 7lt arası dolanıyordu.

Yol bilgisayarının yanılma payını da göz önünde bulundurursak oldukça ideal tüketim değerlerine sahipsiniz, maşallah. Dediğiniz gibi CVT'ye alışkın olmak tüketimi gerçekten olumlu etkiliyor, ben de mümkün olduğunca 2000 devir civarı sabit ivme ile kullanmaya özen gösteriyorum, kesinlikle işe yarıyor. Ve yine belirttiğiniz gibi bulunduğunuz yerin coğrafi, iklimsel ve trafik yoğunluğu da etkili. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle, paylaşımınız için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.
Aynen katılıyorum dediğiniz gibi 2000 devir sabit ivme ile kullanmaya özen gösterildiği sürece araç yakıt konusunda üzmüyor.

Resim

Kullanıcı avatarı
Impala
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Impala » 24 Eyl 2017, 09:35

Merhabalar,

Yaklaşık 3 hafta önce bayiden otomatik ve sıfır km'de micra satın aldım. Şehir dışı yol yapmadım. Yaklaşık 1800 km'deyim. Ortalama yakıt tüketimim 10.1'in altına düşmüyor. Araç beni benzine verdiğin para anlamında ciddi şekilde üzüyor. Bu tüketimi en kötü ihtimalle 7 litreye nasıl düşürebilirim?

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra CVT 1.2 yakıt tüketimi

Mesajgönderen Ally_07 » 24 Eyl 2017, 14:10

Impala yazdı:Merhabalar,

Yaklaşık 3 hafta önce bayiden otomatik ve sıfır km'de micra satın aldım. Şehir dışı yol yapmadım. Yaklaşık 1800 km'deyim. Ortalama yakıt tüketimim 10.1'in altına düşmüyor. Araç beni benzine verdiğin para anlamında ciddi şekilde üzüyor. Bu tüketimi en kötü ihtimalle 7 litreye nasıl düşürebilirim?

Aracınız çok yeni daha doğrusu siz araca yenisiniz bence. Yani sürücü bu aracın karekteristiklerine alışınca normal seviyeye inecektir.

Bunun yanında bu başlıkta daha önce yazılmış mesajları okursanız, bir çoğunda bu husustaki öneriler ve deneyimlerden kendinize bir çıkarım yapabilirsiniz. Çünkü hali hazırda dile getirilmiş şeylerdi. Bu bahsettiğim mesajlardaki tüm önerilere uyduğunuz halde yakıt yine düşmüyorsa ya kullanım koşullarınız ağırdır ya da motorunuz ile ilgili bir sorun olabilir (aracın 0 km olduğunu düşünürsek bu ikinci düşük bir ihtimal tabi).

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Impala
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Impala » 24 Eyl 2017, 15:06

Daha önce yazılmış tüm mesajları okudum. Fakat ben genel olarak uzun süreler trafikte kalıyorum. Uzun mesafe şehir içinde ve trafikte gidiyorum. Aracın yeni olmasına bağlıyorum ben de şu anki durumu. Fakat 5 bin km'yi açtığında en azından 7-8'e düşmezse satmayı düşünüyorum. Önceki arabam mini cooper olduğu için buna zaten genel olarak alışmakta oldukça zorlanıyorum. Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 24 Eyl 2017, 16:07

Impala yazdı:Daha önce yazılmış tüm mesajları okudum. Fakat ben genel olarak uzun süreler trafikte kalıyorum. Uzun mesafe şehir içinde ve trafikte gidiyorum. Aracın yeni olmasına bağlıyorum ben de şu anki durumu. Fakat 5 bin km'yi açtığında en azından 7-8'e düşmezse satmayı düşünüyorum. Önceki arabam mini cooper olduğu için buna zaten genel olarak alışmakta oldukça zorlanıyorum. Teşekkürler.
Dur kalk trafik, başka bir değişle sabit hızda seyretmeyi engelleyen sürüş koşulları yakıt tasarrufunun en büyük düşmanı gerçekten. Ben bir kaç yıl öncesine kadar şehir merkezinden işe gidip geliyordum. Km olarak kısaydı ama yaklaşık 12 trafik ışığı vardı. Bir senedir falan çevre yolundan gidiyorum mesafe bi 5 km kadar uzadı ama tek trafik ışığı görüyorum (ona da bazen yeşile denk geliyor hiç durmuyorum) sabit hızla işime veya evime kadar gelebiliyorum. Bana yuvarlak hesap % 10 yakıt tasarrufu sağladı. Süre olarak da daha avantajlı.

Kullanıcı avatarı
Impala
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Impala » 24 Eyl 2017, 23:12

Bu tarz hesaplar yapmak zorunda kalmamız can sıkıcı. Fabrika verilerinin bir kaç birim üstünün gerçek veri olduğunu biliyoruz ama bu kadar yüksek olmasını beklemiyordum. Umarım zamanla çözümlenir. Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 24 Eyl 2017, 23:26

Impala yazdı:Bu tarz hesaplar yapmak zorunda kalmamız can sıkıcı. Fabrika verilerinin bir kaç birim üstünün gerçek veri olduğunu biliyoruz ama bu kadar yüksek olmasını beklemiyordum. Umarım zamanla çözümlenir. Teşekkürler
Bu kadar fark olmaması gerekir, doğru. Bence siz arabaya alıştıkça durum normale dönecektir. Bir arkadaşımız bir kaç mesaj yukarıda "devrinizi 2000 rpm civarında tutmaya çalışın" demişti. Ben de yaklaşık üç yıldır kullandığımız aracımızda kesinlikle bu şekilde olunca ideal değerlere ulaşıldığını deneyimledim. Bunu tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
gri
Silver Üye
Silver Üye
Meslek:

Mesajgönderen gri » 07 Eki 2017, 09:26

6.9'a 24 gözükmekte benim aracımda (micra cvt 2016)
acaba bunu daha da düşürme yolları nelerdir, nerelere dikkat etmeli?

Nissan Micra - 1.2 CVT (A/T) STREET

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

oto anahtarı