Torpido gözü aydınlatması (Micra) Resimli Anlatım

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Micra
Meslek: Akademisyen

Re: Torpido gözü aydınlatması yaptıranlar.

Mesajgönderen MicraR » 06 Nis 2015, 16:47

Ally_07 yazdı:
mattam yazdı:Sonuç olarak orjinal olarak sonradan eklenemediğini anliyoruz.

E tabi alt yapısı olmadığı için daha doğrusu hiç bir versiyonunda fabrika çıkışı olarak bulunmadığından orjinal bir şey yapmak pek mümkün değil.

Bana göre minimum zahmet optimum kullanışlılıkla en akıllıca olan yöntem park farlarından çekilecek bir kablonun ucuna day light renginde (iç aydınlatma ile uyumlu olsun diye) 2 cm tek tarafı yapışkan bantlı led şeridi torpido gözünde uygun ve gizli şekilde konumlandırmak. Her iki göze de uygulanabilir hatta. Akşam olup park farları yakıldığında devreye girer diğer zamanlarda devre dışı kalıp araca yük yapmaz (gerçi zaten Led olduğundan yükü olmayacaktır ama yine de araba çalışır durumdayken gündüz yanmasın mesela). Maliyeti 20 TL'yi geçmez. Sadece özenli birinin yapmasında yarar var ki azıcık da estetik bir iş olsun.

Ben daha önce üç farklı arabamda yaptım gayet memnundum. Bir fırsat bulduğumda buna da mutlaka yaptıracağım inşallah.

Burada önerilen başka yöntemler de olabilir ve belki daha orijinal gibi de olabilir ama bence o kadar uğraşmağa değmez; bu yöntemle basit, ucuz, zararsız, işe yarar, uzun ömürlü şekilde ihtiyacım görülür benim.

Note 2'den tapatalk ile gönderdim

Bende bahsettiğiniz tarzda bir çözüm uygulayacağım, elinden bu işler gelen ve bu konuda meraklı olan bir arkadaşım var ona uygulattıracağım, hem ucuz ve kaliteli işçilik olacak hemde işimiz görülecek dediğiniz gibi

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 06 Nis 2015, 23:22

Hatta ikimiz de resimli olarak paylaşalım, sonradan bu konuyu okuyanlar için faydalı olsun.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: Akademisyen

Mesajgönderen MicraR » 08 Nis 2015, 11:28

Ally_07 yazdı:Hatta ikimiz de resimli olarak paylaşalım, sonradan bu konuyu okuyanlar için faydalı olsun.

Evet güzel olur

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
alperkeskin53
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek:

Mesajgönderen alperkeskin53 » 19 Mar 2016, 16:12

Peki 2014 sonrası kasalarda torpido içinde üst tavanda bi soket var hatta benim araçta bakarken içeri kaçtı daha da alınmıyo o ne işe yarıyo :)

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 20 Mar 2016, 00:34

arkadaşım ne işe yarar bilmiyorum, aracınız hakkında da pek bilgi ok, içine kaçtı dediğiniz için müdahil oldum. torpidoyu söküp geri yerine takabilirsiniz. Ally nikli arkadaşımız görünce konuyu o cevaplar MİCRA cımız o sağolsun yardımcı olur.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Torpido gözü aydınlatması yaptıranlar.

Mesajgönderen Ally_07 » 21 Mar 2016, 02:37

spoilerci yazdı:arkadaşım ne işe yarar bilmiyorum, aracınız hakkında da pek bilgi ok, içine kaçtı dediğiniz için müdahil oldum. torpidoyu söküp geri yerine takabilirsiniz. Ally nikli arkadaşımız görünce konuyu o cevaplar MİCRA cımız o sağolsun yardımcı olur.

alperkeskin53 yazdı:Peki 2014 sonrası kasalarda torpido içinde üst tavanda bi soket var hatta benim araçta bakarken içeri kaçtı daha da alınmıyo o ne işe yarıyo :)

Daha önce bahsedilen soketi fark etmedim. İlk fırsatta bakıp fikrimi paylaşacağım.

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 21 Mar 2016, 23:33

micra_torpido.jpg
,

@alperkeskin53 Bahsettiğiniz "soket" resimde kilit mekanizmasının yanında ve sol tarafta görünen küçük huni gibi plastik parçalar ise eğer, onlar torpido kapağının kapatılması esnasında hafif de olsa darbe emme işlevi gören bir nevi lastik contalar. Eğer bunlar değilse siz de bir resimle gösterebilirseniz seviniriz. Çünkü benim paylaştığım bu resim 2011 K13 kasaya ait. Belki 2012 sonrasında başka bir durum da söz konusu olabilir. Böylece karşılaştırma ve fikir alışverişi yapmak daha kolay olur diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 22 Mar 2016, 00:01

Ally_07 yazdı:
micra_torpido.jpg
,

@alperkeskin53 Bahsettiğiniz "soket" resimde kilit mekanizmasının yanında ve sol tarafta görünen küçük huni gibi plastik parçalar ise eğer, onlar torpido kapağının kapatılması esnasında hafif de olsa darbe emme işlevi gören bir nevi lastik contalar. Eğer bunlar değilse siz de bir resimle gösterebilirseniz seviniriz. Çünkü benim paylaştığım bu resim 2011 K13 kasaya ait. Belki 2012 sonrasında başka bir durum da söz konusu olabilir. Böylece karşılaştırma ve fikir alışverişi yapmak daha kolay olur diye düşünüyorum.

soru soran arkadaşın arabası Qashqai miş. 1. sayfanın en altındaki soru tesadüf gördüm. kusura bakma sizi de yorduk.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 22 Mar 2016, 14:39

spoilerci yazdı:
Ally_07 yazdı:
micra_torpido.jpg
,

soru soran arkadaşın arabası Qashqai miş. 1. sayfanın en altındaki soru tesadüf gördüm. kusura bakma sizi de yorduk.

Rica ederim yorulma sayılmaz ki bu, hem bu vesile ile bir fotoğraf eklenmiş oldu belki fikir alışverişlerimizde işe yarar. Ben de forumu genellikle tapatalktan takip ettiğim için fark etmemişim arkadaşımızın modelini, muhtemelen kendisi de forum içinde başlığa bakarak yazdı (bu arada başlıkta bu gibi durumlar için ufak bir düzeltme yapıverdim). Yalnız işin garibime giden tarafı Qashqai'lerde de mi torpido aydınlatması yokmuş? Bu japonlar bir garip oluyor bazen :W

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Re: Torpido gözü aydınlatması yaptırma (Micra)

Mesajgönderen spoilerci » 22 Mar 2016, 22:25

nissan markası japon iken kalite idi. 2010 dan sonra tamamen Renault olduğu için fransız çingeneliğine büründü. ilk olarak dci motor arkasında torpido aydınlatması hırsızlığı vb vb vb. ben nissanın çok modeline bindim ama P12 benim son nissanım olacak. bu sınıfta bu segmentte yeni model üretimi yok.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Torpido gözü aydınlatması yaptırma (Micra)

Mesajgönderen Ally_07 » 23 Mar 2016, 00:10

spoilerci yazdı:nissan markası japon iken kalite idi. 2010 dan sonra tamamen Renault olduğu için fransız çingeneliğine büründü. ilk olarak dci motor arkasında torpido aydınlatması hırsızlığı vb vb vb. ben nissanın çok modeline bindim ama P12 benim son nissanım olacak. bu sınıfta bu segmentte yeni model üretimi yok.

Doğrudur. Ama şunu söyleyebilirim ki kendi arabam olan Seat'ın dahil olduğu VAG grubu araçlar da öyle bence. Mesela benim Toledo'da dört cam otomatik ama sürücü kapısından sadece ön camları kontrol edebiliyorsunuz. Buna benzer bir kaç saçma şey daha var. Babamda Fiat Panda var 2014 kasa, iki tane torpido gözü var ikisi de kapaksız, bu da ne kadar saçma aslında.
Sanırım maliyet düşürmek için göze batmayacak ne varsa kesiyorlar ama satarken fahiş fiyatlar koymaktan da geri kalmıyorlar.

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: Torpido gözü aydınlatması yaptırma (Micra)

Mesajgönderen Ally_07 » 05 Oca 2017, 13:24

Uzun süredir aklımda olan bu meseleyi sonunda çok çok iyi olduğunu düşündüğüm şekilde hallettim. Artık iki torpido gözü de aydınlatmalı oldu bizimkinin. Üstelik kapaklar açıldığında yanıp kapalıyken yanmayan şekilde. Tabi bunu elektronik mühendisiliği son sınıf öğrencisi ve eli bu işlere acayip yatkın olan yeğenim sayesinde yapabildim. Şunu söyleyebilirim işin asıl püf noktası titizlikle ve sabırla uğraşmak yoksa çok zor değil. İki torpidoyu da farklı günlerde 3'er saat kadar vakti ayırarak yapabildik.

Öncelikle Hyundai Accentler veya Kia Cerato'larda kullanılan bildiğiniz kapı ışık anahtarlarından aldım, tanesi 20 TL.

buton_00.jpg

buton01.jpg

buton02.jpg

sonra led şerit kullandım ama onun yerine aliexpresteki şu ürün de olabilir gibime geliyor https://tr.aliexpress.com/item/2016-Brand-New-2x-9W-LED-Radar-Eagle-Eye-White-Daytime-Running-DRL-Reverse-Backup-Light/32666397605.html?spm=2114.13010308.0.0.7394xU&detailNewVersion=&categoryId=200000226, belki ileride ona geçerim

led.jpg

Önce alt torpidonun kapağını çıkarıp buton için en uygun yeri tespit ettikten sonra (ki resimde gördüğünüz yer oluyor) orayı kullanacağımız açma kapama anahtarı boyutuna göre kestik. Keserken şarjlı tornavida ve ince bir matkap ucu kullandık. Materyal çok sert değil. Ama sağlıklı çalışabilmesi için tam ölçülere göre kesmek biraz uğraştırdı tabi.

Sonra bir kabloyu ön göğüsün arkasında geçirerek araya her ihtimale karşı 1A bir sigorta da ekleyerek çakmaklığa bağladık. Tabi kabloyu çakmaklığa bağladığımız için kontak kapalı iken ışık yanmıyor. Eğer dilerseniz doğrudan çakmaklığı veya çakmaklığa bağladığınız bu kabloyu direkt aküye de bağlayabilirsiniz. Böylece araç çalışmazken de torpido ışığı yanar. Bu kablonun diğer ucunu da açma kapama anahtarına bağladık. Butondan başka bir kablo çekerek alt torpidonun iç arkasındaki ızgaramsı kısımdan uzatıp ledi de oraya çift taraflı bant ile sabitledik. Sürücünün gözünü almasın diye ben sol duvarı tercih ettim.

alt_torpido_01.jpg

alt_torpido_bitmis01.jpg

alt_torpido_bitmis02.jpg

alt_torpido_bitmis03.jpg

Böylece alt torpido tamamlandı.

Aynı mantıkla üğst torpidoya da giriştik. Ancak üst torpidoyu sökmek gerekiyor. Sökülmesi basit, kapağı açınca görünen vidaları çıkarın sonra da göğsü çizmeyecek bir çubukla (hani şu teyp montajlarında kullanılan renkli plastik ince uçlu çubuklarla mesela) kenarlardan hafifçe kaldırarak kendinize çekin. 9 adet segmanla sabitlenmiş olan torpido gözünü bu şekilde tamamen çıkarabiliyorsunuz.

ust_torpido01.jpg

ust_torpido02.jpg

ust_torpido03.jpg

Yine buton için aynı yöntem ve aynı titizlikle en uygun yere bir delik açtık. Ancak bunun materyali biraz daha sert, azıcık uğraştırdı. Bir de aynı delikten bu üst torpido haznesinin göğüste karşılık geldiği kısma da delik açılması gerekiyor tabi, ama o alt torpidodaki gibi yumuşak olan yüzeyde olduğu için daha az uğraştırıyor.

ust_torpido04.jpg

ust_torpido05.jpg

ust_torpido06.jpg

Elimizdeki haznenin sol üst köşesinden bir delik daha açıp ledin kablosunu geçirdik, diğer ucunu da haznenin dış arkasından anahtara bağladık.

ust_torpido07.jpg

Ledi yine çift taraflı bantla sabitleyip anahtarı deliğe oturttuktan sonra hazneyi yerine yerleştirip vidaladık. Üst torpidonun anahtar kablosunu da alt torpido için çakmaklıktan aldığımız ana kabloya ekledik ve işlem tamamdır.

ust_torpido08.jpg

ust_torpido_bitmis01.jpg

Gördüğünüz gibi kapak kapalı iken (kontak açık da olsa) her hangi bir ışık yanmıyor. Kullandığımız anahtarlar yaylı gibi, yani butonun üzerine basınca ışık kapalı üzerine basılmazsa açık konumda oluyor

ust_torpido_bitmis02.jpg

Yaklaşık 2 aydır kullanıyoruz, maşallah hiç bir sorun yok, gayet de keyifli bir uygulama oldu. Orijinali olsa bu kadar olurdu diye düşünüyorum.

torpidolar.jpg

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

oto anahtarı