Micra için hangi motor yağı ve fren balatası

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Micra
Meslek: Akademisyen

Re: hangi motor yagi ?

Mesajgönderen MicraR » 09 Nis 2015, 15:33

Koyduğunuz termometreli örneğe göre 10-40 yağ kullanmak daha ideal gibi çünkü yazın 30-40 dereceler görülebiliyor özellikle Kayseri için konuşacak olursam yazın 40 kışın -25 i görmek mümkün. Bu durumda ben 10-40 tercih ederim galiba, aracımı sıfır aldığımdan dolayı en uygun yağı koymuşlardır diye düşünüyorum ama motorun içinde ne var bilmiyorum maalesef :( Evde de yarım litre Shell Helix 10-40 yağım kalmış kullanırım belki ilerde diye, Jettamdan kalma, Jettam bir ara yağ yakmış yağ eksiltmişti de, yanımda yedek yağ taşımaya başlamıştım :)

2014 Nissan Micra 1.2 Street CVT Okyanus Mavisi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Mesajgönderen Ally_07 » 09 Nis 2015, 15:45

MicraR yazdı:Koyduğunuz termometreli örneğe göre 10-40 yağ kullanmak daha ideal gibi çünkü yazın 30-40 dereceler görülebiliyor özellikle Kayseri için konuşacak olursam yazın 40 kışın -25 i görmek mümkün. Bu durumda ben 10-40 tercih ederim galiba, aracımı sıfır aldığımdan dolayı en uygun yağı koymuşlardır diye düşünüyorum ama motorun içinde ne var bilmiyorum maalesef :( Evde de yarım litre Shell Helix 10-40 yağım kalmış kullanırım belki ilerde diye, Jettamdan kalma, Jettam bir ara yağ yakmış yağ eksiltmişti de, yanımda yedek yağ taşımaya başlamıştım :)

Evet 10-40 daha mantıklı ama 10-40 yukarıda yazdığım gibi yarı sentetik. Yeni nesil motorlar için tam sentetik motor yağı kullanılmasını öneriyorlar. Örneğin buradaki yetkili servis benim TSI'da 5-30 kullanıyor ki yine termometreye göre aslında Antalya gibi bir yerdeki yaz iklimine uygun değil gibi görünüyor. Nissan'ın yetkili servisine kendim henüz sormadım hangi yağı kullanıyorsunuz diye ama başka bir forumda kullanıcılar 5-30 ve 5-40 telaffuz etmişler. İkisinin de kutularında tam sentetik yazıyor. Ben tam sentetik oldukları için bunlardan birini tercih ederdim şahsen ki Tekirdağ için 5-30 uygun olacaktır.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 09 Nis 2015, 16:47

Bu arada şöyle bir link buldum mesela http://arababara.com/motor-yag/nissan/micra.html

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 10 Nis 2015, 11:45

Ally_07 yazdı:Bu arada şöyle bir link buldum mesela http://arababara.com/motor-yag/nissan/micra.html

Hımm haklısınız, bende zaten emin değildim de termometre hesabına göre 10-40 koymalıyız demekki dedim TSI daha pahalı yağlar kullanıyordu bildiğim kadarıyla normal atmosferik motorlu araçlara göre, ama dediğim gibi baktım ki o da 10-40 kullanıyormuş üzerinde de sentetik ifadesini okudum ama tam sentetik mi yarı sentetik mi hatırlayamadım. Muhtemelen 15.000 km yi dolduramadan bir yılı doldurmuş olacağım ve servise gideceğim için sanırım servis en uygun yağı o zaman koyacaktır. O zaman (yaklaşık 6 ay sonra) yağı değiştirince göreceğiz bakalım ne koymuşlar. Dediğiniz gibi yüksek ihtimal 5-30 koyacaklar bu durumda

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 11 Nis 2015, 15:07

MicraR yazdı:
Ally_07 yazdı:Bu arada şöyle bir link buldum mesela http://arababara.com/motor-yag/nissan/micra.html

Hımm haklısınız, bende zaten emin değildim de termometre hesabına göre 10-40 koymalıyız demekki dedim TSI daha pahalı yağlar kullanıyordu bildiğim kadarıyla normal atmosferik motorlu araçlara göre, ama dediğim gibi baktım ki o da 10-40 kullanıyormuş üzerinde de sentetik ifadesini okudum ama tam sentetik mi yarı sentetik mi hatırlayamadım. Muhtemelen 15.000 km yi dolduramadan bir yılı doldurmuş olacağım ve servise gideceğim için sanırım servis en uygun yağı o zaman koyacaktır. O zaman (yaklaşık 6 ay sonra) yağı değiştirince göreceğiz bakalım ne koymuşlar. Dediğiniz gibi yüksek ihtimal 5-30 koyacaklar bu durumda

10w40 kesin yarı sentetik ve 5w30 da tam sentetik eminim. 10w40 daha ucuz bir yağ (hele ki marka değeri yüksek olmayan yağlarda) ve iklimsel olarak da ülke geneline uygun. Sanırım bu yüzden tamircilerin çoğu bu yağı halihazırda elinde bulunduruyor. Ama 5w30 biraz daha pahalı o yüzden tüketicilerin geneli de ucuz yağ tercih ettiklerinden bir çok yerde 10w40 kullanıp geçiyorlar. Bilinmedik veya yerli markaların 10w40'ı ile bilinen yabancı marka yağların 5w30'u arasında nerdeyse 2 kat fiyat farkı olabiliyor. Ama benim gözlemlediğim kadarıyla artık yeni nesil motorlarda tam sentetik yağ kullanılıyor, özellikle yetkili servislerde (mesela buradaki VW, Seat, Audi Yetkili Servis'i 5w30 kullanıyor. Sizinki muhtemelen ucuz olduğu için müşteri çekmek adına veya kar marjlarını yükseltmek için 10w40 kullanıyordur) . Tam sentetik motor yağlarının motor için daha iyi olduğunu bir çok yerde okudum, bir çok kişiden duydum. Muhtemelen Nissan servisinde de 5w30'u tercih ediyorlardır. Yani aslında 10w40 uygun değil ama 5w30 ona nazaran daha uygun.

Ben yazın burada yer yer 45-50 derece santigratları gördüğümüz için ve kışın da en çok 3-4 derecelere düştüğümüz için Micra'ya 5w40 da düşünebilirim. Ama benim TSI Toledo'da 5w30 herhangi bir eksiltme veya olumsuzluk da yapmadı hani, o yüzden çok da ısrarcı değilim. Ama marka olarak Castrol veya Mobil 1 kullanacağım mutlaka.

Note 2'den tapatalk ile gönderdim

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 11 Nis 2015, 16:37

Artık 10w40 kullanan pek kalmadı yeni araçlarda. Çünkü %95i turbolu. Turbo için de yağlama önemli olduğundan 5w30-5w40 gibi yağlar kullanılıyor. Turbolu aracınız varsa turbonun sağlığı açısından en az 5w30 yağ kullanın. Türkiye şartında sorun çıkaran bir vizikozite değil bu. Olsa idi bu kış doğudaki birçok araç şuan servisteydi

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 11 Nis 2015, 18:22

FelixCrail yazdı:Artık 10w40 kullanan pek kalmadı yeni araçlarda. Çünkü %95i turbolu. Turbo için de yağlama önemli olduğundan 5w30-5w40 gibi yağlar kullanılıyor. Turbolu aracınız varsa turbonun sağlığı açısından en az 5w30 yağ kullanın. Türkiye şartında sorun çıkaran bir vizikozite değil bu. Olsa idi bu kış doğudaki birçok araç şuan servisteydi

Ben de katılıyorum buna. Sadece doğuda soğuğa değil güneydeki yüksek sıcaklıklara da dayanıyor.

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 13 Nis 2015, 11:52

Ally_07 yazdı:
FelixCrail yazdı:Artık 10w40 kullanan pek kalmadı yeni araçlarda. Çünkü %95i turbolu. Turbo için de yağlama önemli olduğundan 5w30-5w40 gibi yağlar kullanılıyor. Turbolu aracınız varsa turbonun sağlığı açısından en az 5w30 yağ kullanın. Türkiye şartında sorun çıkaran bir vizikozite değil bu. Olsa idi bu kış doğudaki birçok araç şuan servisteydi

Ben de katılıyorum buna. Sadece doğuda soğuğa değil güneydeki yüksek sıcaklıklara da dayanıyor.

Evet bende katılıyorum, yazılarınızı okurken unuttuğum ve şimdi hatırladığım bir durum oldu, bendeki 1 litre 10-40 yağın kalmasının hikayesi şu;
Şehir dışında aracım yağ eksiltmişti bende yağcının araç az yağ eksiltmiş daha uygun fiyatlı yağ koyarak bir süre idare edebilirsiniz yakında komple yağ değiştirecekseniz demesi üzerine 1 litre 10-40 yağ vermişti bana yarısını doldurduk araca seviye tamamlandı. Yarısı da bende yedek olarak kalmıştı acil durum olursa koymak üzere. İşin doğrusu adam ucuz olsun diye bana 10-40 vermişti yani, yoksa araca normalde 5-30 koyduğumuzu hatırladım

Haklısınız turbolu yada yeni nesil çok özellikli motorlarda 10-40 kullanmak cinayet neredeyse, 5-30 tam sentetik kullanmak gerekli, sadece eski klasik tip motorlarda atmosferik motorlu biraz eski modelli araçlarda 10-40 kullanmak ise yeterli diye biliyorum her açıdan hem ekonomi hem motor ömrü.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 04 Haz 2015, 14:57

Bu gün yetkili servise başka bir mesele için gittiğimde bizzat teknikere sordum ve öğrendim ki bizimkilerde (2011 K13) 0-20 yağ kullanıyorlarmış!! Gerçekten çok şaşırdım ama yetkili servis her halde yanılmıyordur. Antalya gibi sıcak bir yerde 0-20 kullanan hiç bir yetkili servis görmemiştim. En düşüğü 5-30 kullanıyor normalde ama genelde 10-40 kullanılır. Neyse servisin tavsiyesine uyacağız artık.

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 05 Haz 2015, 11:02

Ally_07 yazdı:Bu gün yetkili servise başka bir mesele için gittiğimde bizzat teknikere sordum ve öğrendim ki bizimkilerde (2011 K13) 0-20 yağ kullanıyorlarmış!! Gerçekten çok şaşırdım ama yetkili servis her halde yanılmıyordur. Antalya gibi sıcak bir yerde 0-20 kullanan hiç bir yetkili servis görmemiştim. En düşüğü 5-30 kullanıyor normalde ama genelde 10-40 kullanılır. Neyse servisin tavsiyesine uyacağız artık.

Ya sizin yetkili servis de çoğu yetkili servis gibi yüksek miktarda ucuz yağ anlaşması yaptığı için şu anda ellerinde o yağdan olduğu için size onu önerdiler yada gerçekten bizim bilmediğimiz ama onların bildiği çok farklı durumlar var bu araçlar için.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 05 Haz 2015, 11:50

MicraR yazdı:
Ally_07 yazdı:Bu gün yetkili servise başka bir mesele için gittiğimde bizzat teknikere sordum ve öğrendim ki bizimkilerde (2011 K13) 0-20 yağ kullanıyorlarmış!! Gerçekten çok şaşırdım ama yetkili servis her halde yanılmıyordur. Antalya gibi sıcak bir yerde 0-20 kullanan hiç bir yetkili servis görmemiştim. En düşüğü 5-30 kullanıyor normalde ama genelde 10-40 kullanılır. Neyse servisin tavsiyesine uyacağız artık.

Ya sizin yetkili servis de çoğu yetkili servis gibi yüksek miktarda ucuz yağ anlaşması yaptığı için şu anda ellerinde o yağdan olduğu için size onu önerdiler yada gerçekten bizim bilmediğimiz ama onların bildiği çok farklı durumlar var bu araçlar için.

Söylediklerine göre bizim araçların motorların subap aralığı mı, piston boşluğu mu neyse artık, çok azmış o yüzden bu yağ en uygunuymuş. Teknik olarak o kadar bilgili olmadığımdan yorum yapamıyorum ama sıcaklığın 50 derece santrigrat olabildiği benim şehrimde 0-20 kullnılması gerçekten çok şaşırttı beni. Sizin teoriniz de mantıklı tabi. Normalde üreticiler yağ vizikozitesi için bir kaç alternatif sunuyor ama bizim buradakiler teknik koşullara bakmadan en ucuzu veya kar marjı en yüksek olanı tercih etmiş olabilirler. Örneğin Castrol'un sitesinde 5-30 öneriyorlar http://oilselector.castrol.com/w/tr/tur/recommendation/072b8da423d68a59d540655a65068d09/Nissan-(EU)/Micra-March-K13-(2011-)/Micra-March-1-2-(2011-2011)

Kullanıcı avatarı
MicraR
Gold Üye
Gold Üye

Mesajgönderen MicraR » 05 Haz 2015, 16:52

Hımm öyle bir teknik detay varsa bende bilmiyorum, belki gerçekten öyledir ama dediğiniz gibi sıcaklık açısından bakınca hiç mantıklı gelmiyor, yağ firması önerileri de farklı çıkıyor dediğiniz gibi ve bizi destekliyor, daha detaylı bir bilgi alırsak yada yağ değişimi yaparsak bilgi paylaşırız

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı