Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarım İşlemleri ile Ücretleri

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Onarımlar ve Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 08 Ara 2017, 11:36

ertugrul3344 yazdı:öncelikle uyarı için teşekkürler ,ilk kez bir araba forumunda değilim,hatta birkaç yıl moderatorluk de yaptım,ilk kez bu kadar tolere edilemeyecek kadar ciddi uyarılarda bulunulduğunu gördüm,genelde moderatorler yorumu uygun başlığın altına taşırlar ,madem konusu açıldı bir ufak eleştiride bulunayım,tavsiye ettiğiniz micranın sabit bölümlerine de baktım,benim aracıma uygun detaylı birşeyler bulamadığım için yazdım,ama ilk birkaç
günün izlenimi :bu forum daha canlı ve hoşgörülü olmalı :) yazdıklarım kimseyi üzmek amaçlı değil,elbette uyarmak gerekiyorsa uyarılır ama 47 yaşından sonra pek de hoş hisler yaratmıyor açıkçası.. yinede kusuruma bakmayın ,eniyisi sanırım sadece okumak ..

Aslında uyarı değil hatırlatma veya bilgilendirme demeyi tercih ederim (en azında kendi mesajlarım için). Amacımız kimseyi kırmak değil, yaş kaç olursa olsun ki sizinle ben aynı jenerasyondayız aslında :-). Sadece sık sık sorulan aynı hususlardaki sorulara ilişkin cevaplarının zaten halihazırda mevcut olduğundan haberdar etmek istedim (örnek olarak söylemek gerekirse bu bakımla ilgili sorduğunuz sorunun cevabı aslında bu başlığın ilk mesajında mevcuttu) ki böylece konular uzamadan üyelerin hızlı ve kolay şekilde aradıklarını bulmalarını umuyoruz..

Sabit başlıklarda doğrudan Micra K13 kasa (2011 model olduğuna göre sizinki de bu kasadan olmalı diye düşünüyorum) için açılmış başlıkların sayısı aslında daha çok. Hem mevcut en güncel kasa olduğu için hem de naçizane bizim aracımız olduğundan şahsi deneyimlerimi paylaşmak konusunda daha çok imkan sahibi olduğum için diyebiliriz. Sadece okumadan sizin de kendi deneyim ve tecrübelerinizden, uygulamalarınızdan haberdar olmaktan kesinlikle çok memnuniyet duyarız. Böylece belirttiğiniz gibi canlılığı da sağlamamız mümkün olur kanaatindeyim.

Aradığınızı ancak bulamadığınızı belirttiğiniz daha detaylı bilgileri tam olarak tarif edebilirseniz belki size de sizden sonra merak edenlere de daha faydalı paylaşımlar oluşabilir (tabi daha öncelerde karşılaşılan durumlar ise). Mesela CVT şanzıman, Direksiyon, Yakıt tüketimi, Periyodik Bakım, LPG vb. başlıklar genelde tüm kasaları birlikte içeriyor (ama güncel modeller olduklarından yine ağırlıkla K12 ve K13 kasalarla ilgili daha çok bilgi var) çünkü teknik olarak motor, aktarma gibi aksamlar arasında modele göre pek de bir fark yok diyebiliriz. K12 ve K13'lerde farklar genellikle iç ve dış görünüm ile donanımlarda.

Katkılarınızla daha da verimli bir forum ortamı oluşacağına inanıyorum.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
ertugrul3344
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: öğretmen

Mesajgönderen ertugrul3344 » 09 Ara 2017, 00:14

Haklısınız,lafı da çok uzatmamak lazım :) ilginiz ve açıklamalarınıza teşekkür ederim ,ben forumun keyfini çıkartmaya çalışayım :)

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Onarımlar ve Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 09 Ara 2017, 00:32

ertugrul3344 yazdı:Haklısınız,lafı da çok uzatmamak lazım :) ilginiz ve açıklamalarınıza teşekkür ederim ,ben forumun keyfini çıkartmaya çalışayım :)
Rica ederim, sizinle de birlikte hepimiz paylaşımlarla ortama gönüllük esasına dayalı olarak katkı yapmaya çalışıyoruz. Bilgi paylaştıkça çoğalıyor, sizden de forumumuzdaki eksik kısımları deneyimlerinizle tamamlamanızı bekleriz mutlaka. Tekrar iyi forumlar diliyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
kodflex
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Öğretmen

Mesajgönderen kodflex » 12 Şub 2018, 16:52

Merhabalar;

Micra 1.2 Tekna CVT 2011 araç sahibiyim. Şuan için 55.000 kilometrede. Aracı alalı yaklaşık iki ay oldu. Bakımlarını yaptırdım. Şanzıman yağı ve filtresini değiştirmenin vakti geldi mi acaba. ? Birde önde dikmelerin olduğu yere gres yağı sürsek sesi keser mi. ? Geçen kapılardan ses geliyordu yağladım iyi oldu. Aracın başka hangi kısımlarına bu işlemleri yapabilirim. Cevaplarsanız sevinirim. Saygılar.

2011 Micra Tekna 58000 km Beyaz

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 12 Şub 2018, 17:51

kodflex yazdı:Merhabalar;

Micra 1.2 Tekna CVT 2011 araç sahibiyim. Şuan için 55.000 kilometrede. Aracı alalı yaklaşık iki ay oldu. Bakımlarını yaptırdım. Şanzıman yağı ve filtresini değiştirmenin vakti geldi mi acaba. ? Birde önde dikmelerin olduğu yere gres yağı sürsek sesi keser mi. ? Geçen kapılardan ses geliyordu yağladım iyi oldu. Aracın başka hangi kısımlarına bu işlemleri yapabilirim. Cevaplarsanız sevinirim. Saygılar.

Şanzıman yağı şimdiye kadar hiç değişmediyse değişimi öneririm, yalnız mutlaka orijinal yağ ile değiştirin. Dikmelerden kastınız nedir tam anlayamadım? Periyodik bakım kalemleri dışında özel bir şey yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum.

Kullanıcı avatarı
kodflex
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Öğretmen

Mesajgönderen kodflex » 12 Şub 2018, 21:49

Ally_07 yazdı:
kodflex yazdı:Merhabalar;

Şanzıman yağı şimdiye kadar hiç değişmediyse değişimi öneririm, yalnız mutlaka orijinal yağ ile değiştirin. Dikmelerden kastınız nedir tam anlayamadım? Periyodik bakım kalemleri dışında özel bir şey yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum.

Önceden yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Herkes şanzıman yağını değiştirebilir mi. ? Ustasına göre fark eder mi. ? Bu önde yükü çeken tekerin üstündeki kısımdan bahsediyorum. Bilemedim ismini. :T

2011 Micra Tekna 58000 km Beyaz

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: RE: Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Onarımlar ve Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 13 Şub 2018, 11:54

kodflex yazdı:[quote="Ally_07"][quote="kodflex"]Merhabalar;

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/quote]

Önceden yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Herkes şanzıman yağını değiştirebilir mi. ? Ustasına göre fark eder mi. ? Bu önde yükü çeken tekerin üstündeki kısımdan bahsediyorum. Bilemedim ismini. :T[/quote]

Ustasından ziyade şanzıman yağının orijinal olması lazım. Forumda orijinal cvt yağı diye aratırsanız, o konuda birkaç paylaşım olacak, fikriniz olur. Eğer değişip değişmediğini bilmiyorsanız ve eski sahibinden veya yetkili servisten sorup ögrenemiyorsanız hiç riske girmeyin değiştirin derim. Çok abartı olmayan bir maliyeti var ama sonradan başınız daha çok ağrıyacağına bu maliyete katlanmak daha akıllıca.

Sanırım amortisör takozlarını söylüyorsunuz dikme derken. Gıcırtı mı yapıyor? Oradan da olabilir salıncak burçlarından da olabilir. Ben micramızda hiç yaşamadım çok şükür ama daha önce yaşadığım başka arabam olmuştu. Eğer sorun bunlardan birindeyse gresle yaglamak geçici çözüm oluyor, bir süre sonra tekrar ediyor maalesef. İllaki değişim istiyor. Yine de bir deneyin. Hatta sonucu da burada paylaşırsanız seviniriz.

Kullanıcı avatarı
ozgurcel77
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: bilişim

Mesajgönderen ozgurcel77 » 03 Mar 2018, 16:10

arkadaşlar aracımız 2014 otomatik araç 17 binde 12 binde aldık garantisi devam ettiği için mecburiyetten
2 defa serviste km gelmediği halde ücret ödedik sanırım 430 ilki sonrasıda 450 tl şu an araç 17 binde son gitmesi gereken yıl
bakımına götürmedim aracın filtre yağ parçalarını dışardan aldım tanıdık ustaya götürdüm çıkan yağ kararmıştı aklıma
gelen servisin yağı değiştirmediği siz siz olun serviste aracın yanında durun yağın filtrelerin değiştiğinden emin olun

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 05 Mar 2018, 01:05

ozgurcel77 yazdı:arkadaşlar aracımız 2014 otomatik araç 17 binde 12 binde aldık garantisi devam ettiği için mecburiyetten
2 defa serviste km gelmediği halde ücret ödedik sanırım 430 ilki sonrasıda 450 tl şu an araç 17 binde son gitmesi gereken yıl
bakımına götürmedim aracın filtre yağ parçalarını dışardan aldım tanıdık ustaya götürdüm çıkan yağ kararmıştı aklıma
gelen servisin yağı değiştirmediği siz siz olun serviste aracın yanında durun yağın filtrelerin değiştiğinden emin olun

Bilgilendirme için teşekkürler. Yalnız ben yetkili servisin yağ gibi basit bir konuda böyle bir riske gireceğini (değiştirdik diyip değiştirmeyeceğini) sanmıyorum. Faturanızı kontrol edin belki de yağ değişimini zaten yapmamışlardır. Anladığım kadarıyla aracınızı toplamda 5000 km kullanıp servise iki kere bakıma gitmişsiniz. Ancak araç servise "periyodik bakım" olarak girdiği için otomatikman sistem yağ fiyatını eklemiş ve servis müşteri temsilcisi de yağın değişmediğini gözden kaçırmış olabilir ve normal bakım pakedi fiyatı taahhuk ettirmiştir. Bir keresinde başka bir marka aracım için yetkili servise yağımı kendim götürmüştüm, dediğim gibi paket fiyatı uygulayıp faturaya yağ da ilave etmişlerdi. Fatura kesildikten ve ücreti ödedikten sonra fark edip iade almıştım. O nedenle yapılan işlemleri fatura üzerinden kontrol etmek gerekli bence.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 15 Mar 2018, 17:29

Geçtiğimiz aylarda bagaj kapağının kendi gücüyle yukarıya açılma özelliğinin kaybolduğunu fark ettim. Artık 7 yaşında olduğundan bagaj kapağı amortisörlerinin miyadının dolduğu anlaşılıyordu. Yetkili servise sorduğumda orijinali için tanesine 600 küsür TL fiyat söylediler (telefonla sordum, her halde yanlış fiyat vermemişlerdir). Parça kodu ile Aliexpress'te (tabi ki muhtemelen yan sanayi) çiftini 135 TL gibi bir rakama buldum (bkz. http://s.aliexpress.com/EFniMzAf?fromSns= )
Bir arkadaşım sanayi sitesinde envai çesit bagaj amortisörü satan bir yere götürdü. Nissan Micra için değil ama onunla sadece 1 cm bir uzunluk farkı olan yan sanayi bir amortisör takıldı. Çiftini 65 TL'ye aldım. Montajı ve kullanımında önemli bir sorun yok. Sadece açarken biraz hızlı açılıyor kapatırken de biraz kuvvetli indirmek lazım, zamanla daha rahat olur diye düşünüyorum. Ömrü orijinali kadar uzun olmaz belki ama en az 3-4 sene gider dediler. Bence gayet tatmin edici bir yenileme, tavsiye ederim. 3 yıl sonra bozulsa bile 70 TL verip yenisini alırım.

Burada orijinal amortisörün parça kodu ve yan sanayi olanın marka-kod bilgisini de paylaşayım dedim.

Bu orijinal sol taraf

Resim

Bu orijinal sağ taraf
Resim

Bu da yan sanayi yerli (peugeot 206 içinmiş aslında)
Resim

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarımlar İşlemleri ile Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 10 Nis 2018, 10:31

Dün aracımızı Antalya yetkili servisinde periyodik bakıma götürdük. 3 yaş ve üzeri Nissan'lar için yapılan indirimli bakım kampanyası avantajlı geldi. Araç km itibariyle 60.000 bakıma tabi tutuldu (aslında 7 yaştayız).
Buna göre K13 Benzinli Bakım Pakedi adı altında motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi değişti. Akümüz ölçüldü (henüz 1,5 yıllık olmasına rağmen değişim gerekli dediler ama nissan kendi ölçüm cihazını kullandığından orijinal nissan aküsü olmayınca bu şekilde düşük çıkıyor, önemli değil denildi), fren balata ve kampana kontrolü/temizliği yapıldı, şanzıman yağı kontrol edili. Micra'larda yakıt filtresi değişimi olmuyormuş. Radyatör soğutma suyu değişimi ise ya 90.000 km'de ya da suyun derece ölçümünde -25 ve üstünde bir değer çıkarsa yapılıyormuş (bizimki -35 çıktı). Benim isteğim üzerine klima dezenfeksiyonu yapıldı (ilk açılışta hafif bir rutubet kokusu oluyordu, onun için istedim). Yaklaşık 5 saat sürdü.

Arka amortisörlerim patlakmış, bir iki yıl önceki lastik değişimi esnasında fark etmiştik zaten. Çok bariz bir sorun teşkil etmiyor ama hafif bir lokurtu/tıkırtı vardı ve son aylarda hafif bozuk yollarda bariz şekilde duyulur hale gelmişti. Orijinal parça için tanesine 430 TL dediler (muhtemelen indirimsiz hali tabi, çünkü 3 yaş üstüne %30 parça indirimi var bildiğim kadarıyla) muadil parça da var dediler onun için fiyat bekliyorum.

Bu arada bir de kayış değişimi önerildi, 130 TL imiş (bu da indirimsiz olsa gerek).

Bu iki ekstra işlem icin işçilik ne kadar onu bilemiyorum şu an. Buradan gelismeleri yazacağım.

Resim

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarım İşlemleri ile Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 21 May 2018, 21:21

Epeydir giderek artan bir tıkırtı sesinin sebebi olarak en son periyodik bakımda yetkili servis arka amortisörleri değişimini önermişti. Orijinali (yukarıdaki eski mesajlarımın birinde orijinal parça numarası mevcuttu) 425 TL/adet iken yine yetkili serviste yan sanayi/after market tabir edilen amortisör (tabi muhtemelen nissan türkiye onaylı olsa gerek, 6 ay garantili dediler ki zaten bizzat yetkili servis satarak riske girmez diye düşünüyorum) 250 TL/adet fiyatla sunuldu. Tabi after market olanı tercih ettim. Çok detaylı olmadan kabaca araştırdım, internette 200 TL civarı muadil ama bu marka olmayanlardan vardı, ben işlem yetkili serviste yapılmış olsun diye bi 100 küsür fark vermiş oldum yani. Orijinallerin bi 6 yıl dayandığını söylersek bunlar da en kötü 3 sene dayanır kesin, o da bana yeter diye düşünüyorum. Montajı için 90 da işçilik alındı, sabah verdim öğlen aldım arabayı. Yani toplamda işçilik dahil 590 TL'ye arka amortisörleri değiştirttim. O tıkırtı sesi kesildi gibi, tam bir tespit için biraz daha kullanmam lazım. ResimResim

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google Adsense [Bot] ve 5 misafir

oto anahtarı