Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarım İşlemleri ile Ücretleri

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Otomobil: Micra
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarım İşlemleri ile Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 22 May 2018, 09:52

Aracın fabrika çıkışı orijinal amortisör bilgisini daha önce paylaştım sanıyordum ama paylaşmamışım. Buraya ekleyeyim. Bu arada orijinal amortisör Hint malı Monroe marka imiş. Yetkili servis değişiminde de orijinal amortisör olarak yine bu markayı mı kullanıyorlar diye sormadım.

Resim

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
kodflex
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Öğretmen

Re: RE: Re: RE: Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Onarımlar ve Ücretleri

Mesajgönderen kodflex » 31 May 2018, 12:20

Ally_07 yazdı:
kodflex yazdı:[quote="Ally_07"][quote="kodflex"]Merhabalar;

Micra 1.2 Tekna CVT 2011 araç sahibiyim. Şuan için 55.000 kilometrede. Aracı alalı yaklaşık iki ay oldu. Bakımlarını yaptırdım. Şanzıman yağı ve filtresini değiştirmenin vakti geldi mi acaba. ? Birde önde dikmelerin olduğu yere gres yağı sürsek sesi keser mi. ? Geçen kapılardan ses geliyordu yağladım iyi oldu. Aracın başka hangi kısımlarına bu işlemleri yapabilirim. Cevaplarsanız sevinirim. Saygılar.

Şanzıman yağı şimdiye kadar hiç değişmediyse değişimi öneririm, yalnız mutlaka orijinal yağ ile değiştirin. Dikmelerden kastınız nedir tam anlayamadım? Periyodik bakım kalemleri dışında özel bir şey yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Önceden yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Herkes şanzıman yağını değiştirebilir mi. ? Ustasına göre fark eder mi. ? Bu önde yükü çeken tekerin üstündeki kısımdan bahsediyorum. Bilemedim ismini. :T[/quote]

Ustasından ziyade şanzıman yağının orijinal olması lazım. Forumda orijinal cvt yağı diye aratırsanız, o konuda birkaç paylaşım olacak, fikriniz olur. Eğer değişip değişmediğini bilmiyorsanız ve eski sahibinden veya yetkili servisten sorup ögrenemiyorsanız hiç riske girmeyin değiştirin derim. Çok abartı olmayan bir maliyeti var ama sonradan başınız daha çok ağrıyacağına bu maliyete katlanmak daha akıllıca.

Sanırım amortisör takozlarını söylüyorsunuz dikme derken. Gıcırtı mı yapıyor? Oradan da olabilir salıncak burçlarından da olabilir. Ben micramızda hiç yaşamadım çok şükür ama daha önce yaşadığım başka arabam olmuştu. Eğer sorun bunlardan birindeyse gresle yaglamak geçici çözüm oluyor, bir süre sonra tekrar ediyor maalesef. İllaki değişim istiyor. Yine de bir deneyin. Hatta sonucu da burada paylaşırsanız seviniriz.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/quote]

Evet hocam. Bugün resim çekmeyi düşünüyorum. Gress yağı ile yağlarsam geçer diye düşünüyorum. Aracım 58000 en kısa zamanda şanzıman yağını değiştirmeyi düşünüyorum. Okulların kapanmasını bekliyorum. Teşekkürler hocam.

2011 Micra Tekna 58000 km Beyaz

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Onarımlar ve Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 17 Haz 2018, 17:27

kodflex yazdı:[quote="Ally_07"][quote="kodflex"][quote="Ally_07"][quote="kodflex"]Merhabalar;

Micra 1.2 Tekna CVT 2011 araç sahibiyim. Şuan için 55.000 kilometrede. Aracı alalı yaklaşık iki ay oldu. Bakımlarını yaptırdım. Şanzıman yağı ve filtresini değiştirmenin vakti geldi mi acaba. ? Birde önde dikmelerin olduğu yere gres yağı sürsek sesi keser mi. ? Geçen kapılardan ses geliyordu yağladım iyi oldu. Aracın başka hangi kısımlarına bu işlemleri yapabilirim. Cevaplarsanız sevinirim. Saygılar.

Şanzıman yağı şimdiye kadar hiç değişmediyse değişimi öneririm, yalnız mutlaka orijinal yağ ile değiştirin. Dikmelerden kastınız nedir tam anlayamadım? Periyodik bakım kalemleri dışında özel bir şey yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum.

Önceden yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Herkes şanzıman yağını değiştirebilir mi. ? Ustasına göre fark eder mi. ? Bu önde yükü çeken tekerin üstündeki kısımdan bahsediyorum. Bilemedim ismini. :T[/quote]

Ustasından ziyade şanzıman yağının orijinal olması lazım. Forumda orijinal cvt yağı diye aratırsanız, o konuda birkaç paylaşım olacak, fikriniz olur. Eğer değişip değişmediğini bilmiyorsanız ve eski sahibinden veya yetkili servisten sorup ögrenemiyorsanız hiç riske girmeyin değiştirin derim. Çok abartı olmayan bir maliyeti var ama sonradan başınız daha çok ağrıyacağına bu maliyete katlanmak daha akıllıca.

Sanırım amortisör takozlarını söylüyorsunuz dikme derken. Gıcırtı mı yapıyor? Oradan da olabilir salıncak burçlarından da olabilir. Ben micramızda hiç yaşamadım çok şükür ama daha önce yaşadığım başka arabam olmuştu. Eğer sorun bunlardan birindeyse gresle yaglamak geçici çözüm oluyor, bir süre sonra tekrar ediyor maalesef. İllaki değişim istiyor. Yine de bir deneyin. Hatta sonucu da burada paylaşırsanız seviniriz.

Evet hocam. Bugün resim çekmeyi düşünüyorum. Gress yağı ile yağlarsam geçer diye düşünüyorum. Aracım 58000 en kısa zamanda şanzıman yağını değiştirmeyi düşünüyorum. Okulların kapanmasını bekliyorum. Teşekkürler hocam.[/quote]Ben daha önceki arabalarımda gresle ve başka yağlarla yağlama işini denedim ama kısa vadeli çözüm oldu. Sanırım kauçuk conta özelliğini yitirince hiç bir şey kar etmiyor. Umarım sizde ise yarar. Üzerinden 3-5 ay geçtikten sonra tekrar durumu yazarsanız memnun oluruz.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
oknist
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Bilgisayar

Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarım İşlemleri ile Ücretleri

Mesajgönderen oknist » 18 Haz 2018, 10:04

Arkadaşlar 14 haziranda aracımı ilk yıl bakımı için nissan gülan'a götürdüm.
620 lira fiyat vermişlerdi.
Sonra araç bakımdan çıktığında yağ, yağ filtresi, polen filresi değişti denildi ve 605 lira ücret aldılar hava filtresini sorduğumda kontrol ettik değişmedi dediler neden diye sordum gerek yokmuş bu normal mi ?

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarım İşlemleri ile Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 18 Haz 2018, 20:36

oknist yazdı:Arkadaşlar 14 haziranda aracımı ilk yıl bakımı için nissan gülan'a götürdüm.
620 lira fiyat vermişlerdi.
Sonra araç bakımdan çıktığında yağ, yağ filtresi, polen filresi değişti denildi ve 605 lira ücret aldılar hava filtresini sorduğumda kontrol ettik değişmedi dediler neden diye sordum gerek yokmuş bu normal mi ?
Bazen sadece temizleyip değiştirmeyebiliyorlar. Çok tozlu vs ortamlarda kullanılmadığında üzerine basınçlı hava tutulunca baya bi temizlenmiş oluyor. Hoş sadece 15 TL fark ediyorduysa madem değiştirselerdi keşke. Neyse istediğinizde kendiniz de basit şekilde değiştirebilirsiniz zaten.

Kullanıcı avatarı
Narsil
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Ögretmen

Mesajgönderen Narsil » 01 Tem 2018, 20:57

iyi akşamlar. micranın garanti süresi kaç yıl acaba? 2016 model 1.2 micra match cvt sahibiyim. Kitapçıkta 2 yıl yazıyordu sanırım, ilk bakımında satış elemanına sorduğumda 3 yıl dedi.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Nissan Micra Periyodik Bakım Kalemleri, Parça ve Onarım İşlemleri ile Ücretleri

Mesajgönderen Ally_07 » 01 Tem 2018, 21:05

Narsil yazdı:iyi akşamlar. micranın garanti süresi kaç yıl acaba? 2016 model 1.2 micra match cvt sahibiyim. Kitapçıkta 2 yıl yazıyordu sanırım, ilk bakımında satış elemanına sorduğumda 3 yıl dedi.
Web sitelerine göre:

"Nissan araçları binek otomobillerde 2 yıl/60.000 km, ticari araçlarda 2 yıl/100.000 km garanti kapsamında olup; ayrıca Nissan Otomotiv A.Ş, aracın ilk satış tarihinden itibaren başlamak üzere 3 yıl/100.000 km (60.000 mil) süresince (mesafe ve zaman kriterlerinden hangisi önce doldurulursa) Nissan Kalite Güvencesi ile işçilik ya da malzeme hatası sonucu üretimden kaynaklanabilecek problemlerin ücretsiz onarımını garanti eder."

Bkz. https://www.nissan.com.tr/owners/garanti.html

Kullanıcı avatarı
Gürol34
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Bankacı

Mesajgönderen Gürol34 » 30 Ağu 2018, 19:33

Bugün itibari ile 2011 mıcra için yaptırdığımız bakım ve ücretler

Resim

K13 Micra Tekna 1.2 CVT 2011
J2 Daihatsu Terios 1.5 Gold 2007

Kullanıcı avatarı
sipartacus
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen sipartacus » 31 Ağu 2018, 08:35

Gürol34 yazdı:Bugün itibari ile 2011 mıcra için yaptırdığımız bakım ve ücretler

Resim

Şanzıman yağı değişimi sonrası durum nasıl? Öncesinde sikayetiniz var miydi?

[color=#0000FF]K13 Micra 1.2 CVT

Kullanıcı avatarı
Gürol34
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Gürol34 » 31 Ağu 2018, 10:31

sipartacus yazdı:
Gürol34 yazdı:Bugün itibari ile 2011 mıcra için yaptırdığımız bakım ve ücretler

Resim

öncesinde şikayetim yoktu sadece aracın geçmişte değişimi olup olmadığını bilmediğim için ve zamanıda geldiği için değiştirdim. Hatta serviste sistemden gelen bir CVT güncelleme ve programlama emri vardı onu da yaptılar. Çok büyük fark oldu diyemem ama şuan sanki daha bir yumuşadı gibi araba.

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 31 Ağu 2018, 14:39

Gürol34 yazdı:[quote="sipartacus"][quote="Gürol34"]Bugün itibari ile 2011 mıcra için yaptırdığımız bakım ve ücretler

[img]https://i.hizliresim.com/g6GzX3.jpg[/img]

Şanzıman yağı değişimi sonrası durum nasıl? Öncesinde sikayetiniz var miydi?[/quote]

öncesinde şikayetim yoktu sadece aracın geçmişte değişimi olup olmadığını bilmediğim için ve zamanıda geldiği için değiştirdim. Hatta serviste sistemden gelen bir CVT güncelleme ve programlama emri vardı onu da yaptılar. Çok büyük fark oldu diyemem ama şuan sanki daha bir yumuşadı gibi araba.[/quote]Bence doğru bir şey yapmışsınız. Her ihtimale karşı yağ değişimi yaptırmak (hatta yetkili servis kayıtlarına da geçmesi) isabetli olmuş. Zaten sıkıntınız yoksa kullanımda bir fark olmaması da doğal aslında. Önemli olan uzun vadede sıkıntı çıkarmaması için önlemini almak. Güle güle kullanın.

O güncellemeyi bizimkine de yapmışlardı. Açıkçası ben de hiç bir fark gözlemlememiştim. Belki o da bazı araçlarda fark edilmiş olan ve ileride çıkabilecek bir sorunu önleme amaçlı bir çeşit ince ayar olabilir diye düşünüyorum. Mesela şanzıman sorunu yaşayan kullanıcılar nu güncellemeyi yaptırıp yaptırmadıklarını da mesajlarında belirtseler sorun için bir ipucu olabilir aslında.

Bu arada detaylıca bakım bilginlerini paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Kullanıcı avatarı
Gürol34
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen Gürol34 » 31 Ağu 2018, 17:55

Ally_07 yazdı:
Gürol34 yazdı:[quote="sipartacus"][quote="Gürol34"]Bugün itibari ile 2011 mıcra için yaptırdığımız bakım ve ücretler

[img]https://i.hizliresim.com/g6GzX3.jpg[/img]

öncesinde şikayetim yoktu sadece aracın geçmişte değişimi olup olmadığını bilmediğim için ve zamanıda geldiği için değiştirdim. Hatta serviste sistemden gelen bir CVT güncelleme ve programlama emri vardı onu da yaptılar. Çok büyük fark oldu diyemem ama şuan sanki daha bir yumuşadı gibi araba.[/quote]Bence doğru bir şey yapmışsınız. Her ihtimale karşı yağ değişimi yaptırmak (hatta yetkili servis kayıtlarına da geçmesi) isabetli olmuş. Zaten sıkıntınız yoksa kullanımda bir fark olmaması da doğal aslında. Önemli olan uzun vadede sıkıntı çıkarmaması için önlemini almak. Güle güle kullanın.

O güncellemeyi bizimkine de yapmışlardı. Açıkçası ben de hiç bir fark gözlemlememiştim. Belki o da bazı araçlarda fark edilmiş olan ve ileride çıkabilecek bir sorunu önleme amaçlı bir çeşit ince ayar olabilir diye düşünüyorum. Mesela şanzıman sorunu yaşayan kullanıcılar nu güncellemeyi yaptırıp yaptırmadıklarını da mesajlarında belirtseler sorun için bir ipucu olabilir aslında.

Bu arada detaylıca bakım bilginlerini paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Teşekkürler, dediğiniz gibi yetkili serviste bu bakımları yaptırmak ve kayıtlı hale getirmek önemli her zaman için.

Ayrıca birşey daha belirtmek isterim , aracın sol arka teker bilyasının değiştirilmesi önerildi ama çok aciliyetinin olmadığı benim uygun göreceğim bir zamanda da değiştirilebileceğini belirttiler. Bunun içinde 750-TL gibi bir fiyat verdiler işçilik dahil. Forumda ki arkadaşlar için bilgi olsun diye paylaşmak istedim.

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

oto anahtarı