Micra K13 Isınma Problemi

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
karopapaz
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: avukat

Micra K13 Isınma Problemi

Mesajgönderen karopapaz » 19 Oca 2016, 23:33

Sevgili NissanClubTr üyeleri; 2012 model Nissan k13 otomatik vites bir aracımız var. Aracımızı geçen baharda aldık.Kliması çok güzel soğutuyordu. Ancak Isınmasını hiç denememiştik. Malum kış ayları gelince bu ısınma problemi ortaya çıktı. Araç 15 dk da sürsek, 1 saat de sürsek kesinlikle ısınmıyor. Ustaya kontrol ettirdiğimizde suyunun da biraz azaldığını ancak fazla bir azalma görünmediğini, su kaçağının da olmadığını söyledi. Ancak araç gerçekten buz gibi. Bu durumu 1.2 motor oluşuna bağlamak da istemiyorum zira bu kadar olamaz. Böyle bir problem yaşamış veya problemime dair bir fikri olan arkadaşlar varsa kıymetli cevaplarınızı beklemekteyim. Cevap veren/vakit ayıran herkese şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator
Meslek: Üniversite Öğr. Gör.

Re: RE: Micra K13 Isınma Problemi

Mesajgönderen Ally_07 » 20 Oca 2016, 01:02

karopapaz yazdı:Sevgili NissanClubTr üyeleri; 2012 model Nissan k13 otomatik vites bir aracımız var. Aracımızı geçen baharda aldık.Kliması çok güzel soğutuyordu. Ancak Isınmasını hiç denememiştik. Malum kış ayları gelince bu ısınma problemi ortaya çıktı. Araç 15 dk da sürsek, 1 saat de sürsek kesinlikle ısınmıyor. Ustaya kontrol ettirdiğimizde suyunun da biraz azaldığını ancak fazla bir azalma görünmediğini, su kaçağının da olmadığını söyledi. Ancak araç gerçekten buz gibi. Bu durumu 1.2 motor oluşuna bağlamak da istemiyorum zira bu kadar olamaz. Böyle bir problem yaşamış veya problemime dair bir fikri olan arkadaşlar varsa kıymetli cevaplarınızı beklemekteyim. Cevap veren/vakit ayıran herkese şimdiden teşekkürler

Bizde böyle bir durum olmadı hiç. Genellikle ilk 5 km falan kullanınca tahminen 10-15 dakika sonra motor ısınmış ve kalorifer sıcak hava verir duruma gelmiş oluyor. Ama daha öncesinde sıcaklık almak zor, hele hava sıcaklığı 10 derece falan altında ise.

Kalorifer demişken ısınmak için A/C konumunu kullanmıyorsunuz değil mi? Çünkü bizimkinde otomatik klimanın Auto butonuna basıp ısınmak istediğimizde (veya buhar giderme butonuna basınca da) sıcaklık ayarını 30'a doğru getirmiş olsak bile klima devreye giriyor ama o kadar da sıcak bir hava gelmiyor. O yüzden ısınmak için çalıştırdığımızda A/C devreye giriyorsa ben hemen Manuel'e alıp çıkartıyorum.

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
karopapaz
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: avukat

Re: RE: Micra K13 Isınma Problemi

Mesajgönderen karopapaz » 24 Oca 2016, 16:59

Ally_07 yazdı:
karopapaz yazdı:Sevgili NissanClubTr üyeleri; 2012 model Nissan k13 otomatik vites bir aracımız var. Aracımızı geçen baharda aldık.Kliması çok güzel soğutuyordu. Ancak Isınmasını hiç denememiştik. Malum kış ayları gelince bu ısınma problemi ortaya çıktı. Araç 15 dk da sürsek, 1 saat de sürsek kesinlikle ısınmıyor. Ustaya kontrol ettirdiğimizde suyunun da biraz azaldığını ancak fazla bir azalma görünmediğini, su kaçağının da olmadığını söyledi. Ancak araç gerçekten buz gibi. Bu durumu 1.2 motor oluşuna bağlamak da istemiyorum zira bu kadar olamaz. Böyle bir problem yaşamış veya problemime dair bir fikri olan arkadaşlar varsa kıymetli cevaplarınızı beklemekteyim. Cevap veren/vakit ayıran herkese şimdiden teşekkürler

Bizde böyle bir durum olmadı hiç. Genellikle ilk 5 km falan kullanınca tahminen 10-15 dakika sonra motor ısınmış ve kalorifer sıcak hava verir duruma gelmiş oluyor. Ama daha öncesinde sıcaklık almak zor, hele hava sıcaklığı 10 derece falan altında ise.

Kalorifer demişken ısınmak için A/C konumunu kullanmıyorsunuz değil mi? Çünkü bizimkinde otomatik klimanın Auto butonuna basıp ısınmak istediğimizde (veya buhar giderme butonuna basınca da) sıcaklık ayarını 30'a doğru getirmiş olsak bile klima devreye giriyor ama o kadar da sıcak bir hava gelmiyor. O yüzden ısınmak için çalıştırdığımızda A/C devreye giriyorsa ben hemen Manuel'e alıp çıkartıyorum.

Zahmet edip verdiğiniz cevaba tşkler. Ne klimayla ne de klimasız araç asla ısınmıyor ve 10 15 dk yı geçtim. 1 saatte bile zor ısınıyor ve onda da ılık hava veriyor. Bir çare bilen arkadaş var mıdır?

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: RE: Micra K13 Isınma Problemi

Mesajgönderen Ally_07 » 24 Oca 2016, 17:32

karopapaz yazdı:[quote="Ally_07"][quote="karopapaz"]Sevgili NissanClubTr üyeleri; 2012 model Nissan k13 otomatik vites bir aracımız var. Aracımızı geçen baharda aldık.Kliması çok güzel soğutuyordu. Ancak Isınmasını hiç denememiştik. Malum kış ayları gelince bu ısınma problemi ortaya çıktı. Araç 15 dk da sürsek, 1 saat de sürsek kesinlikle ısınmıyor. Ustaya kontrol ettirdiğimizde suyunun da biraz azaldığını ancak fazla bir azalma görünmediğini, su kaçağının da olmadığını söyledi. Ancak araç gerçekten buz gibi. Bu durumu 1.2 motor oluşuna bağlamak da istemiyorum zira bu kadar olamaz. Böyle bir problem yaşamış veya problemime dair bir fikri olan arkadaşlar varsa kıymetli cevaplarınızı beklemekteyim. Cevap veren/vakit ayıran herkese şimdiden teşekkürler

Note 5 ile Tapatalk üzerinden gönderdim, yanlışlarımı mazur görün.[/quote]

Zahmet edip verdiğiniz cevaba tşkler. Ne klimayla ne de klimasız araç asla ısınmıyor ve 10 15 dk yı geçtim. 1 saatte bile zor ısınıyor ve onda da ılık hava veriyor. Bir çare bilen arkadaş var mıdır?[/quote]
O zaman havalandırma tesisatı ile ilgili bir sorun olabilir, internet ortamından çözüm bulmak zor gibi. Bence ustanızı değiştirip başka bir yere gösterin.

"İyi şoför yolcularını tedirgin etmeden konforlu ve güvenli şekilde gidecekleri yere ulaştıran şofördür" İmza Babam

Kullanıcı avatarı
Memcos48
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Primera
Meslek: ÖĞRETMEN

Re: Micra K13 Isınma Problemi

Mesajgönderen Memcos48 » 01 Şub 2016, 02:14

Aracınızın termostatıyla ilgili problem olabilir veya kalorifer sıcak soğuk ayar kısmında bir sorun olabilir yetkili veya özel bir sevise götürüp baktirmakta fayda var, kazasız sürüşleri.

Kullanıcı avatarı
yusuf_1977
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Export

Mesajgönderen yusuf_1977 » 08 Şub 2016, 23:50

Merhaba 2012 1.2 passion cvt otomatik aracim var ayni sekilde arac isitmiyor 20 dk kullanirsam sonradan sicak vermeye basliyor sanirim karakteristik durum sogutmasi super

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Otomobil: Primera
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 10 Şub 2016, 23:48

kalorifer peteği veya sıcak soğuk ayırıcı musluğunuz arızalı tam veya yarım tıkalı.1.2 motor araçta kaç lt su var da ısınmıyor. altına ateş yaksan 10 dk ısınır. tesisatlarınızda sorun var. karakteristik özellikten çok kronik arızaya benziyor.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Re: RE: Re: Micra K13 Isınma Problemi

Mesajgönderen Ally_07 » 11 Şub 2016, 00:09

spoilerci yazdı:kalorifer peteği veya sıcak soğuk ayırıcı musluğunuz arızalı tam veya yarım tıkalı.1.2 motor araçta kaç lt su var da ısınmıyor. altına ateş yaksan 10 dk ısınır. tesisatlarınızda sorun var. karakteristik özellikten çok kronik arızaya benziyor.

Mantıklı. Bence de tesisatın gözden geçirilmesi lazım. Geçen gün bir elektrikçide kalorifer sistemini temizlemeye yarayan bir cihaz gördüm, hani klimalar için var ya onun özellikle kalorifer için olanıymış. Böyle bir cihazla da fayda elde edilebilir.

Kullanıcı avatarı
yusuf_1977
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: Export

Mesajgönderen yusuf_1977 » 27 Mar 2016, 22:46

Bir düzeltme yapayım ısınıyor ama çok geç ısınıyor hiç isitmasa tıkalı diyeceğim ama geç isitiyor o yüzden tesisatta sorun olduğunu zannetmiyorum

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Ally_07
Administrator
Administrator

Mesajgönderen Ally_07 » 29 Mar 2016, 17:25

yusuf_1977 yazdı:Bir düzeltme yapayım ısınıyor ama çok geç ısınıyor hiç isitmasa tıkalı diyeceğim ama geç isitiyor o yüzden tesisatta sorun olduğunu zannetmiyorum

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kalorifer sistemi çok basittir aslında, motorun ısısını bir fan ve hat yolu ile kabin içine alır. Aracınızın geç ısınma sorunu mu var acaba? Tabi bir motor suyu ısı göstergesi olmadığından normal sıcaklık olan 90 derece santigrata ne kadar sürede ulaştığını takip edemiyoruz doğal olarak. Fakat bunun için OBDII portu üzerinden (direksiyonun altında bir yerlerde veya kabin içindeki sigorta kutusunda olabilir, skart giriş gibi bir port) bir bluetooth adaptör ile (ELM237 portu olarak internette satılıyor 30 TL civarında olmalı) ile bağlanıp android telefonunuza ücretsiz kuracağınız Torque isimli bir uygulama ile motor verilerinizi görebilirsiniz. Eğer motorunuz aşırı soğuk veya sıcak olmayan normal hava şartlarında 3-5 dakika veya 3-5 km içinde gerekli sıcaklığa ulaşmıyorsa sorun bundan da olabilir. Bu sizin yakıt tüketiminizi de olumsuz etkileyebilir mesela, malum soğuk motor daha çok tüketir derler. Eğer sürede sıkıntı yoksa fan veya tekrar tesisat üzerine yoğunlaşmak lazım gibi. Ha bir de "acaba size mi öyle geliyor, aslında bir sorun yok" diyebiliriz belki. Aklım başka da bir şey gelmiyor. İnşallah çözümlersiniz, gelişmeleri merakla takip ediyorum, yarın bir gün birimizin başına gelirse bilgimiz olsun.

Kullanıcı avatarı
Tsfb
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Tsfb » 10 Ara 2016, 22:37

2012 micra cvt passion var bende de. aldgimda klimaya bakildi ama kalorifere bakilmadi kullanmak gerekincede baktim soguk ufluyor.yetkili servisine goturdum komple gogusluk sokulmesi lazim ariza tespiti icin 280lira iscilik aliriz dediler.simdilik ugrasmayalim isin gorulsun deyip ben gelmeden once sorunu gecici cozduler.soylediklerini tam anlamadim ama aklimda kalani soyle sicak soguk ayar dugmesinin konumunu degistiren ic kisimda bi tel ve bi mekanizma varmis o arizaliymis.30 saniyelik bi islemle klima ile kaloriferin biseylerini yer degistiriyor o sekilde is goruyor.yalniz yaz gelincede klimayi kullanmak icin tekrar gidip duzeltirmek gerekiyor.ozel servisine goturdum parcanin tamiri olursa 750lira.degistirmek gerekirse 1.500lira dediler acip bakmak lazim tabi yinede dediler. Sanirim gaz pedalinin ordan elini sokup o teli cekiyor kis modu ittirincede yaz moduna gecirtiyor.sizin problem cozuldumu bilhi verirseniz sevinirim

Kullanıcı avatarı
Tsfb
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen Tsfb » 10 Ara 2016, 22:43

Ha birde yetkili servis bu arizanin cozumu icin komple parca degisirse 6binlerde 7bine yakin bi rakam soyled.6bini duyunca gerisini dinlemedim bile:)ondan sonra ozel servisine gittim

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

oto anahtarı