K11 Micra kendin yap onarım, yenileme ve geliştirme örnekleri

(K11) (K12) (K13) Micra otomobiliniz için
Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Otomobil: Micra
Meslek:

Re: K11 Micra kendin yap onarım, yenileme ve geliştirme örnekleri

Mesajgönderen MHB » 28 Kas 2018, 10:55

teşekkürler

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
aburak
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Mühendis

Mesajgönderen aburak » 07 Ara 2018, 03:39

Foruma üye olma sebebim oldu bu konu. Araba bütçeme uygundu tipi de bence K12den daha güzel diye almaya hevesim vardı google sayesinde bu konuyu buldum gecenin bu saatinde baştan sona göz attım her fotoğrafa baktım çoğu mesajı okudum.

Yakıt tüketimi de sanıyorum ki benzinde 8 civarıydı, sert mi kullanıyorsunuz bunu sormak istiyorum özellikle.
Diğer bir sorum da size sormak abes kaçacak ama genç birine tavsiye eder misiniz? İlk arabam Suzuki Maruti'ydi bu ikinci olacak. karbüratörlü 0.8 motor araç beni çok yordu zaten arızalıymış aldıktan sonra yaptırırken hep öğrendim. Şimdi enjeksiyonlu bir araç bakıyorum. Genelde hep arkadaşlarla kısa mesafe kafeye gitmek için vs kullanıyorum bu yüzden hep yakıt fazla gidiyor şehir içine göre bile. Sizden daha iyi birisinden tavsiye alamam herhalde. Cevap verirseniz sevinirim.
MHB yazdı:teşekkürler

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 16 Ara 2018, 12:24

aburak yazdı:Foruma üye olma sebebim oldu bu konu. Araba bütçeme uygundu tipi de bence K12den daha güzel diye almaya hevesim vardı google sayesinde bu konuyu buldum gecenin bu saatinde baştan sona göz attım her fotoğrafa baktım çoğu mesajı okudum.

Yakıt tüketimi de sanıyorum ki benzinde 8 civarıydı, sert mi kullanıyorsunuz bunu sormak istiyorum özellikle.
Diğer bir sorum da size sormak abes kaçacak ama genç birine tavsiye eder misiniz? İlk arabam Suzuki Maruti'ydi bu ikinci olacak. karbüratörlü 0.8 motor araç beni çok yordu zaten arızalıymış aldıktan sonra yaptırırken hep öğrendim. Şimdi enjeksiyonlu bir araç bakıyorum. Genelde hep arkadaşlarla kısa mesafe kafeye gitmek için vs kullanıyorum bu yüzden hep yakıt fazla gidiyor şehir içine göre bile. Sizden daha iyi birisinden tavsiye alamam herhalde. Cevap verirseniz sevinirim.
MHB yazdı:teşekkürler

benim araç otomatik vites sürekli şehir ici kısa mesafe kullanılıyor onun için lpgde yakıtı 10 litrenin altına pek düşmedi tabi bunda otomatik vitesin katkısı büyük eğer otomatik vites olmayacaksa 8 litre bence çok rahat yakalanabilecek bir değer. ben alırken motor olarak hic endişe duymadım açıkçası araç hafif motor fazlasıyla yeterli tek endişem otomatik şanzıman oldu oda 1 senedir sıkıntı yaşatmadı çok şükür.

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
dkkayabasi@gmail.com
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen dkkayabasi@gmail.com » 17 Mar 2019, 22:49

merhaba yeni bir micra kullanıcısı olarak araç üzerinde yaptığınız çalışmaları büyük bir hayranlıkla tek tek okudum. tecrübe ve bilgilerinize dayanarak size bir arızamdan bahsetmek istiyorum. 1997 model micra otomatik şanzıman araçta yokuş yukarı kalkışta zorlanmalar oluyordu, nadirende n-cvt arıza ışıgı yanıp sönüyordu 1-2sn sonra sönüyordu. geçtiğimiz gün ışıklarda durdum ve stop etti tekrar çalıştırdığımda aracı viteslere aldığımda yani D ve R ye aldığımda hareket etmedi ve N-CVT ışık kalıcı olarak yandı. haliyle arızanın otomatik şanzımanda olduğunu düşünerek arayışa girdim ancak usta bulmakta zorlanıyorum. ustalar girmek istemiyorlar arızası ne onu bile öğrenemedim. tavsiye edebileceğiniz biri varmı? (istanbul bayrampaşadayım) Ayrıca sizde istanbuldaymıssınız tanışmak isterm

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 14 May 2019, 17:12

Şanzıman konusunda tanıdığım bir usta maalesef yok. Bu forumda şanzıman konusu vardı orda bi kaç usta tavsiyesi olmuştu o konuya bakabilirsiniz. Ben güneşlideyim ben de tanışmak isterim

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 14 May 2019, 17:13

Merhaba arkadaşlar
Geçenler de micrayi kullandım hafif bi antifriz kokusu duyunca kontrol ettim ve radyatorun üst kazanla birleşim yerinden kaçırdığını tespit ettim.

Bende radyatörü soktum üst kazanı da soktum güzelce temizledim contanın altına üstüne dayson sürdüm sonra geri toplayıp taktim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Ama bi kaç gün sonra tekrar kontrol etttigimde yine kaçırdığını tespit ettim. Mecbur yeni radyatör aldım kale marka 3 litrede antifriz aldım radyatör 350 tl antifriz 40 tl pazar günü taktim su an için bir sorun görünmüyor.
Resim
Resim
Resim
Resim

radyatörü sökünce alt bağlantı ayaklarının biraz paslanmış olduğunu gördüm onlarida zımpara boya yaptım
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 15 May 2019, 11:38

On tarafta duran kornalar ne zamandır gözüne batıyordu onları da sokup zımpara ve boya yaptim.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 15 May 2019, 11:39

Hazır boyama isine girmişken aku baglanti cubuklari alt tablası ve on kısım radyatörün yanindaki paneli de boyadım

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 16 May 2019, 12:26

Merhaba arkadaşlar bi kaç gündür on tamponla ugrasiyordum sonuç tam istediğim gibi olmasa da eskiye göre gayet iyi oldu.

Aracı ilk aldığım zamanlarda park halindeyken on tamponu birisi kırmış. Bende çok önemsememiştim zamanla kırık biraz daha büyüdü. Bende tamponu soktum kırıkları plastik kaynak yaptim. Daha sonra zımpara macun astar boya vernik yaptim.
Özellikle boyası beklediğimden çok daha iyi oldu. Sprey şişeye boya koduna gore yaptirmistim sonuç gayet iyi çıktı boya tonu tam olarak tuttu.
Tam olarak beğenmediğim kısım ilk kez bu denli macun isine girdim plastik kaynak yapilan yerlerin üstüne macun çektim oraları ne kadar zımparalarsam da arada şeritte olduğu icin biraz dalgalı gibi oldu.
Neyse acemiliğimi on tamponla attım sıra da arka tampon var

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 22 May 2020, 12:35

Bu konuyu biraz ihmal etmişim arkadaşlar.. araç hala duruyor bi kaç gelişme daha paylaşayım
Mrb arkadaşlar.
On tampondan sonra arka tampona da el attım plastik kaynak macun astar boya ve vernik aşamalarından geçti. Son olarak da yaklaşık 1 yil önce alıp evde takilmayı bekleyen park sensörünü taktim.
Bunda sonuç on tampondan daha iyi oldu fakat tam güzel oldu filan derken nazar degdi heralde sandalyenin üzerinden düştü tamir yaptigim bir iki yerinde ince çatlak oldu ben de çok önemsemedim o şekilde taktim sonuç olarak eskisinden çok daha iyi durumda. Sunu anladimki boya yapmak çok kolaymış asıl sorun boya öncesi alt zemini hazırlamak.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 22 May 2020, 12:37

Bakım için yağları aldım. İlk defa şanzıman yagi degistirecegim bu araçta inşallah sıkıntı çıkmaz.
5 30 yağ 122 tl
cvt şanzıman yagi ise 225 tl tuttu
Resim

@ufaktefektamiratlar

Kullanıcı avatarı
MHB
Gold Üye
Gold Üye
Meslek:

Mesajgönderen MHB » 22 May 2020, 12:38

Bugün aracın yağını şanzıman yağını yağ filtresini ve hava filtresini değiştim ayrıca distribütör alt kısımdan biraz yağ kaçağı mevcuttu. Daha önce contasini değişmiştik ama kesilmemisti. Distribütörü komple dağıttık bilyenin alt kısmındaki kecede sorun varmış onu da değiştirdik. Bir de lastikleri on arka yaptırdım . En çok korktuğum şanzıman simdilik bir sorun yok ne okur ne olmaz diye eski yagini da alıp koydum.
ResimResim

@ufaktefektamiratlar

“Nissan Micra Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

oto anahtarı