Primera Rolanti Arızası Ve Tamiri ?

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
Görkem ERCAN
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Primera
Meslek: Makine Teknik Ressam

Primera Rolanti Arızası Ve Tamiri ?

Mesajgönderen Görkem ERCAN » 17 Şub 2017, 21:01

Merhaba arkadaşlar ;

Yaklaşık 2 aydır aracımda arızasının tam olarak nerden oldugunu bulamadığımız Rolanti düşüklüğü stop etme tekleme ve yüksek viteste dahi giderken araçta ileri geri sallanma oluyor. Aracım ilk çalıştırmada uzun mesafe gitmediğim sürece stop etmezsem sorun yok ama stop edip 5 dk sonra çalıştırdıgım da araç rolantisi düşmüş oluyor bağzen kenara çekip 10 dk bekleyince düzeliyor. Birde geçenlerde atatürk havalimanına gittim geldim sorun yok eve 500 m kala aracın rolantisi birden düştü kendimi eve zor attım..

Vel hasıl işin tamirci kısmına gelelim tamirciler birisi rolanti motoru bozuk diyor , birisi karbirötrcü işi bu diyor karbiraötrcü de rolanti motorundan olsa araç tekleme yapmaz diyor elektiriksel bir arızadır diyor kimisi rolanti motorun daki sensör bozuktur veya bobini bozuktur diyor ama hiçbiri kesin konuşmuyor. NİSSAN servisi araç LPG li oldugu için bakamayız diyor . Ha birde rolanti motorun dan olsa bile parçayı İstanbul da bulamadım henüz yok..

Vel hasıl kelam geçenlerde bir ustaya daha gittim araç ta o sırada tekliyordu adam şans eseri elini rolanti moturuna giden elektirik kablosuna dokundu araba düzeldi doğru elektirikçiye gittim kablolar sağlam soket sağlam fakat sorun rolanti motorunun üzerindeki elektirik girişinde dedi..
Soket yerinden hareket edince rolantiyi düşürüyor bunun için de usta şimdilik soketi plastik kelepçe ile bağlayarak gerdirdi ama yinede sorun geçmiyor arada gevşiyor inip el atıyorum düzeliyor ..

Şimdi sorunumuz %95 rolanti motorunun elektirik girişinde fakat bu elektirik girişi tamir edilir mi ? Tamir eden bir yer varmıdır. ? Yoksa rolanti moturnun yenisinimi alıcam ? Yenisi ise onu nasıl bulurum ? Çok çaresiz ve kafayı yemek üzereyim aracımı çok seviyorum ama bu durumdan dolayı araçtan soğudum resmen lütfen yardım edin ?

İstanbul 'da yaşamaktayım..

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: Primera Rolanti Arızası Ve Tamiri ?

Mesajgönderen spoilerci » 18 Şub 2017, 12:18

elinden iş gelen bir ustaya gösterin zaten sizin parçanın girişi ölmüş. orayı açıp temassızlık yapan yeri lehimle sağlamlaştırıp üzerini soğuk slikon veya dyson ile kapatırsanız sorun çözülür ama beyinden gelen kablo ucundaki soketi iptal ettirmeyin. ARIZALI PARÇANIN RESMİNİ ATARMISIN. ÜZERİNDE SERİ NUMARASI GİBİ YAZILAR VAR İSE ONLARDA OKUNUR ŞEKİLDE ÇEKİP YÜKLEYİN

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
Görkem ERCAN
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen Görkem ERCAN » 20 Şub 2017, 20:24

spoilerci yazdı:elinden iş gelen bir ustaya gösterin zaten sizin parçanın girişi ölmüş. orayı açıp temassızlık yapan yeri lehimle sağlamlaştırıp üzerini soğuk slikon veya dyson ile kapatırsanız sorun çözülür ama beyinden gelen kablo ucundaki soketi iptal ettirmeyin. ARIZALI PARÇANIN RESMİNİ ATARMISIN. ÜZERİNDE SERİ NUMARASI GİBİ YAZILAR VAR İSE ONLARDA OKUNUR ŞEKİLDE ÇEKİP YÜKLEYİN

3.jpg

2.jpg

11.jpg

Elinden iş gelen bir usta derken Elektronikçi beyinci bunun tamiri oluyorsa bundan anlar mı ?

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 20 Şub 2017, 22:32

anlar nlamayacak bir şey yok.sadece yapmak istesinler yeter akşehirde olsanız ben yaparım onu çok basit bir işlem

Kullanıcı avatarı
Görkem ERCAN
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen Görkem ERCAN » 21 Şub 2017, 13:24

spoilerci yazdı:anlar nlamayacak bir şey yok.sadece yapmak istesinler yeter akşehirde olsanız ben yaparım onu çok basit bir işlem

ne yapması gerekiyor tam olarak peki usta ? ona göre anlatırım hani belki
İstanbulda bildiğiniz birileri yok mu ?

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 21 Şub 2017, 13:47

arkadaşım o bağlantıda gevşek veya temas kopukluğu hangi tarafta ise o taraf tamir edilecek. malzemeyi görmeden şöyle yapın diyemem. ben usta değilim görmediğim bir parça. ama burada olsanız %100 yaparım. doğaçlama çalışma yapılmalı. onu yapabilecek bir usta bulmalısın. sökecek hangi taraf gevşemiş o tespit edecek. içinde kırık mı var kopuk mu var, içinde ne var bunu açmadan ölçmeden bilemeyiz.

Kullanıcı avatarı
Görkem ERCAN
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen Görkem ERCAN » 24 Şub 2017, 20:06

spoilerci yazdı:arkadaşım o bağlantıda gevşek veya temas kopukluğu hangi tarafta ise o taraf tamir edilecek. malzemeyi görmeden şöyle yapın diyemem. ben usta değilim görmediğim bir parça. ama burada olsanız %100 yaparım. doğaçlama çalışma yapılmalı. onu yapabilecek bir usta bulmalısın. sökecek hangi taraf gevşemiş o tespit edecek. içinde kırık mı var kopuk mu var, içinde ne var bunu açmadan ölçmeden bilemeyiz.

hocam bugun istanbulun altını üstüne getirdim anlayan çıkmıyor ve herkes farklı bişey söylüyor.. Kafayı sıyırmak üzereyim Bu resmini attığım siyah parçanın tam olarak adını biliyormusunuz siz ?

Kullanıcı avatarı
Görkem ERCAN
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen Görkem ERCAN » 01 Mar 2017, 20:59

Arkadaşlar bu siyah parça rolantiyi ayarlayan akışmetre imiş ama hava akış metresi ile sakın karıştırılmasın bu kelebek boğazına takılanmış.

Bu parçayı sonunda buldum bugun gidip taktırdım ama aracın rolantisi düzelmedi ve usta dedi ki tek çare rolanti motoru değişcek dedi servis dahil her yere baktım orjinal bulamıyorum yan sanayide bulamıyorum mecbur çıkma parçacıya gittim buldum 600 tl para verdim aldım taktırdım oda bozuk çıktı şimdi ya parçayı iade edicem yada başkasını verecekler ama yeni vereceklerinin de sağlam olup olmayacağı belli değil tam bir kumar yani her taktırmaya da ayrı para veriyorum 100 tl parçacı kendisi de takmıyor.

Kafayı yemek üzereyim lütfen mümkünse sıfır alıcam "KELEBEK BOĞAZI ROLANTİ MOTORU" set
halinde arıyorum alıcam bilenler yardımcı olsun lütfen..

Aracımın sorunu motor her zaman olmasada da sıklıkla rolanti düşüyor ve tekliyor 4. viteste bile bağzen yakıt bitmiş mi tekliyor ve genelde vitesi boşa alınca devir saati sıfıra kadar bir den düşüyor stop ediyor yada tekliyor.

Yani araç devrini rolantisini tutamıyor kaçırıyor bunu boşta iken gaza basıp çekincede yapıyor ..

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 02 Mar 2017, 11:07

araba kaç model
kaç motor
parça numarası ne
bunları yazarsanız size yardımcı olmak isteyen arkadaşların işi kolaylaşır.

Kullanıcı avatarı
Görkem ERCAN
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen Görkem ERCAN » 04 Mar 2017, 19:18

2000 model 1.6 motor bütün ustalar rolanti motoru diyor sıfırı olmadıgı için çıkma aldım iki tane denedik ama yinede düzelmiyor kafayı yemek üzereyim satıcam bu şekilde de alan olmaz vitesi boşa aldıkça stop ediyor titriyor tekliyor parça numarasını bilmiyorum araç LPG li oldugu için Nissan yetkili serviste bakmıyor baksalar net bir cevap verseler sorunu halledicez belki hemen :(

Kullanıcı avatarı
Memcos48
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: ÖĞRETMEN

Mesajgönderen Memcos48 » 04 Mar 2017, 21:38

Geçmiş olsun, bu tip arızalar insanı arabadan soğutuyor inşallah çözülür.

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Görkem ERCAN
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen Görkem ERCAN » 01 May 2017, 14:24

Arkadaşlar sorunu düzelttik Sorun akışmetre rolanti motoru kelebek boğazı set halinde satılıyor zaten ve sıfırı bulunmuyor böyle sorun yaşarsanız benim gibi gidip servis dışı ustalara göstermeyin ve kendi başınıza çıkmacılar dan parça almayın paranızla rezil olursunuz.
Ben son çare burda forumda öneri üzerine İstanbul Maslakta ki Nissan özel servisi istanbul oto ya gittim orda sebahhattin usta var allah ragzı olsun onlardan 2-3 ay süründüm kimse yapamadı onlar hemen yaptı parça almayla aramaya birşey olsa iade etmeye ugraşmıyorsunuz sıkıntı olursa onlar geri veriyor belki 200-300 TL fazla ödersiniz ama emin olun ki başınız agrımaz ve yapılan işten memnuniyet duyarsınız. Ben zaten diğer ustaları gezerken takma sökme parası 300-400 tl boşa harçadım bile Bundan sonra piyasada az olan parçası zor bulunan bir aracım olursa servis dışında bir yere gitmem bu bana güzel bir tecrübe oldu. Sizlerle de hem arıza çözümünü hemde yaşadıgım tecrübeyi paylaşmak istedim.

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

oto anahtarı