P12 Immobilizer Sorunu

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

P12 Immobilizer Sorunu

Mesajgönderen FelixCrail » 24 Mar 2012, 22:26

Zaman içinde bazı P12'lerde görülebilen bir durum bu. Arabaya binip kontağı çeviriyorsunuz, göstergedeki ışıklar yanıp tam araba çalışacak derken arabada hiç hareket yok. bu durum anahtardaki immobilizer kodunun araç tarafından okunamamasından kaynaklanıyor. anahtar üzerindeki kilitleme tuşuna 2 kere bastıktan sonraa 2 kere de açma tuşuna basılırsa şansınıza bağlı olarak araba çalışıyor. ama diyelim ki hala çalışmamakta inat ediyor. o zaman ya benim gibi kaba kuvvete başvurup kontağın altını yumrukluyorsunuz :D yada daha teknik biz çözüme başvuruyorsunuz.

bende yumruklama sonrası sorun düzeldiği için teknik kısma girmedim henüz ama bir daha yaparsa ki uzun zamandır bu sorun bende başgöstermiyor o zaman fotoğraflı olarak bu teknik müdahalenin nasıl yapılacağını detaylıca anlatacağım. ama kısaca teknik kısımdan bahsetmek gerekirse:

önce direksiyon etrafındaki bakalitleri söküyoruz. sonra kontak anahtarı üzerinde siyah ufak bir kutu olacak. bu immobilizer devresi. sorun bu devreden kaynaklanıyor işte. devrenin soketini söküp pin uçlarını iğne ile sıkıştırıyoruz. böylece yerine takınca sıkı sıkıya yerine oturacak ve motor bloke şifresi araç tarafından sorunsuzca okunabilecek.

bu bizi 2-3 ay kadar idare edecek en az. eğer bir daha olursa aynı işlem bir daha uygulanmalı. yok ben uğraşamam diyenler servise 500tl civarında bir para ödemek zorunda maalesef.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
brother79
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Belirtilmemiş
Meslek:

Re: P12 Immobilizer Sorunu

Mesajgönderen brother79 » 18 Oca 2013, 17:33

felixcrail usta bahsettiğin konu geçenlerde benım başıma geldi yalnız senın yöntemin yerine başka bir yöntem buldum bir yerde okudum ve uyguladım sıkıntı tamamıyla geçti.ben anahtar kontaktayken yanlışlıkla 2 kere anahtar üzerindeki kılıtleme tuşuna bastım sonra aracı çalıştırayım derken araçtan tık yok çalışmıyordu ve bu yöntemi buldum şimdi hiç dsıkıntı yok
1- öncelıkle anahtarı kontağa takıyoruz kontağı on pozisyonuna getirip 5 saniya beklıyoruz
2- saniye dolduktan sonra kontağı off konumuna getirip 5 saniye beklıyoruz
3- saniye dolduktan sonra aynı işlemleri tekrar yapıyoruz ve boylelıkle motor anahtar üzerındekı çipi tekrar okuyor ve sorun bitiyor
şahsen denedim ve şuana kadar tek çevirmeyle araç sorunsuz çalışıyor

Kullanıcı avatarı
kadirbilir81
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Primera
Meslek:

Re: P12 Immobilizer Sorunu

Mesajgönderen kadirbilir81 » 21 Oca 2013, 23:57

güzel konu ve açıklamalar, aklımızda bulunsun.

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir

oto anahtarı