2500 devirden sonra gitmiyor :(( acil yardımmm :((

(P10) (P11) (P12) ve (P144) Bütün primera modelleri
Kullanıcı avatarı
ismailada31
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Primera
Meslek: makine mühendisi

2500 devirden sonra gitmiyor :(( acil yardımmm :((

Mesajgönderen ismailada31 » 02 Mar 2015, 19:28

Mesajgönderen ismailada31 » 02 Mar 2015, 19:02
Arkadaşlar merhaba. 1999 primera special aldım.aldıkdan 1 hafta sonra bir sorun çıktı. 2 aydır çekiyorum.
giderken 2.500 devirden sonra devrin ilerlemediğini farkettim. benzinde -gazda boşda - vites de sürekli yapıyor. 2500 devirde kesiciye giriyormuş gibi tepki veriyor. ayağımı gazdan kesmiyorum. 2.500 devir de ,bi aşağı bi yukarı dans ediyor.boğuluyor gibi de ses geliyor. motor sarsılıyor. tekliyomuş gibi oluyor. 5. vitesde 90 ı görebiliyorum en fazla. araç sollamaya korkuyorum. 2-3 defa kendi kendine düzeldi .1 gün sonra bozuk haline geri döndü.
servis gaz kelebeği sensörü dedi. bi usta distribitör dedi. başka bi usta her ikiside dedi. bu arabaya önceden sırasız normal tüp takmışlar dedi. o da tepme yapıp kelebek sensörünü yakmışdır dedi. hava filtresinin üzerinde daire şeklinde bi kesik var. sonradan geri yapıştırmışlar.
gaz kelebeği sensörü temizlendi. bujiler değişti. katalizör çıkartılıp denendi. depoya enjektör temizleyici atıldı. ama hala aynı.
lütfen bilen varsa yardım etsin :(((

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: 2500 devirden sonra gitmiyor :(( acil yardımmm :((

Mesajgönderen spoilerci » 02 Mar 2015, 22:55

ismailada31 yazdı:Mesajgönderen ismailada31 » 02 Mar 2015, 19:02
Arkadaşlar merhaba. 1999 primera special aldım.aldıkdan 1 hafta sonra bir sorun çıktı. 2 aydır çekiyorum.
giderken 2.500 devirden sonra devrin ilerlemediğini farkettim. benzinde -gazda boşda - vites de sürekli yapıyor. 2500 devirde kesiciye giriyormuş gibi tepki veriyor. ayağımı gazdan kesmiyorum. 2.500 devir de ,bi aşağı bi yukarı dans ediyor.boğuluyor gibi de ses geliyor. motor sarsılıyor. tekliyomuş gibi oluyor. 5. vitesde 90 ı görebiliyorum en fazla. araç sollamaya korkuyorum. 2-3 defa kendi kendine düzeldi .1 gün sonra bozuk haline geri döndü.
servis gaz kelebeği sensörü dedi. bi usta distribitör dedi. başka bi usta her ikiside dedi. bu arabaya önceden sırasız normal tüp takmışlar dedi. o da tepme yapıp kelebek sensörünü yakmışdır dedi. hava filtresinin üzerinde daire şeklinde bi kesik var. sonradan geri yapıştırmışlar.
gaz kelebeği sensörü temizlendi. bujiler değişti. katalizör çıkartılıp denendi. depoya enjektör temizleyici atıldı. ama hala aynı.
lütfen bilen varsa yardım etsin :(((

sorunu ve çözümünü bilmiyorum ama, bildiğim kadarıyla enjektörlü arabada distribütör olmaz. hava akış debimetresine baktılar mı

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
ismailada31
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen ismailada31 » 03 Mar 2015, 00:53

distribitör var. kelebeği söküp bakmadılar. ama internetten araştırdım. İDLE AİR CONTROL VALVE diye bi parçavar. aynı sorunla alakalı bu parça günah keçisi ilan edilmiş. ona baktıracam. hava akış debimetresi dediğiniz , bu yazdığım parça mı acaba ?

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 03 Mar 2015, 01:28

ismailada31 yazdı:distribitör var. kelebeği söküp bakmadılar. ama internetten araştırdım. İDLE AİR CONTROL VALVE diye bi parçavar. aynı sorunla alakalı bu parça günah keçisi ilan edilmiş. ona baktıracam. hava akış debimetresi dediğiniz , bu yazdığım parça mı acaba ?

olabilir

Kullanıcı avatarı
ismailada31
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen ismailada31 » 04 Mar 2015, 14:05

yok o değilmiş. idle air control valve , rolanti kontol valfi imiş. hava akış debimetresi bozuk değişmesi lazım falan dediler de. kendileri de emin değiller. krank devir sensörü bozuk olabilir mi acaba ? hiç kimsede bu sorun yokmu ya. tek benim arabada mı var bu sorun ? :((

Kullanıcı avatarı
1.burak
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: İlaç Mümessili

Mesajgönderen 1.burak » 04 Mar 2015, 14:51

ismailada31 yazdı:yok o değilmiş. idle air control valve , rolanti kontol valfi imiş. hava akış debimetresi bozuk değişmesi lazım falan dediler de. kendileri de emin değiller. krank devir sensörü bozuk olabilir mi acaba ? hiç kimsede bu sorun yokmu ya. tek benim arabada mı var bu sorun ? :((

Belki bu site biraz fikir verebilir..

http://nissan-almera.tr.gg/ARIZALARI_COZUMLERI.htm

Üç aşağı beş yukarı araçlar birbirine yakın üretiliyor sonuçta..

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 04 Mar 2015, 20:31

krank sensörü arızasında motor doğru ateşleme ve yakıt zamanlamasını yapamayacağından hiç çalışmaz

Kullanıcı avatarı
ismailada31
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen ismailada31 » 04 Mar 2015, 23:53

teşekkürler yardımınız için. peki benim araba güvenli modda mı çalışıyor ? 1999 model primeralarda güvenli mod var mı ? mass air flow ( hava akış sensörü, debimetre ) maf sensörünün müşürünü çıkarıp arabayı çalıştırdım. arabanın çalışmasında hiç bişe farketmedi. ? sorun o mu acaba ?

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 05 Mar 2015, 11:07

ismailada31 yazdı:teşekkürler yardımınız için. peki benim araba güvenli modda mı çalışıyor ? 1999 model primeralarda güvenli mod var mı ? mass air flow ( hava akış sensörü, debimetre ) maf sensörünün müşürünü çıkarıp arabayı çalıştırdım. arabanın çalışmasında hiç bişe farketmedi. ? sorun o mu acaba ?

arkadaşım hava akış debimetresinin fişini çıkardığınızda veya arızalı olduğunda araba gaz yemez, sizin sorun ona benziyor ama kesin bir şey diyemem sonuçta bende tamirci değilim, kendi tecrübelerim ve okuduklarımdan bilgi aktarıyorum. debimetrenin arızalı olup olmadığından kesin emin olun. sonuçta elektronik ile yönetiliyor, belki de debimetre arızalı değildir, başka arıza onu devre dışı bırakıyordur,

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Patrol
Meslek: otomotiv

Mesajgönderen etap nissan » 05 Mar 2015, 22:26

Tarif ettiğiniz arıza debimetre arızası.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 06 Mar 2015, 00:17

etap nissan yazdı:Tarif ettiğiniz arıza debimetre arızası.

kutluyorum kendimi yaklaşmışım :)

Kullanıcı avatarı
ismailada31
NissanClubTr
NissanClubTr

Mesajgönderen ismailada31 » 06 Mar 2015, 16:49

teşekkürler arkadaşlar. internetten bu parçayı sipariş verecem ama arabanın üzerindeki parçanın orjinalliğinden şüpheliyim. benim maf sensörünün üzerinde parça model numarası : afh45m-46 yazıyor . bunu nasıl kontrol edebilirim ? internetten baktım. sunny lerde varmış bu parça. yardımcı olabilir misiniz ?

“Nissan Primera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

oto anahtarı