170 te abs ye rağmen sağa çekti...!!!

(N15) (N16) Nissan Almera
Kullanıcı avatarı
umitcan
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Almera
Meslek: Elektronik Teknikeri

170 te abs ye rağmen sağa çekti...!!!

Mesajgönderen umitcan » 28 Kas 2012, 01:47

Direksiyon ayar kolunu çekip yukarı aşağı yaoana kadar araç ne sağa ne sola çekiyordu...Direksiyon şimdi hafif sağa kırık duruyor ilk fırsatta baktırcam..

Başımdan geçen bir anıyı anlatmak istedim. Ben bazen aracı özelliklede tekken limitte veya tatlı makaslarla kullanırım.

Pazar sabahı saat sabah 08,30 gibi istanbul anadolu yakası e5 te yaklaşık 170 ile şerit değişe değişe birtane fluance ile gidiyorduk...

Derken vatandaşın biri döneceğini sonradan mı anladı nedir birden frene asıldı ve aynı şekilde sağa kırdı dönecekmiş. Girdiği şeritteki araçta frene asıldı. Sağ şeride geçmek için beklediği araç 60 km hızla giden bir minibüs. Arkasına oradan da dönüş yapacak akıllı ...!!!

Ben orta şeritte frene bastım. Solum doluydu. Frene sert basınca araç sağa doğru baya baya çekti. Sağ şeride otomatik geçtim yani...
Zorla morla kendimi emniyet şeridine attım. >Emniyet şeridi olmasaydı yada dolu olsaydı kesin minibüsün altındaydım...

Normalde aracımı beşgünde bür 100 -0 abs testi yaparım. Olası arızayı önceden görebilmek adına...
Buna rağmen bu sıkıntıyı yaşadıysam sizlerde temkinli olun derim !!!

Kazasız, belasız sürüşler....

Kullanıcı avatarı
Muhammet Murat
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Primera
Meslek:
İletişim:

Re: 170 te abs ye rağmen sağa çekti...!!!

Mesajgönderen Muhammet Murat » 03 Ara 2012, 17:01

geçmiş olsun arkadaşım ama ALLAH korumuş gerçekten aman haaa. sorunun nereden kaynaklandığını gösterdikten sonra burada açıklarsan memnun olurum.

Muhammet Murat Üyel
07 YS 107
KONYA / ANIT
Primera Comfort 2001 (MAZİDE KALDI)

İKİ SANİYE SONRASINA GARANTİSİ OLMAYAN HAYATIMIZ İÇİN FIRILDAK OLMAYA GEREK YOK.

Kullanıcı avatarı
Karacabeg
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: Makine Mühendisi

Mesajgönderen Karacabeg » 05 Ara 2012, 17:25

Limitlerde kullanılan bir aracın bakımı normal kullanılan araçtan farklı olmak zorundadır. Balatalarınız veya Diskleriniz dengeli şekilde aşınmadığı için aracınızın tüm lastiklerine eşit kuvvet uygulayamamış olabilir. Sorun lastiklerinizde de olabilir en küçük bir rot balans ayarsızlığı, basınç dengesizliği bile bu şekilde tepki verdirebilir. Hatta yoldaki eğimden havadaki rüzgardan bile araç etkilenmektedir. Bahsettiğiniz hızlar çok tehlikelidir lütfen kendiniz ve sevdikleriniz için daha güvenli bir sürüş sağlayınız. Söylediklerim tamamen iyi niyetledir sizin bize yaptığınız tavsiye den farkı yoktur. Paylaştığınız için teşekkür ederim.

Ahmet Kenan
2007 Primera Tekna

Kullanıcı avatarı
aresavas
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: IT Manager
İletişim:

Mesajgönderen aresavas » 05 Ara 2012, 20:58

ABS ani fren esnasında tekerleklerin kilitlenmesini engelleyen bir sistemdir. Yani araçta sağ veya sol, ön veya arka tekerleğe uygulanan fren kuvvetini dengelemez. Bu fren kuvvetini dengeleyerek savrulma veya çekme dediğimiz duruma engel olan fren destek ve denge sistemleri EBD ( Elektronik Fren Kuvveti Dağıtım Sistemi) ve ESP ( Elektronik Stabilite Programı) dır. Bu sistemlerle desteklenmeyen ABS sistemi malesef aracınızın sağa yada sola çekmesini engellemez. Bunun dışında Karacabeg'in söylediklerine de harfiyen katılıyorum. Güvenli sürüşler dilerim.

Your dream is my reality...

06 SH 055
Çankaya / ANKARA

Kullanıcı avatarı
umitcan
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen umitcan » 11 Ara 2012, 00:46

Ara sıra ıslak yolda 60 70 ile (kuru havada 90 ile girdiğim) virajlarda abs yi devreye sokacak kadar sertlikte fren yapıp denedim. Bir çekme yapmadı.
Düz yolda daha sonra 120 140 ta bir çekme yapmadı ama 160 ta biraz sağa doğru direksiyon meyl etti.
Ve sanırım sorun rot balans.
Ne hikmettir bilmem. Bir kere direksiyon yükseklik ayarı yaptım. Acaba uzayıp kısalmada yapıyormu diye hafifçe denedim. Sonra eski ayarına geri getirdim. O gün o çekmeyi yaptı ve direksiyon o günden sonra hafif sağa yatık duruyor yolda. Ve çok azıcıkcık sağa çekiyor. Yüksek hızda abs afantajı ile direksiyonu iyi tutarsam problem yok. Ama tutmaz isem yada çok gevşek olursa biraz çekiyor. Yakında bir rot balans yaptırıcam ama ah şu iş yerindeki mesailer de olmasa...
Ben bu araçlarda ebd var biliyordum. Yok mu ? 1,5 tekna 2007 sedan (motor primera motoruymuş. Servis öyle dedi)

Kullanıcı avatarı
aresavas
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: IT Manager
İletişim:

Mesajgönderen aresavas » 11 Ara 2012, 12:53

Sadece rot balans değil, disk yüzeyleriniz veya balatalarınızın orantısız aşınmalarında da bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Ben aracımda ve aracınızda EBD olmadığı bilgisine sahibim. Araştırdığımda da rastlamadım. Tabi yanılıyor da olabilirim.
Bazı modellerde ESP olduğunu biliyorum örneğin 2.0 Primera Tekna ların bir kısmında.

Your dream is my reality...

06 SH 055
Çankaya / ANKARA

Kullanıcı avatarı
umitcan
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen umitcan » 13 Ara 2012, 00:44

Balata veya disk olacağını sanmıyorum. Zira direksiyon yolda ilerlerken çok hafif sağa doğru duruyor. Yani çeken tarafa. Daha öncde benzeri olmuştu kardeşim kaldırıma vurmuş kasnak amoırtisör vs yamulmuştu. İlk fırsatta baktırıcam ama işte ilkl fırsatta.
Sanırım yok. Sadece nirkaç opel vb ustanın konuşmasında vardıs sanırım sözüne binayen söyledim.

“Nissan Almera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir

oto anahtarı