ALMERA YAĞ EKSİLTİYOR

(N15) (N16) Nissan Almera
Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Re: ALMERA YAĞ EKSİLTİYOR

Mesajgönderen FelixCrail » 14 Ara 2014, 09:45

Lpg olan hemen her arabada bu eksilme durumu var. Dediğiniz gibi mavi duman yok, yağ kaçağı yok ama yağ kayboluyor. Özellikle 3000 devir üstünde kullanınca eksilme artıyor hatta. Gerçi sizdeki biraz fazla gibi. Ekleme yapıp sürekli olarak kontrol yapın. 3000 deviri genel olarak geçmemeye çalışın. Sonra tekrar bi ölçüm yapın. Eksilme azalıyormu biraz da olsa görelim. Benim arabada da eksiliyor. Bazen kafama çok takıyorum moralim bozuluyor. Nette araştıyorum lpg kullanan herkeste var nerdeyse. Sonra kafaya takacak bişey yok diyip geçiyorum. Arabayı değiştirmeyi bile düşündüm hatta. Bi arabam daha var. Lpg 1 sene önce takıldı. Takmadan önce eksilme hiç yoktu ama taktıktan sonra o da hafiften eksiltmeye başladı. Otomatik olduğundan ve eşim kullandığından 3000 devir üstüne pek çıkmıyor. O yüzden eksiltmesi önemsenmeyek kadar az neyseki

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
etap nissan
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Patrol
Meslek: otomotiv

Mesajgönderen etap nissan » 14 Ara 2014, 13:31

Arkadaşlar yağ yakmayan araç olmaz mantığa aykırıdır.Pistonun silindir içinde her hareketinde silindirler yağlama yapar.Bu yağın bir miktarını sekmanlar sıyırarak kartere geri gönderir.Ancak ince bir filim tabakası kalır buda yanma oluşumunda yakıtla beraber yanar bu motorun her turunda tekrarlanır.Neden benzinle çalışırken eksilmiyor diyeceksiniz.Yanma sonucu oluşan kurum ve atıklarında bir kısmı silindirlere yapışır.Silindir yağlamasındaki fazla yağ sekmanlar yardımıyla süzülerek kartere geri döner demiştim işte bu dönüşte bir miktar partikül de kartere gider giden partikül eksilen yağ miktarını tamamlar.LPG diğer yakıtlara göre daha temizdir ve yanma sonucunda yok denilecek kadar az kurum oluşur bundan dolayıda lpg de yağ eksiltmesi görülür.Bu söylediklerimin tamamı sağlıklı çalışan motor içindir farklı sebeblerden dolayıda eksiltme oluşabilir.Dizel yakıtlarındaki kurum miktarı çok fazla olması sebebiyle yağın aşırı siyah olmasıda bundandır.

G.GÖNÜLTAŞ
ANTALYA

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 14 Ara 2014, 20:54

Biz sorun var diye yağ eksiliyor diyorduk. Sağlıklıymış meğer :) şu yorumu nette bir kişi yazmış olsaydı bu kadar kafaya takmazdım eksiltme olayını :)

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
MÜNÜRB
Platin Üye
Platin Üye
Otomobil: Almera
Meslek: memur
İletişim:

Mesajgönderen MÜNÜRB » 15 Ara 2014, 12:28

etap nissan yazdı:Arkadaşlar yağ yakmayan araç olmaz mantığa aykırıdır.Pistonun silindir içinde her hareketinde silindirler yağlama yapar.Bu yağın bir miktarını sekmanlar sıyırarak kartere geri gönderir.Ancak ince bir filim tabakası kalır buda yanma oluşumunda yakıtla beraber yanar bu motorun her turunda tekrarlanır.Neden benzinle çalışırken eksilmiyor diyeceksiniz.Yanma sonucu oluşan kurum ve atıklarında bir kısmı silindirlere yapışır.Silindir yağlamasındaki fazla yağ sekmanlar yardımıyla süzülerek kartere geri döner demiştim işte bu dönüşte bir miktar partikül de kartere gider giden partikül eksilen yağ miktarını tamamlar.LPG diğer yakıtlara göre daha temizdir ve yanma sonucunda yok denilecek kadar az kurum oluşur bundan dolayıda lpg de yağ eksiltmesi görülür.Bu söylediklerimin tamamı sağlıklı çalışan motor içindir farklı sebeblerden dolayıda eksiltme oluşabilir.Dizel yakıtlarındaki kurum miktarı çok fazla olması sebebiyle yağın aşırı siyah olmasıda bundandır.

değerli bir bilgi daha teşekkürler üstadım :DD

münür bingöl
34ZPT24
silivri/istanbul
almera tekna
1.5 2008

Kullanıcı avatarı
mrtylmz.78
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen mrtylmz.78 » 15 Ara 2014, 20:42

Bilgi için teşekkürler. Takip ederek sonuçları paylasirim

Kullanıcı avatarı
comolokko
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: serbest

Mesajgönderen comolokko » 16 Ara 2014, 13:12

2007 almeram var brc lpg li 9.000 km dir yağ çubuğum aynı yerinde.Hiç eksilme yok bende.

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

ALMERA YAĞ EKSİLTİYOR

Mesajgönderen FelixCrail » 16 Ara 2014, 13:29

Daha yeni takılmış. Bi kurumlar temizlensin hele :) benim araba 105 bin kmdir lpgli.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
mrtylmz.78
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen mrtylmz.78 » 31 Ara 2014, 09:10

Evet bir süredir takip ettim abi benim araba bildiğin yağla çalışıyor. Şimdi arabanın altına bi karton koydum akşamdan sabaha karton tertemizdi. Aracım 5. vites 3000 devirde 110 km hız yapıyor. Egzostan mavi duman atmıyor. Sabahları tek marşta çalışıyor ve çekişi gayet iyi. Hiç bir arıza lambası yanmıyor. Gel gelelim yaklaşık 3000 km yol yaptım 3 ayda ortalama 2.5 litre yağ ekledim. Yarın ustaya götürecem sizlerin tavsiyesi olur mu konuda?

Kullanıcı avatarı
mrtylmz.78
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek:

Mesajgönderen mrtylmz.78 » 31 Ara 2014, 09:17

Ayrıca Ankara için bu konuda usta tavsiyesi olan var mı?

Kullanıcı avatarı
erhanengin
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: ihracat uzmanı

Mesajgönderen erhanengin » 15 Oca 2015, 12:46

Arkadaşlar Merhaba ,

Forumlarda deli gibi araştırmalar yaptım ve sonunda kafayı yedim. allah rızası için birisi mantıklı bir açıklama yapsın ve bende ne halt yiyeceğimi bileyim.. Nissan almera 1.5 sedan 2006 model 99.500 km de aracım var. Atiker marka lpg mevcut. aracımı 87.000 km de aldım 90.000 km bakımını yetkili serviste yaptırdım ve 5w/30 shell helix yağ kullandılar. yaklaşık 3000 km sonra aracımın yağınının 2 lt azaldığını gördüm. sonra servise götürdüğümde aracın içinde kaçak olabileceğini yoksa başka bir yerde kaçak olmadığını söylediler. dışarda başka servislere götürdüğümde 5w30 yağın sadece benzinliler için olduğunu lpg de eksiltmenin normal olduğunu 10w/40 yağ kullanmamı söylediler. Bende 10w/40 shell lpg için motor yağı alıp takviye yaptım. o gün bugundur takviyeler yaparak kullanmaya devam ediyorum. aracın kitapçığında da 5w30 tavsiyesi var fakat benziler için diyor. bizim ülke koşulları için 10w/30 da kullanılabilir deniliyor. incelediğimde 5w/30 yağın -20 ile +20 derece de kullanılması mantıklı gözüküyor. yani bize pek uygun gözükmüyor. 10w/30 yağ kullanımıyla ilgili henüz bir yoruma ulaşamadım fakat forumlarda bazı arkadaşların 5w/40 tam sentetik yağ kullandıklarını ve çok mantıklı yorumlar yaptığını gördüm. sonuç olarak merakım şudur ki ben 100.000 km bakımı yaptıracağım ve LPG 'li aracım var sürekli kontrol edip eksiltti mi endişesi yaşamaktan da korkuyorum. sizlerden öğrenmek istediğim şudur ki ; ben 5w40 tam sentetik motul yada mobil 1 yağ kullanmayı düşünüyorum araştırmalarım sonucu en mantıklı performans ve sessiz çalışmasını sağlaya bilecek yağın bu olduğu sonucuna vardım. sizce de uygunmudur? yoksa gene 10w40 yarı sentetik yağ mı kullanıp shell yerine , mobil1 yada motul yağ mı kullanayım? bir de 100.000 km bakımında sizce neleri değiştirmem gerekir arkadaşlar acill yardımlarınızı bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
MÜNÜRB
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: memur
İletişim:

Mesajgönderen MÜNÜRB » 15 Oca 2015, 16:51

erhan bey bayağı bir araştırma yapmışsınız almera kullanan arkadaşlarımız 10/40 5/40 5/30 muhtelif yağları kullanmaktadır 10/30 kullanan duymadım şu ana kadar yanlız sizin şu anki sorununuz kullandığınız yağ ile alakalı değil bu kadar yağ eksiltme normal değil çünkü :T servis aracın içinde kaçak olabilir dediğine göre şu sonucu çıkarıyorum dışarıya yağ sızıntısı gözükmüyor aracı park edip birkaç saat sonra altına baktığınızda herhangi bir yağ damlatma olayı yok herhalde bunu kontrol ettinizmi :T yağ yakma varmı mavi duman atıyormu diycem ama bariz belli etmesi lazım aracın servis veya usta araç geldiği gibi anlaması lazımdı :T krank keçelerinden yağ kaçırma olayı olabilirmi acaba :T tekrar yağ değişimi yapmadan eksilmenin nedeninin bulunması gerek :DD

münür bingöl
34ZPT24
silivri/istanbul
almera tekna
1.5 2008

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 16 Oca 2015, 00:54

benim p12 de 10 bin km de koyduğum yağı geri alıyorum 1 gr eksiltme yok, çok memnunum. lpg yok sorun yok

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

“Nissan Almera Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

oto anahtarı