Terrano II Hararet Sorununu Çözemiyorum

(R20) (WD21 Terrano-I) Nissan Terrano
Kullanıcı avatarı
orhancengizk
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Terrano
Meslek: Av Malzemeleri Bayil
İletişim:

Terrano II Hararet Sorununu Çözemiyorum

Mesajgönderen orhancengizk » 01 Haz 2017, 16:38

Merhaba Nissan severler,

2 yıl öne severek aldığım ve halen de çok severek kullandığım 1999 model 2.7 dizel otomatik bir Terrano sahibiyim.
Dediğim gibi aracımı çok seviyorum, ancak hararet konusunda sıkıntı yaşıyorum. Aracım ile normal yollarda asla herhangi bir sorun yok, yeri geliyor 1300-1500km yol yapıyorum, dik yokuşlar dışında inanılmaz keyifli yolculuk yapıyorum ama ne zamanki biraz yokuş tırmanmaya başlasam aracın harareti hızlı şekilde yükselmeye balıyor, yokuş uzun ise hararet kırmızıya yaklaşıyor ve motor koruma devreye girerek aracın harareti düşünceye kadar 20-30km süratten daha fazlasına izin vermiyor.

birkaç ay kadar önce daha büyük hacimli bakır petek takdırdım, bir miktar faydası olduysayda yine de normal bir araca göre çok çabuk yükseliyor hararet.
Daha sonrasında elektirkli fan sistemine geçerek yüksek hava akışlı, kuvvetl 2 li fan koydum, fakat yine diğer arabalar yanımdan vızır vızır geçerken ben bazen dörtlüleri yakarak 20-30km süratle çıkmak zorunda kalıyorum yokuşları ve hatta bir gün motor koruma devreye girmez ise conta yakmaktan korkuyorum.

Hararet dışında arabamdan gerçekten çok memnunum, satmak istemiyorum, ne olur yardım...

Kullanıcı avatarı
Oskar86
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Gumruk musaviri

Re: Terrano II Hararet Sorununu Çözemiyorum

Mesajgönderen Oskar86 » 20 Ağu 2017, 13:30

Ayni sorun bende de var uzun yokuslarda bir sure sonra araba cok yavasliyor motor yeni yapildi turbo radyatoru degisti enjektorler dahil aracin bakilmayan yeri kalmadi sorun hala devam ediyor...

Kullanıcı avatarı
furkancaann
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Pickup-Skystar
Meslek: Makina Bakım-Onarım
İletişim:

Mesajgönderen furkancaann » 09 Ara 2018, 11:56

Ustalar 2.7 TDi motorda Piston aralıkları birbirine çok yakın olduğundan dolayı araç fazla gaz yediğinde genelde rampalarda , sıkıştığında vs. Soğutma gereği duuyuuyor. Orj Radyatörleride bakımları zamanında yapılmadığı taktirde veyahut Orj Radyatör yetmediğinden dolayı araç soğutma görevinş yapamıyor. Genelde yurtdışında ve Bu işin ehli Türkiyedeki Nissan ustaları bunlarda Radyatör büyütme vs. Gidişindeki performans artsın diye İntercoolerin üzerine Fan sistemi koyuyor.

Kullanıcı avatarı
USTA
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: makina mühendisi

Mesajgönderen USTA » 27 Oca 2020, 09:38

Benim 2002 2.7 TDI terrano motorunu Japon mühendisleri farklı mı dizayn etmişler ki hiç ama hiç hararet sorunu yoktur....
Hararet sorunu öncelikle motor soğutma sisteminden kaynaklanır, Radyatör, devirdaim pompası, İntercooler, Turbo , Kullanılan yağ, Otomatik şanzıman vs. den kaynaklanan sorunlar araca hararet yaptırabilir...Geçmişi belli olmayıp alınan ve yanlış kullanım sonucunda hararet yaptırılmış motorlarda kılcal çatlaklar oluşabiliyor, normal kullanım şartlarında çok sorun olmazken, zor arazi kullanımlarında hararet sorunu ortaya çıkabiliyor...Bu vakti zamanında hararet yaptırılmış Premium marka araçlarda dahi olabilir...O yüzden 2.el araç alınırken aracı çok iyi kontrol edip deneyerek gerekirse bu işten anlayan ustalara göstererek almak ta yarar vardır...

Kullanıcı avatarı
Erd61
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Note
Meslek: yedekparça

Mesajgönderen Erd61 » 16 Mar 2021, 21:35

devirdaiminizi söktürüp baktırın

Kullanıcı avatarı
Fatih özdemir
NissanClubTr
NissanClubTr
Meslek: Serbest

Mesajgönderen Fatih özdemir » 10 Tem 2021, 20:18

Merhaba
Gerçekten bizde çok severek aldık aracı
2000 model 2.7 dizel otomatik henüz 79000 km de araç on numara
Fakat tırmanışlarda hararet korkutuyor
Gerçekçi bir çözüm arıyoruz .
Yardımcı olabilecek arkadaşlar lütfen bilgi verin.
Teşekkürler

“Nissan Terrano Forum” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

oto anahtarı