P12 Ayak Bölmesine LED Işık Ekleme

Kendi Yaptığınız Çalışmalar
Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator
Otomobil: Primera
Meslek: Filo Kiralama

Mesajgönderen FelixCrail » 06 Eki 2012, 18:58

Gerekli Malzemeler:

- Yarım metre şerit led (istediğiniz renk olabilir. silikonlu yada silikonsuz olması önemli değil)
- Yan keski
- Elektrik Bantı (ben bez bant kullandım)
- 2,5-3 metre kadar ince kablo (bilgisayarların ethernet kablolarını soyup kullanabilirsiniz veya ses iletimi için kullanılan ince kablolar uygun)

Tavan lambasındaki anahtarı kullanmak için tavan lambasını sökmemiz lazım. Bu anahtar sayesinde hem ledler kapılar açılınca yanacak. hemde seyir halinde vs yakmak istediğimizde düğmeye basarak yakabilicez (yere bişey düşerse bulmak için yardımcı olacak bize böylece)

işin mantığı kolay aslında. tavan lambasına paralel 4 adet led grbu ekleyeceğiz. yani ledleri tavandaki aydınlatmanın orta ampülüne paralel bağlamak yeterli.

ÖNEMLİ NOT: tüm led grublarının artı uçlarına aynı renkte kabloyu bağlayın. işiniz bitince 4 led grubunun da artı kutuplarına bağlanan kabloların renkleri aynı olmalı ve bu kablolar da birbirine bağlanmalı. (mesela artı olanlara kırmızı kablo bağladınız diyelim.eksiler de siyah. uygulamanın son adımında kabloyu tavan lambasına bağlarken bu renklerin bize neden lazım olduğunu göreceksiniz)

Ledlerin kablolarını oklarla gösterdiğim yerlere bağlamamız lazım (tabiki bu yüzden değil, arka yüzden bağlayacağız)
Resim

bu parçayı ordan çıkarmak için uzun olan kenarından değilde kısa olan kenarından ince bir tornavida ile kanırtın. sonra resimdeki soketi çıkarın. tırnağına basarak soketi çıkarabilirsiniz
Resim

kabloyu delikten geçirip, ön camın ordan çıkarıyoruz. sonrasında kablonun izlemesi gereken yolu kırmızı çizgi ile belirttim
Resim

Resim

kablonun geçtiği yol. burda ayak kısmındaki bitime 3 ledli ilk grubu koyuyoruz.burası sağ ön aydınlatma olacak. (şerit ledde 3 ledde bir kesim yapabilirsiniz. tavan lambasından gelen elektrik 12v olduğundan 3 ledi sorunsuzca çalıştırır. 1 yada 2 ledden sonra kesim yaparsanız voltaj fazla gelir ve ledler patlar. 3 ve 3ün katlarında kesim yapmalısınız. zaten şeridin üstünde kesim yerleri çizgi ile belirlenmiştir.o çizgilerin ordan kesim yapmalısınız)
Resim

sağ ön aydınlatma ledine bağladığımız kablonun ucuna, sol öne ve sağ arkaya gidecek yeteri uzunluktaki kabloları da bağlıyoruz.
Resim

resimdeki parçayı söküyoruz. böylece az önce sol ön ve sağ arkaya gitmesi için yaptığımız kabloları bu parçanın altından görünmeden geçireceğiz.
Resim

sol arkaya ulaşan kablomuz (kabloyu biraz uzun yapın. koltuğun hareket edeceğini unutmayın çünkü. kablo bu hareket yüzünden gerilip kopmamalı)
Resim

koltuk altına 2. led grubumuzu yapıştırabiliriz ama o da ne? koltuk altında kumaş var. ledler oraya yapışmaz. dolayısı ile ledleri yapıştıracağımız yerdeki kumaşı birazcık kesiyoruz ve ordaki metal yüzeye yapıştırıyoruz (tavsiyem koltuğun en arka kısmına doğru bir yerlere yapıştırmaya çalışın

sürücü tarafındaki yere de 3. led grubunu taktıktan sonra gene bir ek kablo yaparak bunu sol arka taraf için kullanın. sol arkaya da kabloyu çekip ledleri bağladıktan sonra son adıma geçebiliriz.

şimdi işin en riski tarafı. riski diyorum çünkü ben ufak bir el teması yüzünden kısa devreye maruz kalarak aracın body kontrol ünitesindeki bir röle yada benzeri bişeyi attırdım maalesef. dolayısı ile şuan kapıları açınca ne tavan lambası yanıyor, ne ön kapıların ucundaki lambalar nede bağladığım ledler. sadece kullandığımız düğmeye basınca yanıyorlar şuan.

yazımın başında kablo renklerinin ve bağlantılarının öneminden bahsetmiştim.resime bakarsak soket tarafındaki 1 numaralı yer ARTI olan taraf. ledlerin artı kutbuna bağlı olan kablo bu ucu bağlanacak. 2 numara da eksi olan taraf. ters bağlarsanız ledler yanmaz.
Resim

size tavsiyem şu. tavandaki bu parçayı söktükten sonra risksiz bir şekilde 1 ve 2 nolu uçlara birer uzun kablo bağlayın. sonra parçanın soketini takıp, ledlerden gelen kabloları artı eksiye dikkat ederek az önce yaptığınız kablolarla birleştirin. ben direk kabloları parça arkasına değdirip yanıyormu diye kontrol edeyim derken elimin parçanın arkasındaki metal yüzeylere değmesi sonucu bahsettiğim parçadaki elemana zarar verdim. dediğim gibi yaparsanız siz aynı sorunu yaşamazsınız.

hafta içi arabayı servisteki bir tanıdığa bırakıcam. o bakıp durumu çözmeye çalışacak.

ve sonuç:

ön taraf
Resim

arka taraf
Resim

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe
2005 Nissan Primera Tekna
2006 Renault Scenic II Privillage 1.6 BVA

Kullanıcı avatarı
GhettoParty
Platin Üye
Platin Üye
Meslek:

Re: P12 Ayak Bölmesine LED Işık Ekleme

Mesajgönderen GhettoParty » 06 Eki 2012, 19:21

vay vay vay vay :D

benimkileri hemen sokuyorum :)

Uğur DEMİR
16 BK 640
BURSA
NissaN PrimerA TeknA + WhiTe 2003
CLİO 4 1.2 modTOUCH 2013

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 06 Eki 2012, 19:53

hiç bir yerde kablo gözükmüyor,orjinal gibi oldu ama gel görki yanmıyor şuan :) ucuza o işide çözersem rahatlıcam

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
GhettoParty
Platin Üye
Platin Üye
Meslek:

Mesajgönderen GhettoParty » 07 Eki 2012, 00:27

Allah razı olsun :) ne diyeyim eve geldim hemen söktüm eski kabloları çıkardım takım taklavatı kabloyu senin taktiği yaptım lambadan aldım bağlantıyıda kenarındaki oturtma halkalarına dolayarak yaptım hem lamba aktif hemde ledler :D hemde istediğim zaman sadece karşılama oldu istediğim zamanda hepsini yakıyorum :) valla beni iyi anladın saolsın ömer abi :)

:DD %100 orjinal görüntü kusursuz anlatım işin ehli olmak başka

bu arada sigortan atmış olmasın abi sen olmaz diyorsun ama accentte bağlarken 2 kere attı

Uğur DEMİR
16 BK 640
BURSA
CLİO 4 1.2 modTOUCH 2013

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 07 Eki 2012, 00:55

Sigortalarin tamamini kontrol kalemiyle kontrol ettim. Hepsi saglam. Kapi kapaninca isiklarin yavas yavas sonmesini saglaan modul tetikleme yollamadigi icin calismiyor

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
GhettoParty
Platin Üye
Platin Üye
Meslek:

Mesajgönderen GhettoParty » 07 Eki 2012, 00:57

şansa bende bir sorun olmadı :)

Uğur DEMİR
16 BK 640
BURSA
CLİO 4 1.2 modTOUCH 2013

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 07 Eki 2012, 01:00

Ben acaba nasil gozukcek diye elimle kabloyu parcadaki yerine degdireyim derken elimle ordaki bakir yollardan 2sine degince kisa devre oldu. Meraktan oldu yani hersey

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
GhettoParty
Platin Üye
Platin Üye
Meslek:

Mesajgönderen GhettoParty » 07 Eki 2012, 01:04

merak etme gayet güzel ve gerçekten kullanışlı oluyor abi :) tekrardan çok saol kendi yaptığımı beğenmiştim ama senin fikrin en doğru şekilli bağlantı oldu

Uğur DEMİR
16 BK 640
BURSA
CLİO 4 1.2 modTOUCH 2013

Kullanıcı avatarı
alphanet
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: memur

Mesajgönderen alphanet » 07 Eki 2012, 15:26

Aracın sigortalarının sağlam olup olmadığını normal kontrol kalemi ile kontrol edebilirmiyiz? Bunun için ne yapmamız gerekir ?

2003 Nissan Primera Tekna 1.6

Kullanıcı avatarı
GhettoParty
Platin Üye
Platin Üye
Meslek:

Mesajgönderen GhettoParty » 07 Eki 2012, 16:48

ömer abi arka koltuklar için nereyi önerirsin ben arka koltukların altı güzel olur gibi geldi hemen uc kısmının altına ama ön koltukların altına bir yermi bulsam

Uğur DEMİR
16 BK 640
BURSA
CLİO 4 1.2 modTOUCH 2013

Kullanıcı avatarı
FelixCrail
Administrator
Administrator

Mesajgönderen FelixCrail » 07 Eki 2012, 17:16

normal kontrol kalemi değil bahsettiğim yanlış anlaşılmasın. oto elektrikçilerin kontrol kalemi/lambası lazım. kendiniz de yaparsınız ki elektrikçilerde öyle yapıyor. tek lazım olan ince uçlu bir tel, kablo ve 12V tek duy lamba (mesela sis lambası,park lambası vs)

uğur seçim sana kalmış. nereye istersen oraya koy. istersen hem ön koltuk altına hem arka koltuk altına koy.

Ömer Sirel
İstanbul / Maltepe

Kullanıcı avatarı
alphanet
Gold Üye
Gold Üye
Meslek: memur

Mesajgönderen alphanet » 07 Eki 2012, 18:24

Tamam teşekkür ederim bu iş beni aşar o zaman :)

2003 Nissan Primera Tekna 1.6

“Do it YourSelf (D.I.Y)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

oto anahtarı