Usta tavsiyesi-istanbul- p0171

Motor, yürüyen aksam ve diğer mekaniksel arızalar
Kullanıcı avatarı
ckaya
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Qashqai
Meslek: Ogretim görevlisi

Usta tavsiyesi-istanbul- p0171

Mesajgönderen ckaya » 18 Haz 2021, 00:18

Merhaba arkadaşlar,
Aranıza yeni katıldım, hem sizden tavsiye almak hem de yaptığım hataları sizinle paylaşmak istedim. Bu sayede en azından siz de bu hatalardan uzak durursunuz. Aracım 2013 1.6 cvt benzin otomatik Qashqai. (LPG yok)

Öncelikle aracımda P0132 Heated oxygen sensor (HO2S) 1, bank 1 - high voltage , arızası vardı. Oksijen sensöründendir (Egzozda katalitikin altında yer alan sensör, yani alt sensör)diyerek kendi ustama gösterdim ve Orijinal oksijen sensörü (1500 TL) değiştirdim. . Hata kodum gitti. Normalde bu hata kodu silindiğinde 70 km sonra tekrar yanardı ama artık yanmadı. Sonuç : Olumlu

Sonra araç muayene zamanım geldi ve emisyondan kaldım, araç resmen zehir kusuyordu ve çiğ atıyordu. Sonra servise gitmem gerekirken, gittim egzozcuda katalitik ve susturucuyu değiştirdim (2000 TL), katalitik ve susturucudaki süzgeç mi desem ne desem bilmiyorum simsiyah olmuştu (beyaz olması gerekirmiş).

Egzoz değişimin ardından, P0171, system too lean, bank 1 hatası çıktı, öğrendik ki fakir karışım kaynaklıymış ve aracım yüke binince wowww diye bir ses çıkarıyordu. Boğaz kelebeği temizlendi, hava ile ilgili yerler temizlendi, filtre ve maf sensörü temizlendi, ama nafile. Hata silinse de 50 km sorna tekrar yanıyor

SONUÇ : OLUMSUZ ve çaresizlik. Servise götürsem, egzoz orijinal değil diye kabahat bulup onu bile değiştirmeye kalkabilir. Öylece kaldım ortada.

DERS : O sebeple ucuzdan kaçayım derken, ağıra düşmeyin, her güvendiğiniz ustaya arabanızı ellettirmeyin, servise gitmiyorsanız bile her arabanın ustası farklıdır, ona gidin.

Bu derdimi çözebilecek uzman bir usta var ise, dinlemek gitmek isterim. Kısmetse çözülür ve ben de özenerek beğendiğim arabamla barışırım artık. Nasip.

Yardımlarınız, önerileriniz için teşekkür ederim.

“Motor-Mekanik Arızalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

oto anahtarı