Rölantide tekleme

Motor, yürüyen aksam ve diğer mekaniksel arızalar
Kullanıcı avatarı
uEmre42
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: X-Trail
Meslek: Polis

Rölantide tekleme

Mesajgönderen uEmre42 » 18 Şub 2023, 01:37

Herkese merhaba 6 ay önce 2005 model 2.0 Nissan X-trail aldım (benzin - LPG) her şey normaldi önce uzun yolda gelirken bi tekleme yaşadım motor arıza lambası yandı söndü sonra sabit kaldı yaşadığım şehre gelince her şey normal olduğunu yakıtta pislik olabilmeği için yaptını düşündüklerini söylediler söylediler. Daha sonra araç gaza basınca sanki hava üflemesi gibi bir ses geldi katalitik konvertizör dağılmış yaşadığım yer küçük şehir olduğu için egzozu boşalttık oksijen sensörleri yanıyordu ama kullanmaya devam ettim. Uzun yolda giderken tekrar teklemeye başladı ve ard arda yapmaya devam etti akıllandım OBD2 cihazı ile baktım yanma odası 4 arızalı dedi. Bujileri komple değiştirdim sonra 4. Silindir bobini değiştirdim. Ama hala devam ediyor şimdide rölantide ışıkta beklerken vites D de ayağım firende iken rölanti dalgalanma ve sarsıntı yapıyor. N alınca devir bi tık artıyor dalgalanma yok LPG de de benzinde de denedim ikisinde de yapıyor. Malumunuz araç çok yaygın olmadığı için servis problemi yaşıyoruz ayrıca yaşadığım il küçük şehir olduğundan anlayan usta daha doğrusu düzgün usta bulamıyoruz. Başına gelen ya da bunun gibi sorunlar yaşayan deneyimleri paylaşırsa çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
xkimyagerx
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: Micra
Meslek: Kimya Mühendisi

Re: Rölantide tekleme

Mesajgönderen xkimyagerx » 03 Mar 2023, 10:59

Hocam iyi bir usta bulup parçaları buradan almanızı tavsiye ederim https://www.garaj101.com/kategori/xtrail

Kullanıcı avatarı
uEmre42
NissanClubTr
NissanClubTr
Otomobil: X-Trail
Meslek: Polis

Re: Rölantide tekleme

Mesajgönderen uEmre42 » 11 Nis 2023, 00:43

Sorunu çözdüm biraz tesadüfü oldu ama başına gelen faydalanabilir. Bobinleri komple değiştirdim dalgalanma çözüldü ama arada bi çok hafif titreme vardı. Sanayiye gittim boğaz gazı kelebeği kirli temizlenmesi lazım dedi. Söktü Balat’a spreyi ile iyice temizledi taktı. Bi de ne göreyim araba iyice sapıttı boşta rolanti 2 bin 1 arası inip çıkıyor herşeyi denedi olmadı cumartesi akşamda olunca pazartesi gel bakalım dedi kafam attı tartıştım çıktım. İnternette araştırdım yok. yabancı kaynakları araştırınca buldum ki kablo sök tak sonrası boğaz gazı adaptasyon işlemi yapılması lazımmış tabi ben Tokatta yaşıyorum bunu yapacak bi usta ya da servis yok sivasa gitmeyi niyet ettim biraz daha araştırınca aslında bunun araç içinden komutla yapıla bileceğini öğrendim. 4 5 kere denedikten sonra başardım. Araç saat gibi oldu. Linki koyuyorum https://youtu.be/YXAXID8iJKE kötü ustalar bizi usta yapacak sanırım. Herkese kolay gelsin.

“Motor-Mekanik Arızalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

oto anahtarı